Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Vánoční barevnost v interiéru po celý rok

Foto: AKZONOBEL

Vyberte si některý z tradičních odstínů, mezi než patří červená, zelená a zlatá, a použijte ji k oživení obytných prostor. Jsou totiž nadčasové, navíc se snadno kombinují. Při namíchání barvy o správné intenzitě a vhodné kombinaci docílíte skvělého výsledku.

Energická červeň

Probouzí intenzivní emoce, pocitově interiér oteplí, stimuluje smysly a podporuje chuť k jídlu. Červeně vymalovaná místnost působí energicky a temperamentně, učení feng-šuej doporučuje tento odstín do prostor v blízkosti vstupu do bytu nebo domu, tedy do předsíně. K její aplikaci je však nutno přistupovat uvážlivě, stačí nanést ji jen na jednu stěnu. Místnost tak získá potřebný akcent, ale zároveň interiér nezahltíte její dráždivou silou.

Optimistická zeleň

Je barvou přírody, symbolizuje svěžest, mládí a životní sílu. V interiéru je zdrojem harmonie, podporuje duševní činnost a pomáhá v koncentraci, proto se hodí například do dětského či studentského pokoje, pracovny, ale i do ložnice a obýváku. Přináší totiž útěchu a klid po vyčerpávajícím dni, posiluje rodinné vazby a dodává energii. Zelená perfektně ladí se dřevěným nábytkem a dalšími přírodními materiály. Skvělý kontrast vytvoří například s výše zmíněnou červenou, příjemně působí i v sousedství modrých a šedivých odstínů.

Exkluzivní zlatá

Bývá považována za symbol bohatství, luxusu a vznešenosti, v interiéru je však třeba zacházet s ní opatrně, aby výsledný efekt nepůsobil lacině, kýčovitě a nevkusně. Zlatá je sama o sobě velmi výrazná, proto je důležitý výběr správného odstínu a intenzity, zvlášť pokud s ní počítáte na větší ploše. Sluší jí kontrast s černou, bílou nebo temně fialovou, jemně souzní s korálovou či lososovou, harmonizuje s odstíny modré a tyrkysu.

Foto: AKZONOBEL