Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Vnější prvky na okna – účelné a krásné

Bezpečnostní roletyMít velká a početná okna, která budou dokonale prosvětlovat interiér, si přeje snad každý. Je ale potřeba si uvědomit, že s tím také přicházejí jistá negativa. Velká okna umožňují kolemjdoucím vidět do vašeho soukromí a také na váš majetek. To pak může lákat zloděje. Z toho důvodu jsou velmi praktické a hlavně rozumné některé prvky, které se instalují na okna zvenčí a slouží tak hned několika účelům.

Bezpečnost, stínění i ochrana proti hmyzu

Pokud byste měli jmenovat vlastnosti, které by ideálně mělo stínění oken splňovat, jaké by to byly? Pokud je vaší odpovědí plynulá regulace světla, ochrana proti nepříjemnému hmyzu, možnost větrání v létě a současně ochrana vašeho majetku, pak toto všechno můžete najít u některých typů vnějšího stínění. Zejména pak u bezpečnostních rolet, které představují celkem komplexní prvek venkovního stínění oken.

Jsou ideální především na francouzská okna, ale také na balkonové dveře, které se stávají častým terčem zlodějů. Kromě efektivní ochrany vašeho majetku jsou ale bezpečnostní rolety také velmi praktickým stínicím mechanismem. Dovolují totiž v létě dokonale zastínit okna před ostrým a hlavně silným letním sluncem, přičemž je s nimi ale možné dokonale vyvětrat, takže ve vnitřních prostorách domu je příjemně i bez klimatizace. Odolávají hmyzu, který nepustí dovnitř, takže slouží současně jako sítě proti hmyzu, zároveň tlumí vnější hluky a v zimě dokonce zajišťují finanční úspory tím, že zabraňují teplu unikat okny ven.

Ukázka venkovních žaluzií

Podobným prvkem jsou také venkovní žaluzie, které ovšem postrádají bezpečnostní aspekt. Jsou zato atraktivnější na pohled a to především na moderních stavbách. Fungují na principu otáčení lamel, které dovolují dokonalou regulaci světla, současně také umožňují větrat a jsou tedy podobně jako vnější bezpečnostní rolety ideální na léto.

Systémy instalované vně domu nad okny mohou mít různou podobu. Žaluzie jsou jen jednou z nich. Využít lze ale také víceúčelové bezpečnostní rolety. Ačkoli jejich primární funkcí je ochrana majetku, mají řadu dalších výhod. Se zataženými vnějšími roletami (stejně jako žaluziemi) je možno intenzivně větrat přičemž ovšem nevpouštíte dovnitř natolik ohřátý vzduch.

U bezpečnostních rolet lze počítat také s odolností proti povětrnostním podmínkám. Mohou mít také vestavěné sítě proti hmyzu, které mají nezávislý pohyb na roletě, takže lze zatáhnout pouze sítě nebo pouze roletu. Jedná se ale také o efektivní stínění v zimních měsících, kdy by měly minimalizovat únik tepla okny, čímž šetří finance za vytápění. Jejich vedlejším produktem je také snížený hluk například z ulice, který neprostupuje tak markantně do vnitřních prostor domu.

Ovládání vnějších systémů stínění může být provedeno několika způsoby. Nejefektivnější je ovšem elektrické ovládání s pomocí vypínače instalovaného u okna z vnitřní strany. U žaluzií se ovšem dá zvolit také ruční ovládání klikou.