Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Víte, jak zabezpečit váš sklep proti zlodějům?

Počet vloupání do sklepů stále přibývá. Ze sklepů mizí jízdní kola, dílenské nářadí i sportovní vybavení. Jedním z důvodů je fakt, že mnoho lidí zabezpečení nebytových prostor zanedbává a zloději to dobře ví.  Jak vykradení předejít a sklepní prostory co nejlépe zabezpečit?

Zloději poberou prakticky vše, co se dá nějak zpeněžit. Jízdní kola, koloběžky, sportovní vybavení, kočárky a kárky, uložené pneumatiky, dílenské a zahradní nářadí, vybavení a stroje. Nejrizikovější jsou v tomto ohledu sklepní prostory v bytových domech, kde zloději předpokládají, že více objemné náčiní naleznou právě ve sklepě. sklepní prostory nejsou lidem příliš na očích a také riziko, že bude zloděj přistižen při činu, je poměrně malé. Ke krádežím dochází nejen v noci, ale i přes den.

Často jim usnadní práci i samotní obyvatelé bytového domu, kteří z důvěřivosti pachatele pustí, nebo zkrátka nechají proklouznout za vstupní dveře. Dostat se poté do samotného sklepa je pro ně snadné, jelikož překonat petlici, nebo visací zámek je pro ně otázkou několika málo okamžiků.

Bezpečnostní dveře se vždy vyplatí

Základem dobrého zabezpečení sklepních prostor jsou především kvalitní bezpečnostní dveře. Instalujte je nejen před samotnou kójí, ale také ve vstupu do domu. Čím více překážek bude muset zloděj překonat, tím menší šance vykradení. Klíčové jsou též kvalitní zámky, které mohou zloděje odradit. Nejlepší je cylindrická zámková vložka a zámky s certifikátem podle příslušné normy. Pokud zkombinujete kvalitní vložku například s bytelnou petlicí a visacím zámkem, uděláte pro zabezpečení vašeho sklepa maximum.

Tip: Nepodceňte riziko, které mohou představovat méně chráněné zadní dveře vašeho domu. Na trhu existuje široká nabídka různorodých modelů bezpečnostních dveří, které vám pomohou váš dům před vnikem nežádoucích osob ochránit.

Bezpečnostní třídy dveří:

 • Bezpečnostní třída 1 a 2 je určena výhradně do méně rizikových objektů, kde k prolomení dveří stačí pouze fyzická síla.
 • Bezpečnostní třída 3 již odolá i příležitostným zlodějům používajícím ruční nářadí. Splňují také protipožární normy.
 • Bezpečnostní třída 4 je v praxi používána do vysoce zabezpečených objektů a odolává i zkušeným zlodějům.
 • Bezpečnostní třída 5 a 6 je již tak vysoká, že její využití je spíše než v domech u velkých trezorů.

 

Tip: Lupiče může odradit i nainstalovaný gsm alarm, který představuje levný a spolehlivý způsob zabezpečení rodinného domu. Je jednoduché jej nainstalovat a díky mnoha funkcím dnes může sloužit i jako základ chytré domácnosti.

Nezapomínejte na zabezpečení oken

Zvláštní pozornost je třeba věnovat oknům. Použijte alespoň bezpečnostní fólii proti rozbití, nejlépe však mříže. Nenechávejte okna otevřená, můžete mít nejlepší zabezpečení, ale pokud necháte okno otevřené, nebude vám k ničemu. Okenní výplň by neměla být průhledná, aby zloděj ihned neviděl, co se ve vašem sklepě nachází.

Tip: Jedním ze slabých míst domu bývají i sklepní okna, kterými je možno se protáhnout. Je proto vhodné přistoupit k zabezpečení oken, které zloději ve vloupání zabrání či mu jej značně ztíží. Další stupeň ochrany v tomto případě pak představují bezpečnostní mříže nainstalované na okno, které mohou zloděje odradit již na první pohled.

Možností zabezpečení oken je několik a každá z nich má své výhody. Je jen na vás, pro jakou variantu se rozhodnete.

 • Kovové bezpečnostní mříže jsou pro sklepní okna ideální. V tomto případě nemusíte řešit, zda vám kazí výhled a jejich mechanická odolnost je nesporná.
 • Bezpečnostní skla a bezpečnostní fólie ochrání sklo před rozbitím, navíc můžete zvolit několik stupňů tónování, které zabrání také nežádaným pohledům.
 • Bezpečnostní kování se zajištěním okenních rohů speciálním čepem ve tvaru písmena T zabrání vypáčení okna a výrazně sníží přístup přes okno.

Vše pohlídají bezpečnostní kamery

Pokud chcete sklepní prostory maximálně zajistit, je ideální mechanické zabezpečení doplnit kamerovým systémem. Možné je také umístění čidla pohybu, kdy má každý nájemník svůj vlastní přístupový kód do prostor sklepa.

 • GSM alarmy patří mezi základní zabezpečení. Upozorní vás na vniknutí nezvaného hosta, ale také výskyt kouře, nebo únik plynu.
 • IP kamery vám umožní sledovat snímaný obraz i vzdáleně přes mobilní telefon, a vy tak budete mít naprostý přehled o dění. Data také můžete zálohovat přesně tak, jak si vyberete.
 • Fotopasti na ochranu majetku sice zloděje neodradí, ale vyfotí je při krádeži. Pokud je tedy chcete chytit při činu, budou pro vás ideálním řešením.

Tip: Lupiči zanechávají na místě vloupání často jen málo stop, kterých by se mohli policisté při svém vyšetřování chytit. Usnadněte jim proto pátrání a nabídněte jim videozáznam krádeže i s podobou pachatelů. Moderní bezpečnostní kamery jsou chráněny proti prachu i vlhkosti a dokáží natáčet ve FULL HD rozlišení s IR nočním viděním.

Důležité je i pojištění sklepní kóje

Už víte jak znesnadnit zlodějům vstup do sklepa, mějte však na paměti, že ani sebelepší zabezpečení není stoprocentní. Proto je dobré doplnit mechanické zajištění také vhodným pojištěním. V rámci pojištění domácnosti si můžete pojistit věci v uzamykatelných prostorách, ať už jde o sklepní kóje nebo třeba garáže.

Tip: V případě pojištění platí, že čím lepší bude jeho zabezpečení, tím budou i vyšší limity pojistného plnění. Pokud vás zajímají další tipy na to, jak ochránit svůj majetek v méně navštěvovaných částech bytového domu, přečtěte si článek Jak zabezpečit sklep v paneláku. Seznámíte se s tím, jak zabezpečit jednotlivé věci přímo na místě a zjistíte, proč je zásadní neumožnit výhled do vašeho sklepa.

Doporučení Policie ČR:

 • Pokud možno neukládejte do sklepů žádné hodnotné vybavení a to ani sportovní.
 • Zvažte stálé zamykání veškerých dveří v domě, ovšem s ohledem na požární bezpečnost.
 • Neumožňujte vstup do domu lidem, kteří se do něj snaží pod různými záminkami dostat.
 • Pokud se mění složení obyvatel domu, zvažte pravidelnou výměnu zámků společných dveří.
 • Instalujte bezpečnostní dveře, případně kování.
 • K uzamčení sklepní kóje používejte masivní zámky, cylindrickou zámkovou vložku, závory a jiné mechanismy. Ideálně výše uvedené kombinujte.
 • Předměty uložené ve sklepě uzamykejte pevně k zabudovanému předmětu.
 • Instalujte kamerový nebo elektronický zabezpečovací systém.
 • Pojistěte i prostory sklepa a společných prostor.
 • Nevstupujte do sklepní kóje pokud zjistíte, že došlo k vloupání. Nic neuklízejte a bezprostředně přivolejte policii.

Zajímavost na závěr: Víte, že objasněnost vloupání do domácností se průměrně pohybuje kolem 20%? Mezi kraji vede z hlediska bezpečnosti dlouhodobě Vysočina, Pardubický a Zlínský kraj. Zabezpečení domu tak není vhodné podceňovat.