Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Saténové povlečení

Foto: Mujpelisek.cz

Kvalita vašeho spánku má nesmírně velký vliv a na kvalitu vašeho života. Jen velmi komplikovaně dosáhnete vynikajících výsledků v profesním i soukromém životě bez dobrého a plnohodnotného spánku. Také vám reálně hrozí množství zdravotních komplikací.

Faktorů, ovlivňujících jak dobře se vyspíte, je nespočet. Málokdo pochybuje o vlivu kvalitní matrace. Strávíte na ní třetinu vašeho dne. Při touze po kvalitním spánku je tak na místě začínat právě u ní. Jen málokdo však uvědomuje obrovský vliv ložního povlečení. Mimo své estetické a designové funkce má povlečení hlavně ochrannou funkci. Spolehlivě brání zašpinění a poškození peřin, přikrývek a polštářů. Plní také hygienickou funkci, protože velkou část lůžkovin nelze mimo složitého chemického čištění jinak čistit. Kvalitní a precizně ušité ložní povlečení je pro vás zárukou, že vaše peřiny a přikrývky dlouho vydrží krásné a čisté.

Trendem dnešní doby již naštěstí není honba za nejnižší cenou lůžkovin. I vy jistě chápete, že za nejnižší cenu jen stěží seženete ložní povlečení, jehož materiál s radostí promnete v rukou, bude kvalitně ušité a dlouho vám vydrží. Naopak vyhledáváte materiály, jež se snadno žehlí a perou a budou barevně stálé. Saténové povlečení splňuje tyto požadavky na jedničku.

Atlasová vazba je hlavní odlišností saténu proti jiným tkaninám. Díky atlasové vazbě má satén svůj typický lesklý vzhled a je nesmírně jemný a hladký na dotek. Saténové povlečení se kvůli vašemu pohodlí vyrábí jen z těch nejjemnějších přízí. Kromě saténu z přírodních materiálů se na pultech obchodů setkáte i se saténem z viskózy, polyesteru nebo polyamidu. Bavlněný satén má dva základní typy, dle kvality. Jedná se o mercerovaný a kalandrovaný satén. Mercerovaný satén je kvůli náročnějšímu výrobnímu postupu kvalitnější, ale také dražší.

E-shop Mujpelisek.cz nabízí klasické, francouzské a prodloužené povlečení a v drtivé většině je vyrobeno ze 100 % bavlněného saténu. Jedná se ryze o český výrobek z české firmy. Výrobní postup garantuje špičkovou kvalitu šití a předchází mu pečlivý výběr materiálů. Povlečení je vyrobeno z velejemných česaných přízí a nabízí nespočet překrásných barevných variant a dekorů, vhodných do každého interiéru. Velmi snadno se žehlí a je nesmírně příjemné na dotek.

Hlavní výhody saténového povlečení

Některé výhody saténového povlečení jsme již nastínili. Satén je proti jiným látkám nesmírně hebký na dotek. Bez problémů jej vyperete a můžete ho i žehlit. Jeho hlavní výhodou je však schopnost termoregulace vašeho těla. V létě vás satén krásně zchladí. V zimě naopak příjemně hřeje, což jste možná do dnešního dne ani netušili.

Satén je navíc elegantním doplňkem každé ložnice. Není krásnější pocit, než po celém dni ulehnout do postele v saténu.

Jak prát satén?

Mnozí z vás se určitě zamýšleli nad tím, jak satén správně prát a nepoškodit jej. Nemusíte se ničeho obávat. Je to snadné.

Mezi ty nejjemnější metody patří samozřejmě ruční praní v chladné vodě. Ruční praní je velmi šetrné a studená voda chrání barvy před postupným slábnutím.
Dejte si ovšem pozor a to nejen při ručním praní! Satén je velmi jemný. Jednoduše u něj dojde k natržení vláken. Proto se vyhněte praní s látkami se zipem, cvoky apod. Doporučujeme saténové povlečení prát v pracím pytli. Nemáte ho? Nevadí, stejně vám poslouží i klasický bavlněný povlak na polštář, do kterého povlečení schováte. Povlečené také určitě převraťte na rubovou stranu.

Při praní saténu nepřekračujte teplotu vody 40°C. Existují také povlečení, které snesou i 60°C, ale vždy je vhodné řídit se pokyny výrobce povlečení. Myslete především na to, že při výrobě látky na povlečení byly barvy ustáleny na konkrétní teploty. Pokud budete prát v teplejší vodě, může poměrně rychle dojít k blednutí barev.

NIKDY saténové povlečení nenechejte ždímat. Povlečení na přikrývku i polštář je zpravidla opatřeno zipem, který před praním vždy zapněte. Zip je nejčastější důvod, proč dojde k zatržení vláken na saténovém povlečení.

NIKDY na praní nepoužívejte prací prášky s obsahem bělidel a prostředky na bázi chlóru. Pro praní je vždy vhodné zvolit prací prášek nebo prací gel, určený pro praní barevného prádla. Použití aviváže je čistě na vás. Není ale zapotřebí.

NÁŠ TIP: Po vyprání doporučujeme saténové povlečení pověsit ještě mokré. Můžete se i zcela vyhnout žehlení saténu, z čehož má řada z vás obavy. Povlečení můžete dokonce vysušit v sušičce, ale vždy na nejnižší teplotní stupeň. Vyžehlit pomačkané povlečení ze saténu je v každém případě hračka.

Jak žehlit satén?

Satén, byť se jedná o velmi jemnou látku, můžete bez obav vyžehlit. Vždy ale žehlete BEZ NAPAŘOVÁNÍ. U každého povlaku polštáře i přikrývky navíc najdete instrukce pro žehlení i praní. Obecně se satén doporučuje žehlit maximálně do teploty žehličky 150°C.

Rozhodně můžete saténovou tkaninu vyžehlit i přes utěrku. Je to Saténovou tkaninu můžete také žehlit přes utěrku, je to nejsnazší cesta, jak zabránit poškození látky vysokou teplotou.