Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Správně zařízená domácí pracovna

foto: Bonami

Někteří lidé se brání práci z domova, protože se necítí tak výkonní, jako by byli v kanceláři mimo dům. Důvodem je však většinou fakt, že si nedovedou vytvořit vhodné podmínky, které na jedné straně nenarušují harmonický provoz domácnosti, na druhé zároveň poskytují produktivní a motivující prostředí.

Na začátku je nutné si uvědomit, jak často budete pracovnu využívat. Zda příležitostně, nebo každý den. V prvním případě lze pracovnu zakomponovat třeba do obývacího pokoje, kde je větší prostor pro hru s designovými prvky. Pro každodenní práci je ale určitě lepší vytvořit si samostatný prostor, důsledně oddělený od zbytku domácnosti. V nejhorším alespoň knihovnou nebo paravánem. Stejně jako na design (ne-li více) je v takovém případě nutné myslet na dokonalou funkčnost vybavení kanceláře.

Investice do kvality se vyplatí

Nejdůležitější je pořídit si kvalitní pracovní stůl a židli. Oba kusy nábytku by měly být ergonomické, nastavitelné a polohovatelné, aby poskytovaly potřebný komfort. „Ideální je vsadit na takzvanou aktivní židli, která se „hýbe s vámi“ a nezatěžuje tolik záda. Skvělou levnou variantou ke klasické židli je gymnastický míč,“ radí Margaréta Švecová, interiérová designérka Bonami cz.

Osvětlení

Nejlepší pro lidské oči je přirozené denní světlo, proto je v pořádku umístit stůl k oknu. Ujistěte se jen, že vám při práci slunce nesvítí do monitoru, a že si při práci nestíníte rukou. Pozor dejte i na příliš silné žárovky ve stolní lampě, které zbytečně unavují oči. Proti obtěžujícím intenzivním slunečním paprskům pomohou rolety, které sice sluneční svit odstíní, ale zároveň propustí samotné světlo.

Motivující barevnost

Optimální volbou jsou přírodní odstíny, ideálně tóny přírodního dřeva, protože nenamáhají oči. „Vhodnou alternativou je například bílý laminát, doplněný třeba dřevěnou podlahou,“ vysvětluje designérka. Unaveným očím pomáhá relaxovat zelená barva. Nemáte-li výhled z okna do přírody, můžete část stěny adekvátně vymalovat nebo použít tapetu odpovídajícího odstínu. Pozor však na příliš agresivní tóny, ruší soustředěnost při práci.

Funkční doplňky

Ani v domácí kanceláři by neměla chybět nástěnka, oceníte také pořadače, stojany na psací potřeby nebo organizéry. Odborníci radí nepřehánět to se zútulňováním pomocí ryze dekorativních doplňků. „Z pohledu produktivity není dobré dělat si z kanceláře další obývák. Samozřejmě je ale v pořádku použít v přiměřené míře například květiny. Nejdůležitější je totiž vytvořit v interiéru domácí pracovny podvědomou pohodu, díky níž se vám bude dobře pracovat,“ uzavírá Margaréta Švecová.

Text: redakce -ll-, foto: Bonami