Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Komfort bez kompromisů

Velká televize může být díky otočnému rameni podle potřeby u stěny nebo v prostoru, podle toho, odkud program sledujete

Jednoduchost, účelnost, multifunkčnost, maximální komfort bez kompromisů. To byly premisy, které vyústily v optimální obytný prostor, rozkládající se ploše pouhých sedmatřiceti čtverečních metrů.

V malém fotogenickém bytě nechybí díky šikovným „vychytávkám“ nic z toho, co člověk obvykle potřebuje ke spokojenému životu. Přestože jeho majitelka původně obývala mnohem rozlehlejší dispozici a byla zvyklá na starožitný styl dotvořený spoustou sošek, knížek a nejrůznějších dekorací. Najednou si totiž uvědomila, že ji zátěž v podobě velké hypotéky a mnoha v podstatě zbytečných věcí příliš svazuje a brzdí v rozletu, že chce raději cestovat a užívat si života, než být otrokem svého naddimenzovaného bytu. Očista v podobě přehodnocených priorit na sebe nenechala dlouho čekat a proměnila se v její současný, rozměrově mnohem skromnější, ale dokonale kompaktní moderní domov, díky němuž mohla konečně svobodně roztáhnout křídla.

Recept na osobní štěstí

Hodně cestovala, nahlédla do cizích kultur, žije střídavě tady a v Austrálii, kde má přítele. „Blízký je mi například buddhistický postoj k životu, se svou jednoduchostí, těsným vztahem k přírodě, vnitřním smířením člověka sama se sebou, které je lepším zdrojem obohacení, než okázalý majetek“, vysvětluje Janine. Odtud pramenil impuls zajímat se obecně o zařízení do malých bytů. Nastalo složité a časově náročné vyhledávání různých výrobců, rozhodla se totiž oslovit ty nejlepší. Nakonec se jí podařilo najít šikovného architekta a studio, pro něž nebyl problém vyrobit na zakázku speciální multifunkční nábytek. Rok věnovala tomu, aby našla to nejzajímavější, co lze reálně do České republiky přivézt – jen o tom vědět. Projela svět a našla plno úžasných věcí, o kterých ani netušila, že existují. Po interiérech teď svůj zájem upírá na terasu. Ta je podle ní u malého bytu velmi důležitá, protože celou obytnou plochu provzdušňuje, odlehčuje, dokáže zpřístupnit zeleň i v šestém patře obytného domu. A dají se na ní dělat zázraky – grilovat, odpočívat v síti, setkávat se s přáteli, vytvořit hrací koutek pro malé dítě…

Chvála nápaditosti

Komfort malým dispozicím dodávají především víceúčelové moderní věci: například „drumbeny“, sada tří bubnů, které se z hudebních nástrojů mohou snadno proměnit v pufy či stolečky. Na seznamu užitečných „vychytávek“ je také otočné zrcadlo s poličkami z druhé strany, jídelní stůl, zasunovací do barového pultu, který hraje zároveň i roli spižírny a pracovní plochy, skleněné dveře s leptaným obrazem… umělecké a zároveň funkční doteky tu najdete i v podobě elektrických vypínačů a zásuvek. „Stejně jako jiní aktivní a pracovně vytížení mladí lidé si potřebuji doma především odpočinout, proto je pro mě důležitý také kvalitní spánek“, upozorňuje Janine. Aby se však velké pohodlné lůžko do malého bytu vešlo, chce to rozhodně nápad. Ideálním řešením se ukázala Murphyho postel skrytá ve stěně, kterou lze snadno a rychle zprovoznit. Její součástí jsou zdravotní matrace, zrcadlo i osvětlení. Velká televize může být díky otočnému rameni podle potřeby u zdi nebo v prostoru, pohodlný přístup do vysokých skříní, dosahujících ke stropu, zajišťují výklopy, různé stojánky hravě nahradí hodiny s okénky na fotografie, jež se dají vyměňovat. Pomocí efektních výsuvných panelů lze navíc část místnosti bez problému oddělit a vytvořit tak dva samostatné prostory.

Mladí hodně investují rovněž do zábavy, řeší ozvučení, osvětlení, domácí kino, potřebují spoustu místa pro ukládání. To všechno lze uspořádat nejen z pohledu praktičnosti, ale i vzhledu, i ten nejmenší detail tedy musí být perfektní, o výsledné atmosféře bytu rozhoduje každá maličkost. Přesně to splňuje například žehlicí prkno umístěné v závěsné skříňce, která je zároveň zrcadlem a uvnitř skrývá další poličky, stejně jako „výsuvná kancelář“ s pracovním stolem, počítačem a šanony na písemnosti. Prostě když je vše dobře promyšlené a poskládané, lze pohodlně a bez kompromisů žít i s málem. Což začínají stále více oceňovat i příslušníci starší generace: senioři, kteří žijí moderně a dokážou se nadchnout pro nové věci. Nechtějí už schraňovat letité hrnečky a uchovávat hromady věcí, které málokdy, nebo spíš vůbec, nevezmou do ruky, a touží oprostit se od dosavadních stereotypů.

Ve snaze zpřístupnit svůj model „malého bydlení“ i ostatním, kteří chtějí jít stejnou cestou, založila producentka Janine Alexander projekt Flink Life (název vychází ze spojení smyslu pro svobodu a život). Zprostředkovává skvělé nápady a „vychytávky“ do rozměrově skromných bytů od výrobců z celého světa, jež jsou k vidění na webových stránkách www.flinklife. cz. S týmem profesionálů vytváří inspirační videa a fotografické dokumenty, umisťované na YouTube a Instagram. Velkým benefitem projektu je propojování lidí, kteří se nadchli pro inovaci svého životního stylu.

text: Alena Müllerová, foto: Jiří Šubrt