Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Venkovní rolety pro ochranu i úspory

Foto: Sun Professionals

Zvyšují tepelně izolační vlastnosti okna, chrání před hlukem, ničivými vlivy počasí i před zloději. Stínicí technika v podobě venkovních rolet neztrácí nic ze svého významu ani na podzim a v zimě.

Zatímco v létě brání pronikání horka do interiéru, v zimě v obytných prostorách udržuje teplo a v kteroukoli denní dobu je schopna úplně zamezit přístupu světla dovnitř.

 

Šetří náklady na energie

Nejvyšší úspory dosáhneme, pokud ovládání rolet necháme na dynamických řídicích systémech. Automaticky ovládané rolety, vybavené časovými spínači a čidly, sníží náklady na vytápění o 25 až 30 %. Při nízké venkovní teplotě během zimních nocí se automaticky spustí a vytvoří před okny dodatečnou tepelnou izolaci, když vysvitne slunce, vytáhnou se a umožní pasivním solárním ziskům vyhřívat interiér domu či bytu. Vzduchový polštář, který vznikne mezi staženou roletou a oknem, funguje jako další izolační vrstva, bránící úniku tepla z místnosti. Většina produktů je navíc vyplněna velice efektivním izolačním systémem v podobě PUR pěny.

Ochrana před živly různých typů

Nezanedbatelný význam mají venkovní rolety i z hlediska ochrany oken před mechanickým poškozením, které mohou způsobit kroupy či kamínky odletující od aut, povětrnostními vlivy, nezvanými návštěvníky v podobě hmyzu či zlodějů, navíc fungují i zvukový izolant. Kvalitní produkty umějí snížit hluk až o 16 dB, což uvnitř místnosti vnímáme jako pokles hlučnosti o polovinu. Rolety lze doplnit o sítě proti lezoucímu i létajícímu hmyzu, integrované přímo do roletového boxu. Síť se přitom ovládá mechanicky, nezávisle na roletovém systému.

Kombinace s venkovními žaluziemi

Rolety se používají většinou v pokojích, kde se spí a odpočívá, venkovní žaluzie pak v pokojích, kde probíhá denní běžný ruch. Pro rolety sice není problém
vytvořit v místnosti úplnou tmu, produkty s patentovanou hliníkovou lamelou lze však nastavit tak, že do místnosti propouštějí až 21 % světla. Ve dne tak přes staženou roletu vidíme z místnosti ven, ale vnitřní prostor je přitom dokonale chráněn před zvědavými pohledy zvenčí.

Pro novostavby

Venkovní rolety se liší podle toho, kdy se jimi okno osazuje, jednotlivé varianty rozeznáváme především vzhledem k umístění a způsobu zabudování boxu. Při výstavbě nového domu nebo pořizování nového bytu je nejlepší počítat s roletami v podomítkovém provedení nebo ve speciálních nadokenních překladech už ve fázi projektu. V průběhu stavby je také důležitá průběžná konzultace mezi projektantem, stavební firmou a dodavatelem rolet. U podomítkového provedení se při stavbě připraví výklenky, do nichž se následně montuje roleta. V druhém případě se místo klasických nadokenních překladů používají překlady, ve kterých je prostor pro uložení rolety. Tak či tak je box rolety vždy ukrytý pod omítkou. Správným konstrukčním řešením navíc docílíme shodných tepelně izolačních vlastností i v místě boxu rolety. Obě čisté a elegantní varianty, kdy se roletový systém stává nenápadnou, avšak velmi účinnou součástí stavby, navíc plně vyhovují i náročným architektonickým požadavkům.

Pro rekonstrukce

Při přestavbách jsme při instalaci rolet částečně omezeni dokončenými stavebními otvory s už hotovým překladem, který neumožňuje integraci roletové schránky. V úvahu tedy přicházejí předokenní rolety s viditelným boxem, nebo nadokenní rolety. Při předokenní variantě je box rolety viditelný, takzvaně přiznaný, nebo – pokud rekonstruujeme i fasádu – schovaný pod omítkou. V případě motorického ovládání je nutné počítat s dodatečnou elektroinstalací. Nadokenní provedení znamená umístění schránky za horní rám okna, takže roletový box směřuje do interiéru. Pokud zároveň měníme okna za nová, lze rolety instalovat přímo na okno a spolu s ním je jako kompletní stavební díl zabudovat do otvoru. Je-li součástí rekonstrukce i zateplení fasády, lze rolety skrýt pod izolační vrstvu. Barva rolet a vodicích lišt by měla splynout s fasádou. K dodatečné montáži do už dokončené stavby jsou určeny předokenní rolety s viditelným boxem a přiznanými vodicími lištami, instalovanými na rám okna či na fasádu. Kvůli komfortnímu motorovému ovládání je pak nutné ke každé roletě přivést napájení 230 V. Nejvhodnější je bezdrátová varianta, umožňující minimalizovat zásahy do dokončených omítek. Na rekreačních objektech se pak osvědčují uzamykatelné rolety, které zvyšují ochranu chat a chalup.

Text: redakce -ll-, foto: Climax, Lomax, Sun Professionals, Adrems, HZB,