Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Svět se mění a interiéry s ním

Oriental night-complement

Výrobci nábytku a doplňků na letošních veletrzích – Salone del Mobile Milano, Maison&Objet Paris a 100% Design London – představili kolekce, které odrážejí životní tempo moderního člověka. Lidé preferují pohodlné a zdravé bydlení, zároveň oceňují osobitý životní styl.
Na změny ve společnosti reagují nejenom ekonomové, sociologové, ale i návrháři nábytku. Současný aktivní člověk se častěji stěhuje za prací, zanedbatelný není ani nárůst fenoménu single. Třicet procent českých domácností obývá jeden jediný člověk, v západní Evropě je toto číslo ještě vyšší. To všechno má vliv na podobu nábytku, který se stává subtilnějším, mobilnějším a variabilnějším.                                                                                                                                     Těžké sedací soupravy nahradila menší sofa, která lze bez problémů přenést z jedné místnosti do druhé. Letošním hitem jsou dvoumístné nebo trojmístné sestavy spojené s lehátkem, jež jsou ideální pro sledování televize. Nábytek je variabilní, jednotlivé díly lze používat i samostatně. Robustní křesla střídají subtilní, lehké „židlové“ modely. Výrobci přicházejí s ergonomicky řešenými polohovatelnými křesly nebo stoly, u kterých lze nastavit správnou výšku. Z ložnic vymizely masivní skříně, zákazníci dávají přednost šatnám a odlehčeným policovým systémům, které lze variabilně sestavovat.
Stoly s deskami ze skla, masivního dřeva nebo z kamene mají většinou kovové nohy, které je materiálově spojují s ostatním nábytkem. Jsou to už zmíněné policové systémy, tvořené ocelovými stojany, nesoucími regály ze skla nebo z masivního dřeva. Kovové prvky, zvláště štíhlé a poměrně vysoké podnože křesel a sofa, dávají moderním kouskům nový rozměr a odlišují je od původního skandinávského nábytku, který se stal jedním z velkých inspiračních zdrojů současných designérů.


Loňské okouzlení mramorem přetrvává, tento vzácný kámen i nadále zdobí topy stolů i desky kuchyňských linek. Velký prostor dostalo také dřevo, luxusní značky upřednostňují exotické dřeviny, které se objevily v podobě intarzií na vrchních deskách konferenčních stolků či na čelních plochách komod. Jako protipól působí masivní dubové prvky s neopracovanými hranami, které zdobí rustikální kuchyňské ostrůvky. Luxusní značky upřednostňují kůži, nejen – jak jsme zvyklí – na sedacím nábytku, ale opět také na čelních plochách skříněk a komod.

Text: Alena Kodlová, foto: archivy firem