Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Hra s iluzí

Foto: DESIGN BATH

Dekory s dvoj a dokonce trojrozměrným efektem jsou novým interiérovým fenoménem, který povyšuje obytný prostor do další roviny. Ať už jde o zrakový klam, nebo reálnou plasticitu, výsledek je vždy úchvatný.

K jeho vytvoření lze využít různé materiály: ať už jde o tapety, stěrky, umělý či přírodní kámen, keramiku, PVC, masivní dřevo nebo MDF desky ve foliované či akrylátové povrchové úpravě, objevují se v podstatě všude. Na nábytkových plochách, podlahách i na stěnách. Hmatatelná strukturalizace povrchu leckde pomáhá dotvořit nápodobu různých přírodních materiálů, jinde zase zkrátka nabízí nový pohled na ztvárnění ploch v moderním obytném prostoru. My se zaměříme na stěny, jimž tato novátorská řešení vdechují doslova nový život.

Velký boom mají na svém kontě především materiály zvané stěrky, umožňující realizovat v podstatě libovolné tvůrčí nápady. K jejich výsledným neotřelým efektům přispívá široká barevná škála, možnost volby mezi strukturovaným či hladkým povrchem či jejich kombinací, využití kontrastů matu a lesku. Důležitou roli při jejich vyznění hraje samozřejmě osvětlení, jehož variabilita významně přispívá k proměnlivosti výsledné plochy.

Ostatně úhel dopadu a barevnost denního či umělého světla umí čarovat i se 3D keramickými obklady. Oživí nejen koupelny, ale jakoukoliv část interiéru. Ať už napodobují dřevo či jiné přírodní materiály, strukturu různých textilií, nebo pracují s prohlubněmi a výstupky rozličných tvarů, vlnovkami či geometrickými liniemi. Jejich uplatnění nahrávají rovněž rostoucí formáty keramických prvků. Jen je nutné pamatovat na to, že čím výraznější dekor – a to i z pohledu plasticity – zvolíme pro stěny, tím užší je výběr dalších zařizovacích předmětů, s nimiž se pak musí pracovat skutečně opatrně a promyšleně.

Zajímavé efekty dovedou vykouzlit rovněž tapety: snadno napodobí kámen, cihly i dřevo, ovšem škála jejich plastických motivů je mnohem širší. Díky obrovskému postupu v oblasti technologií lze dnes tapety navíc vybavit také dosud netušenými vlastnostmi a schopnostmi. K už známé dispozici pohlcovat pachy nebo zvuky dnes výrobci dokážou integrovat do jejich povrchu například světelná či tepelná vlákna, a tím povýšit roli tapet z pouhého dekorativního prvku na vysoce funkční a praktickou záležitost.

Přitažlivý vzhled dáme stěnám také s pomocí velkorozměrových panelů, na jejich výrobu se zaměřují specializované firmy, spolupracující s výtvarníky a designéry. Jsou samozřejmě cenově náročnější, ale šikovný řemeslník nebo dokonce kutil, který si rozumí s masivním či deskovým dřevem, překližkou, vrstvenými dýhami a s nástroji, potřebnými ke zpracování těchto inspirativních tvárných materiálů, by si mohl s výrobou některých plastických panelů poradit i sám. Dekorace lze využít nejen k ozvláštnění stěn. V podobě samonosných jedno či oboustranných prvků mohou posloužit i jako volné prostorové dělicí příčky, výplně zábradlí, dveří či originálních nábytkových dvířek a doplňků. Finální podobu přírodní kresby dotváří povrchová úprava lazurami, laky či oleji a vosky.

 

text: Alena Müllerová, foto: archivy firem