Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Údržba oken v několika jednoduchých krocích

Foto: OKNA HNED

Domníváte se, že plastová okna jsou naprosto bezúdržbová? Sami výrobci to sice avizují, ale to neznamená, že byste měli plastová okna nechat po jejich instalaci zcela bez povšimnutí.

Plastová okna nevyžadují zdlouhavé broušení či natírání, i přesto si dlouho zachovávají svůj vzhled. Ovšem aby správně fungovala, zasluhují plastová okna pravidelnou údržbu, která není časově nijak náročnou záležitostí. Jak se správně starat o plastová okna? Podívejte se na přehled šesti základních kroků pro dokonale fungující plastová okna.

1. krok: ošetření okenních rámů
Vnitřní i vnější rám plastových oken nevyžaduje nijak složitou údržbu, ale je vhodné nejméně dvakrát ročně okenní rámy umýt vhodným čisticím prostředkem určeným pro tvrdé plasty.

2. krok: mytí skleněné výplně
Další krok je zcela běžnou záležitostí. Umývání oken není zrovna oblíbenou činností, ale bohužel se jí nevyhneme. Někdo nedá dopustit na klasický postup a leští okna starými novinami, ale moderní doba přináší moderní metody. Kromě účinných čisticích prostředků se ke slovu dostávají také parní čističe a další speciální přístroje. Záleží jen na vás, kterému způsobu dáte přednost. Ovšem důsledně se vyhýbejte abrazivním čisticím prostředkům, které mohou skleněné výplně nenávratně poškodit.

3. krok: čištění odtokových kanálků
Ani odtokové kanálky ve spodní části okna nevyžadují nijak komplikovanou údržbu. Avšak čas od času je vhodné zkontrolovat, zda se do vyfrézovaných kanálků nedostaly nějaké nečistoty. V opačném případě by zde nemohl proudit vzduch a vysušovat tak případný kondenzát. Opomenout nelze ani nutnost dekomprese. Uvnitř svařeného rámu je totiž vzduch, který se vlivem tepla zahřívá, a tak se roztahuje. Pokud by tento vzduch neměl kudy uniknout, mohl by tlakem deformovat rám okna a v horším případě by rám mohl prasknout. V neposlední řadě jsou čisté odtokové kanálky důležité pro odvod srážkových vod.

4. krok: kontrola těsnění
Je nutné počítat s tím, že polymerové těsnění nevydrží věčně. Proces stárnutí lze však zpomalit za použití speciálního ošetřujícího přípravku, který bude odpuzovat vodu.

5. krok: naolejování kování
Špatně fungující kování dokáže značně znepříjemnit každodenní manipulaci s plastovými okny. Přitom stačí tak málo, aby kování plnilo svou funkci. V případě kvalitních plastových oken by mělo být zcela dostačující občasné promazání kování pomocí speciálního oleje. Tento krok stačí zopakovat zhruba jednou ročně.

6. krok: seřízení kliky
Posledním krokem je občasné dotažení kliky. Vlivem častého otevírání mohou šrouby povolit, což by se postupem času mohlo neblaze podepsat na celkovém stavu kliky.

Pamatujte na to, že pravidelná údržba oken může prodloužit jejich životnost a zlepšit jejich užitné vlastnosti. Takže se jistě vyplatí věnovat jejich údržbě trochu energie a času. Ovšem zásadní je precizní montáž nových plastových oken, která se stanou ozdobou vašeho domova.

Foto: OKNA HNED

Foto: OKNA HNED