Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Sto procent EOOS

EOOS

Design je náš život

Členové týmu rakouských designérů ve složení Martin Bergmann, Gernot Bohmann a Harald Gründl si zvláštní souznění svých talentů uvědomili během studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové ve Vídni, kde všichni tři studovali v mistrovské třídě světoznámého designéra a architekta Paola Pivy. V roce 1995 společně založili studio a od té doby neustále zdokonalují originální metodu své tvorby.

Psal se rok 1997, když tři nadaní mladíci zaklepali na dveře Waltera Knolla, aby mu nabídli spolupráci. Obě strany si padly do oka a poté, co se vzájemně poznali, vytvořili první produkt – pohovku Jason, která zaznamenala velký úspěch. O jednadvacet let později stojí tento jejich originální počin stále za ohlédnutí a je mezi zákazníky stejně populární, jako kdykoli předtím. Intenzivní spolupráce mezi EOOS a značkou Walter Knoll přinesla dalších 100 produktů, které nejen získaly prestižní ocenění za design, ale jsou také vyhledávány milovníky designu po celém světě. Možná i proto, že se jejich autoři aktivně zajímají o životní a pracovní potřeby lidí.

WK-Atelier_Chair_EOOS

Dynamické a kreativní DNA

Spolupráce s firmou Walter Knoll, která trvá už jedenadvacet let, je obdivuhodná. Nabízí se otázka, jak lze takový vztah udržet a úspěšně rozvíjet po tak dlouhou dobu. „Největší výhodou je, že neustále pracujeme na mnoha paralelních projektech. Některé se týkají výroby, jiné jsou ve fázi počátečních modelů, další teprve v podobě představ. To nám umožňuje být neustále v pohybu, bez jediného zastavení. Není tak čas na vytváření problémů, které ostatně berou nejvíce energie,“ říká jeden z trojice EOOS, Gernot Bohmann. Nábytek Walter Knoll se svou lehce provokující elegancí je oblíbený na celém světě, pro trojici návrhářů je jistě velmi těžké dodržet jeho kreativní DNA. „Je to neustálé hledání specifického kódu, ve kterém se překrývají DNA EOOS a Walter Knoll. Pokud je vše v pořádku, můžeme říci, že výsledný design je 100% EOOS, to samé si ale může říci i Walter Knoll, že je to 100% Walter Knoll. Tato synergie samozřejmě není statická, ale neustále se vyvíjí a transformuje,“ konstatuje Gernot Bohmann. Podle jeho slov každý projekt začíná rozhovorem, který definuje hlavní směr. „Jakmile najdeme slovo, větu, obraz nebo pocit, věc se rozběhne; musíme jen pečlivě sledovat její vývoj. Snažíme se vidět koncept optikou 360 stupňů. Objekt sledujeme z každého možného úhlu pohledu, od emocí až po výrobu, od technologie přes náklady, materiál a logistiku. Ptáme se “Je originální?” “Existuje nějaké wow?” “Je to poetické?” “Můžeme to udělat jinak?” “Je to intuitivní?” To vše nás vede procesem designu k jeho úspěšnému završení.“ Podle Gernota Bohmanna není design práce, ale sám život… „Nakonec vždy myslíte a pracujete, i když nejste momentálně ve studiu nebo ve výrobní hale. Jedinou možností úniku jsou extrémní sporty, které vyžadují veškerou vaši pozornost. Windsurfing, strmé sjezdy na horském kole nebo lyžování v neupraveném prašanu. To je styl, který žijeme a milujeme.“

eoos

Úspěchy napříč světem

Svoji tvůrčí cestu charakterizují EOOS jako poetickou analýzu. Hledají smysl a funkci návrhu prostřednictvím zkoumání kultury lidských rituálů. Tímto způsobem vytvářejí nové koncepty produktového designu pro klienty, jako jsou Bulthaup, Duravit, Zumtobel, Carl Hansen&Son, Armani Cosmetics a už zmíněnou prestižní značku Walter Knoll. K dnešnímu dni získali více než 130 ocenění za design včetně nezávislé ceny Compasso d’Oro. Jejich rozsáhlou činnost ukázala a detailnější vhled do pracovního procesu návrhářů poskytla individuální výstava, kterou na téma EOOS uspořádalo Uměleckoprůmyslové museum ve Vídni v roce 2015.

 

EOOS v datech

1968 – Gernot Bohmann se narodil v Krieglachu, Rakousko

1967 – Harald Gründl ve Vídni

1963 – Martin Bergmann v Linci

1995 – po ukončení studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové ve Vídni založili studio EOOS

2004 – Compasso d’Oro for – ocenění sedacího systému Kube/Matteo Grassi

2010 – German Design Award  – ocenění za b2 kitchen workshop/Bulthaup

2012 – Red Dot Design Award Best of Best za sprchu Open Space B/Duravit

2014 – Red Dot Design Award, German design Award – za čalouněný stolek Isanka/Walter Knoll

2015 – Uměleckoprůmyslové museum ve Vídni oslavilo práci EOOS sólovou výstavou

2015 –  vyšla Monografie EOOS – Design zwischen Archaik und Hightech

 

Text: Alena Kodlová
foto: Walter Knoll, Carl Hansen&Son, Konsepti