Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Retro vypínače a zásuvky

Foto: OBZOR Zlín

Kulaté porcelánové vypínače s kličkou byly k vidění v domech první poloviny minulého století; našli byste je v prvorepublikových vilách, ve správních budovách, ale i v obyčejných domácnostech. O pár let později s pokračujícím rozvojem plastikářské výroby se domy vybavovaly cenově dostupnými černými vypínači z tehdy převratného bakelitu, otočný mechanismus a klička však přetrvaly. Sáhnout po retru však můžete i dnes, ať již jste milovníci starých časů, nebo lidé horující pro moderní minimalismus.

Designem původních porcelánových vypínačů se inspirovala nová řada vypínačů a zásuvek Retro českého výrobce ze Zlína OBZOR. Podnětem pro novou kolekci se stala také unikátní funkcionalistická architektura Baťova továrního areálu ve Zlíně a stovek baťovských domků z třicátých let, které byly rovněž vybaveny černými bakelitovými vypínači. Vypínače z Obzoru však na rozdíl od těch bakelitových splňují dnešní nároky na ekologii, bezpečnost a uživatelský komfort. A potěší i použití ušlechtilých přírodních materiálů jako je dřevo a porcelán (keramika).

K jakému stylu bydlení se vypínače hodí?

Porcelánové ve svých střídmých kombinacích bílé a černé skvěle doplní minimalistické interiéry, které se vyznačují čistými liniemi, chladnými barvami a důrazem na funkčnost. Vyniknou i na odhalené cihlové zdi nebo betonovém podkladu; takové stěny můžeme vidět např. v loftech. Kulaté Retro si rozumí také s interiérem rustikálním, ve venkovských chalupách a chatách, nebo s dnes tolik oblíbeným provensálským stylem. Tyto interiéry ozdobí vypínač v rámečku (měli bychom říkat spíš v kolečku) z dřevin buku a dubu nebo ty porcelánové celistvě bílé. A navíc, spínače jsou k mání s pěti různými kovovými kličkami, buď patinovanými, nebo v černé či bílé barvě.

Nejste-li si jistí s výběrem, poradí nejen zkušený bytový designer nebo architekt, ale i bezplatný online pomocník na www.domovnivypinace.cz. A naživo si můžete kolekci prohlédnout na letošním Designbloku, konaném 26. – 30. 10. 2017 v Praze. Firma jí věnuje celou expozici na ploše P48. Těšíme se na vaši návštěvu.