Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Koupelna s vůní a dekorem přírody

Závěsné koupelnové skříňky z konceptu 10° vytvářejí praktickou i estetickou symbiózu s umyvadly 10°, můžete je užívat buď v přímém provedení nebo pootočená o 10° směrem do koupelny. RAVAK

Do interiérů se vrací dřevo ve své přirozené podobě. Vedle obývacích pokojů a ložnic, kde se často kombinuje s lakovanými prvky, se stále zřetelněji uplatňuje také v hygienické zóně. „Dřevěná koupelna“ má dokonce ambici státe se doslova hitem roku 2018.

Kresbu tohoto jedinečného přírodního materiálu nesou kromě nábytku také podlahy, obkladové materiály a další prvky. Nejde ovšem o návrat do 70. a 80. let minulého století, kdy se interiéry pyšnily palubkami na stěnách a tehdy velmi oblíbeným vybavením v rustikálním stylu, nýbrž o sofistikované uplatnění dřevin podle nejnovějších trendů. Maximálně vyniknout jejich jedinečné kresbě umožňují hladké čelní plochy, pokud možno s absencí úchytek.

Zahraniční i domácí look

Pro milovníky masivu se nabízí především velmi tvrdý, mastný a těžký teak, který je díky své husté struktuře maximálně stabilní a odolný vůči vlhkosti a plísním. Není bez zajímavosti, že v Anglii se první teakové lavičky vyráběly ze dřeva ztroskotaných plachetnic a sloužily pak další desetiletí. Exotický přírodní materiál vnese do koupelny přívětivou, nenapodobitelnou atmosféru, nicméně využít lze k tomuto účelu i dřeviny rostoucí u nás, například ale nic méně originální variantu představují laminátové dekory, jež texturu a kresbu přírodniny věrně kopírují. Není třeba se ani bát, že by vlhké prostředí takto zpracovaný nábytek narušilo: jeho spáry i hrany jsou totiž naprosto dokonale ošetřeny. Koupelnové skříňky pak mohou doslova hýřit pestrou škálou kreseb v různých barevných odstínech. „Světlejší variantu zastupuje třeba novinkový dub Arlington anebo tradiční bříza. Pokud preferujete spíše tmavší tóny, k dispozici jsou například dekory wengé či ořech,“ radí designér společnosti Dřevojas Tomáš Pupík.

Soulad se sanitou

Návrat k přírodě inspiruje také výrobce van a umyvadel. V nabídce mají kompletní koupelnové sety, které vedle zařizovacích předmětů obsahují i nábytek s dekorem dřeva. Přicházejí rovněž se sortimentem obkladových segmentů, jež skvěle zastoupí tradiční řešení s pomocí keramických prvků, takže vanu není třeba obezdívat. Některý z jednoduše instalovatelných, designově sladěných panelů s kresbou ořechu nebo dubu vzhled vany zcela změní, navíc je samozřejmě rezistentní vůči vodě a vlhku, zaujme i výslednou kompaktností celé plochy bez jakýchkoliv znatelných přechodů.

Stromy pod nohama

Důležitá role připadá v koupelně také podlaze. Kromě odolnosti proti vodě musí samozřejmě působit příjemně i na pohled. Nejen těmto, ale rovněž dalším uživatelským požadavkům vycházejí vstříc například podlahové krytiny Wineo. Jde o extrémně odolné materiály, elastické a měkké na došlap, což prospívá kloubům, zároveň jsou hřejivé, tiché, nekloužou a potěší při doteku bosou nohou. Velmi nízký tepelný odpor je předurčuje k pokládce na podlahové vytápění. Jejich atraktivní dekory – kromě dřeva také s kresbou pískovce či břidlice – vzhled koupelny ještě umocní. Další možnou variantu představují elastické povrchy Purline, vyrobené z přírodních materiálů a recyklovatelných surovin, bez hrozby škodlivých emisí. Se svým antibakteriálním, antistatickým povrchem dobře odolávají nečistotám, takže jsou velmi nenáročné na údržbu. Obě krytiny lze pokládat buď lepením, nebo ve formě plovoucí zámkové podlahy.

Novinkové mozaiky

Vzhled koupelny může aktuálně zateplit také dřevěná mozaika. Jednotlivé destičky, nalepené na podpůrné nylonové síti, tvoří dlaždice o výsledné velikosti 30 x 30 cm. Se svým olejovaným a voděodolným povrchem jsou doslova ideální k aplikaci na stěny i podlahy, kde bezezbytku nahradí keramické obklady a dlažbu, navíc oproti nim disponují barvou, kresbou a teplotou toho nejlepšího přírodního materiálu. Ať už si vyberete dub, kanadský javor, teak, iroko (africký dub), doussié či wengé, s jejich pomocí dodáte své koupelně vzhled odpovídající současným trendům.

Text: Alena Kodlová, foto: archivy firem