Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Samozavlažování ve službách krásy i užitku

Foto: Plastia s.r.o.

Nejen okrasným, ale také užitkovým rostlinám v podobě zeleniny, bylinek či drobného ovoce se díky vhodným nádobám dobře daří i na balkonech, lodžiích či parapetech. Různé druhy přitom mohou v pohodě koexistovat i v rámci jednoho truhlíku.

Vzájemným propojením vzniknou nejen krásná, ale rovněž užitečná zákoutí, jež přispějí ke zpestření domácího jídelníčku, a to i formou jedlých květů. Jaro je vstřícné k primulkám a období odpovídajícím cibulovinám, které se spokojí i s pěstební nádobou umístěnou na parapetu. Odmění vás křehkou krásou. Později lze vyšší druhy rostlin doplnit také maceškami, sedmikráskami či pomněnkami, které dodají oknu potřebnou krásu až do chvíle, kdy přijde čas letniček.

Při výběru jsou samozřejmě podstatné nároky konkrétních rostlin na množství slunečního záření a vláhy. Zatímco begónie, fuchsie, netýkavky či hortenzie si libují spíše ve stínu, středomořským suchomilným bylinám a sukulentům přijde vhod prudké slunce. Pokud jde o zeleninu, k nejvděčnějším patří rajčata, ať už vsadíte na zakrslé třešňové odrůdy, určené speciálně na balkony, nebo sáhnete po obyčejných klasických „tyčkových“ rostlinách. Na sluníčku se bude dařit také paprikám či chilli papričkám, dobrou službu udělají rychle rostoucí saláty – rukolu, roketu, šruchu, mizunu a mibunu lze otrhávat postupně, takže budou k dispozici celou sezonu.
Skvělou volbou jsou také jahody. Klasické i měsíční přinesou spoustu radosti. Plodí dlouhodobě a opakovaně, navíc vydrží dvě až tři sezóny po sobě. V samozavlažovacím truhlíku budou spokojené a vděčné. A konečně bylinky: tymián, majoránka, rozmarýn, máta, saturejka a oregano, bazalka, koriandr, pažitka, petrželka, perilla… všechny přijdou vhod.

Buďte chytří, volte samozavlažovací nádoby!

Dokážete si představit posezení na balkoně či terase bez živé květinové dekorace? Samozavlažovací nádoby vám pomohou proměnit tato místa v kouzelnou stálezelenou oázu. Rostlinám zaručí optimální podmínky, vám usnadní práci s pravidelnou zálivkou a hnojením. Samozavlažovací systém oceníte zejména v případě pěstování zeleniny a ovoce. Samozavlažovací nádoby zaručí rostlinám optimální podmínky
Práci s pravidelnou zálivkou a hnojením vám usnadní použití samozavlažovacích nádob. Samozavlažovací systém oceníte zejména v případě pěstování zeleniny a ovoce. Většina druhů je náročných na dostatečný přísun vody a rostliny se v sezoně bez pravidelného zalévání neobejdou. To zcela nevyřeší ani samozavlažovací technologie, avšak zalévat není nutné zdaleka tak často a nemusí vás proto trápit ani odjezd na víkend či kratší dovolenou. Rostliny v samozavlažovací nádobě si berou kořeny právě tolik vláhy, kolik potřebují. Nedochází tak k jejich přemokření či uhnívání. Čerstvě vysázené rostliny dostatečně zaléváme pouze shora po dobu 2-3 týdnů. Poté stačí doplňovat vodu už jen do zásobníku. Zálivku je vhodné obohatit hnojivem. Pokud rádi volíte přírodní cesty, zkuste využít síly enzymy nabitého žížalího čaje, produktu vermikompostování.

Jak si poradit s výběrem nádoby

Při výběru vždy berte v úvahu předpokládanou velikost rostlin a podle ní sáhněte po květináči, truhlíku či žardince. Výhod větších nádob využijete zejména při výběru vzrostlejších druhů a ve chvíli, kdy plánujete vytvářet vícedruhové rostlinné kombinace. Nejste-li omezeni prostorem, sáhněte po velkoobjemovém samozavlažovacím truhlíku Berberis od firmy Plastia. V něm se bude dobře dařit dekorativním keřům, bylinkám, zelenině i ovocným stromkům. Zaručeně vás nadchne řadou chytrých řešení. Poskytne integrovaný systémem pro upevnění rajčat a dalších vysokých rostlin. Kolečka na spodní straně nádoby vám usnadní přemístění osázeného truhlíku. Volit můžete mezi variantou s jednou, dvěma nebo třemi vnitřními vyjímatelnými jednotkami. V největší verzi pojme Berberis až 54 litrů substrátu a 27 litrů vody. Pro převislé druhy volte závěsné nádoby nebo ty, které snadno připevníte na zábradlí či okenní parapet. Vyzkoušejte luxusní samozavlažovací truhlík Siesta, který dá dokonale vyniknout kráse rostlin. Poskytne překvapivě objemnou vnitřní část pro kořenový systém rostlin a při volbě světlé varianty minimalizuje možnost přehřívání. Oblíbeným samozavlažovacím truhlíkem je Mareta. Nabídne hravé barevné kombinace, které vdechnou život každému okennímu parapetu, balkonu či terase. Na trhu je dostupná řada řešení upevnění nádob. Za všechny zmíníme pokrokový neviditelný držák Fixpot. Ten zajistí bezproblémové upevnění truhlíku na parapet bez nutnosti vrtání otvorů do oken.

Nebojte se kvalitního plastu, poskytne řadu výhod

Plast je v současnosti nejrozšířenějším materiálem používaným při výrobě květináčů a truhlíků. Díky nízké váze poskytuje jednoznačnou výhodu snadné manipulace a jednoduché údržby. Vytváří optimální podmínky pro pěstování rostlin. Oproti hliněným, které snadno vysychají, plastové nádoby déle uchovávají vláhu.

Více na www.plastia.cz