Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Vybíráme úklidovou firmu

Foto: KÄRCHER

Přesto, že u nás stále přetrvávají názory, že zaplatit si za úklid domácnosti je jen výsadou bohatých, je dnes ve skutečnosti tento typ služeb dostupný pro každého, ať už jde o pravidelné běžné, či specializované práce.

Jde však samozřejmě o to, abychom za vynaložené finance získali skutečně kvalitní plnění. Konkurence na trhu úklidových firem je totiž sice obrovská, přesto – nebo možná právě proto – není hledání ideální úklidové firmy jednoduché. Neuškodí tedy udělat si přehled o tom, na co konkrétně se zaměřit, abychom ve finále nenaletěli.

Reference i pojištění

Nejsnazší je dát na doporučení známých, vyplatí se také hledat reference na internetu. Zásadní je volit podle nabídky, která by měla zahrnovat veškeré požadované úkony. Neuškodí ověřit si odbornost firmy, délku její praxe i konkrétní zkušenosti a ohlasy na její práci. Solidní podnikatelé navíc nemají problém poskytnout nezávislou konzultaci. Samozřejmostí by měl být zápis firmy v živnostenském nebo obchodním rejstříku, stejně jako pojištění proti případným způsobeným škodám.

Jasné pokyny

Před výběrem firmy si ujasněte, zda chcete využívat pravidelný drobný úklid domácnosti, nebo potřebujete jednorázovou pomoc s umytím oken či úklidem bytu po rekonstrukci. Při objednávce sdělte poskytovateli jasně svoje představy a požadavky, v případě dlouhodobé spolupráce se osvědčilo sepsat konkrétní seznam s jednotlivými úkoly a jejich periodicitou.

Cenu si ujasněte dopředu

Zatímco některé úklidové společnosti mají pevnou hodinovou taxu – v českých podmínkách je to kolem 150 korun, jiné mají ceník sestaven podle konkrétních služeb. V takovém případě je rozumné vyžádat si předem přesný seznam, popis a rozsah prací a jejich cenu, eventuálně informaci, zda a za jakých podmínek může poskytovatel platbu za služby navýšit. Je rovněž důležité zjistit si, jestli jsou do ceny zahrnuty cestovní náklady, úklidové prostředky a pomůcky. Zajímáte-li se o životní prostředí, určitě budete chtít vědět také něco o typu a složení použitých přípravků. Před podepsáním smlouvy si všechny její součásti důkladně přečtěte.

Archivujte dokumenty, neplaťte předem

Stejně jako u každé jiné služby, i v případě úklidu máte v případě nespokojenosti právo na reklamaci špatně odvedené práce. Při zjednání nápravy nebo nároku na slevu se ale neobejdete bez potřebných dokladů. Smlouvu i veškeré faktury si proto pečlivě ukládejte. Pokud firmu neznáte nebo s ní zatím nemáte zkušenosti, sjednejte si raději platbu po skončení a kontrole odvedené práce. Dosáhnout vrácení už vydaných financí je totiž obvykle velmi obtížné, ne-li nereálné.

Text: redakce -ll-, foto: KÄRCHER, VILEDA, SOLODOOR, LEIFHEIT, J.A.P., TRACHEA, SEDLÁČEK