Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Venkovní nebo vnitřní stínění? Zkombinujte ho

Foto: Labona

Pořizujete si stínící techniku a nevíte, jestli vsadit na venkovní nebo vnitřní stínění? Pak je nutné si přesně rozmyslet, co od něj očekáváte. Venkovní stínění opticky zvyšuje bezpečnost, izoluje hluk z ulice a zabraňuje tepelným únikům. Vnitřní stínění je zase rozmanitější, skvěle stíní a lépe se udržuje. Pokud chcete skvělé vlastnosti znásobit, zkombinujte obě stínění.

Úspora na tepelných únicích

Stínící technika má kromě stínění i mnoho dalších benefitů. Pokud ji umístíte zevnitř, snadno se ovládá, udržuje a můžete si vybrat z široké škály různě barevných odstínů, vzorů a vytvořit si tak design podle svého gusta.

Exteriérové stínění chrání okno před agresivním počasím, ale představuje také účinnou optickou bariéru a zvyšuje vaši bezpečnost. Venkovní stínění prokáže službu i v případě, že máte okno například do ulice, protože izoluje hluk. A aby toho nebylo málo, zabraňuje tepelným únikům, což oceníte jak v zimě, kdy spoříte za topení, tak v létě, kdy ušetříte na klimatizaci.

Úspora lze ještě zvýšit

Pokud venkovní stínění zkombinujete s vnějším, můžete zvýšit izolační vlastnosti vašich oken až o jednu třídu! Abyste těchto vlastností dosáhli, doporučujeme kombinovat vždy žaluzie a rolety.

S roletami místnost perfektně zatemníte, i když mají menší variabilitu regulace světla. Můžete zvolit vnitřní látkové nebo klasické venkovní rolety a z druhé strany je doplnit žaluziemi. S žaluziemi se světlo reguluje lépe, mají totiž lamely, které se dají libovolně naklápět a v kombinaci s roletami perfektně izolují.

Přemýšlejte nad barvami

Pokud kombinujete venkovní a vnitřní stínění, nezapomeňte, že k sobě musí ladit. Volte proto barvy, které jsou buď neutrální, nebo se k sobě hodí. Pokud si nevíte rady, zkonzultujte stínění s rodinou nebo s přáteli, aby výsledný design byl co nejhezčí.

Ideální je, aby venkovní stínění bylo sladěné do jedné barvy. To stejné platí i v případě vnitřního, kde máte však výběr jednodušší s tím, že celková atmosféra se dá doplnit dalšími interiérovými doplňky. Neznamená to, že musí být všude úplně stejná barva, ale podobným odstínem nic nezkazíte.