Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Design v průsečíku stylů a kultur

Kombinace originálních vzorů, které jsou uplatněné na polštářích, povlečení a bavlněných nebo hedvábných prošívaných dekách

Potkali se na vysoké umělecké škole v Birminghamu. Každý z jiného koutu světa, z jiného prostředí. Dnes jsou Anvita a Kryštof manželi a zároveň tvoří designérský pár, který pracuje ve svém pražském studiu pod značkou Jain&Kříž.

Jaký je vlastně styl vašeho studia?

Kryštof: Propojili jsme tradiční výrobu a řemeslo v Indii a v Evropě s tím, že výrobkům dáváme svůj styl a názor. Vybíráme to, co se nám líbí, šaty, doplňky a šperky doplňujeme stále častěji vlastními návrhy a vzory. V poslední době tvoří naše produkty už polovinu nabídky. Některé kousky vznikají v tuzemských dílnách, další v Německu, spolupracujeme také s nizozemskou značkou Pols Potten.
Anvita: Nechceme ostře oddělovat to, co je indický nápad a co pochází z Čech. Styl je výsledkem komunikace mezi námi, takže dnes už nás lidé prostě chápou jako studio s originální nabídkou. V tom vidíme náš potenciál.

Indie je pro nás v současnosti sice dostupnější, přesto ji většina zná pouze z televizních dokumentů. Jak se tamní životní styl odráží ve vaší tvorbě?

Kryštof: V Indii se na každém kroku mísí tradice s modernitou. Na ulici se setkáte s prostředím, které působí jako raný středověk, vedle se blyští výkladní skříň 21. století, běžně se setkáváte s diametrálními rozdíly v životním stylu a komfortu. Tenhle mix působí někdy příjemně a inspirativně, jindy může být až zneklidňující. Dlužno podotknout, že nikde jinde jsem takový kolorit neviděl. A z něho právě vycházíme.

Vystudovala jste Národní institut módní techniky v New Dillí. Jak nabyté zkušenosti s výrobou a zpracováním textilií uplatňujete ve vašem designovém studiu?

Anvita: Pracujeme například s tradičním tiskem a ručními výšivkami. Z dob studií
znám v Indii řadu řemeslníků a výrobců, kteří dokážou realizovat moje papírové i počítačové nápady. Inspirací jsou nám také místní veletrhy tradičních řemesel, kde si vybíráme jednotlivé produkty nebo nápady, navazujeme kontakty.

Jak se ve vaší tvorbě odrážejí zkušenosti a poznatky ze studia grafického designu na Cranbrook Academy of Art v Michiganu?

Anvita: Zatímco v Indii jsem studovala módní techniky, zjednodušeně řečeno 3D design, v Michiganu to byla grafika, tedy 2D design. V Americe jsem se ale mohla účastnit i přednášek v oboru keramiky a malby. Učili nás tak přemýšlet: o své práci v širších uměleckých souvislostech, o světě, o tom, co je podstatné. To všechno se mi teď velmi hodí.

Některé potisky na vašich oděvech mají popartový charakter, jiné tradiční vzory.

Anvita: Je to jako s lidmi: jedni preferují moderní, spontánní kresby, druhým se více líbí ty tradiční. Proto se zaměřujeme na jejich kombinaci, v barvách a námětech pak spojujeme českou a indickou kulturu ve vlastní funky folk design.

S jakými materiály pracujete?

Kryštof: V Indii je oděvní design založen na kvalitě a precizním provedení, ručním zpracování. Proto většinou používáme přírodní materiály, organický len, vlnu, hedvábí, ručně tkaný kašmír a ručně tkané hedvábí. Mezi dřevinami upřednostňujeme palisandr nebo mango.

Spolupracujete s řadou designérů. Co pro vás navrhují a jaký je společný jmenovatel vaší tvorby?

Kryštof: Například moje sestra, Kristina Matre Křížová, která je scénografkou a návrhářkou divadelních kostýmů, obohacuje náš styl o nový rozměr, o modely ovlivněné její profesí. Skvěle se zapojila i Jitka Fleislebr nebo Marie Doucet… V rámci nových pohledů na oděvní a produktový design chceme navázat rovněž kontakt s pražskou VŠ UMPRUM.
Anvita: Snažíme se také spojovat šperkaře z Indie s okolním světem. Prostřednictvím internetového projektu Bawra jsem se seznámila například s finskou designérkou Miou Maljojoki, žijící v Mnichově, která pracovala několik let v Indii. Je autorkou několik kolekcí látek pro firmu Marimekko, výsledkem naší spolupráce jsou pak krásné náušnice, které Mia vytvořila na základě mé kresby oblohy.

Anvita Jain, designérka 
2003 Národní institut módní techniky v New Dillí, Indie, obor textilní a módní design
2006 Birmingham Institute of Art and Design, Velká Británie, BA ve vizuální komunikaci
2012 Cranbrook Academy of Art v Michiganu, USA, MFA ve 2D designu

Kryštof Kříž, fotograf a designér 
2002 – 2004 studium designu v německém Düsseldorfu
2004 – 2007 Birmingham Institute of Art and Design, Velká Británie, MA ve vizuální komunikaci

Text: Alena Kodlová, foto archiv: Jain&Kříž