Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Skleněné stěny , oddělují, spojují a zkrášlují interiér

Celoskleněné stěny nabízejí elegantní interiérová řešení. Citlivě a s důvtipem oddělí jednotlivé místnosti, zároveň ponechají obytnému prostoru tolik potřebnou vzdušnost a světlost.

Ve velkých prostorách často vzniká požadavek na částečné oddělení dvou místností, například obývacího pokoje a kuchyně. Celoskleněné příčky nabízejí ideální řešení. Sklo je nadčasovým materiálem ladícím s mnoha styly, navíc dokáže elegantně oddělit místnosti, a to při zachování vzdušnosti prostoru a průchodu světla.

Česká sklářská a designérská společnost LASVIT přichází v tomto segmentu se sérií LASVIT Art Walls (LAW). Skleněné stěny Impasto, Curtain a Tapestry představují novou formu vysoce funkčního, a přesto krásného uměleckého doplňku, který každému interiéru dodá osobitost, originalitu i pocit soukromí. Autorka designu Wanda Valihrachová, z designového týmu LASVIT, dodala skleněným stěnám dynamiku, rozvlnila je, pojednala výraznými barvami. „Série Art Walls nabízí několik různých stylů, barev, přizpůsobit lze i tvar či velikost stěn, díky čemuž se skvěle hodí do soukromého interiéru, ale i do hotelu či restaurace. Svým vzhledem zkrátka ozvláštní jakékoli místo, které touží po výjimečné moderní atmosféře,“ popisuje Wanda Valihrachová.

Impresionistické Impasto

Název stěny Impasto odkazuje na stejnojmennou uměleckou techniku, s níž tvořil impresionistický malíř Vincent van Gogh. Spočívá v aplikaci barvy v tlustých vrstvách tak, aby zůstal patrný každý tah umělcovým štětcem. A přesně tak vypadá i skleněné Impasto. Barevná škála deseti odstínů umožňuje vytvořit nekonečně mnoho variací, které uspokojí vkus každého. Impasto může být pevně ukotveno v zemi či ve stropě kovovou tyčí či tenkými strunami, anebo stát samostatně. Díky tomu je možné zvolit si, zda plnohodnotně nahradí zeď a bude sahat od podlahy až ke stropu, anebo vytvoří jen jakýsi pomyslný paraván upevněný jen v zemi.

Za oponou Curtain

Jako opona v divadle, která skrývá přípravy na představení a zároveň plní dekorativní funkci, funguje i skleněná stěna Curtain. Dává prostoru soukromí, aniž by ho ale uzavřela úplně. Tuto skleněnou oponu lze sestavit z čirého, šedého, kouřového a šedomodrého skla. Originální kus pak vznikne ještě díky výběru ze tří různých finišů. Jednou z nejzajímavějších vlastností Curtain je schopnost otáčet jednotlivé komponenty, čímž se reguluje otevření nebo naopak uzavření prostoru.

Tapestry místo obrazu

Třetí Art Wall dostala své jméno podle tradičních tapiserií, tkaných textilií, které v historických palácích nahrazovaly umělecká díla. Skládá se z ohýbaného skla, které se po celé své délce vine podobně jako nit tkané tapiserie, a budí dojem, že se sklo vlní. Právě díky tomuto důmyslnému pokládání skla si Tapestry nepotřebuje hrát s barvami a její křivky zdůrazňují už jen tři různé struktury použitého skla. Nabízí tři různé možnosti upevnění – může být vztyčena od země do prostoru, upevněna v podlaze a zároveň ve stropu nebo je možné ji připevnit na zeď jako opravdovou tapiserii.

Sklo jako bezpečný materiál

Esteticky působivé jsou komplexní interiérová řešení, kde jsou uplatněny velkoplošné skleněné stěny a příčky kombinované s celoskleněnými dveřmi, schodišti a zábradlím. Přinášejí do obytného prostoru tolik potřebnou vzdušnost a světlost.

Bezpečnost celoskleněných interiérových stěn zaručuje použití kaleného skla. „Technologie kalení spočívá v zahřátí skla na teplotu vyšší než 600°C a jeho následném prudkém ochlazení. Takto upravené sklo spadá díky nově nabytým pevnostním vlastnostem do kategorie bezpečnostních skel,“ vysvětluje Petr Paksi z JAP FUTURE a dodává: „Po tomto procesu již sklo nelze nijak mechanicky opracovávat, proto je důležité přesné zaměření prostoru.“ Tloušťka stěn je 8, 10 nebo 12 mm v závislosti na velikosti skleněné plochy.

Typy skel

Celoskleněná stěna nemusí být pouze z čirého skla, které dokonale zachovává propustnost světla i úplný průhled. Nabízí se také sklo pískované či tónované, takzvané planibel sklo. „Pískované sklo vzniká metodou otryskání skleněné plochy v určeném motivu proudem speciálního jemného písku, který do skla vytváří mikroskopické prohlubně. Tónované neboli planibel sklo lze tónovat do šedého, modrého nebo bronzového odstínu,“ objasňuje Petr Paksi. Další volbou může být sklo zvané satinato neboli ledové sklo. Jedná se o jednostranně leptané sklo, které zůstane průsvitné, ale sníží se jeho průhlednost. A pokud chceme interiér prostřednictvím celoskleněné stěny doplnit o originální dekoraci, zvolíme například Grafosklo, které tvoří dvě skleněné desky s vloženým grafickým motivem na speciální folii.

text Alena Kodlová foto archivy firem