Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Ludovica a Roberto Palomba: Mužský a ženský princip tvorby

Výjimečná vana z kolekce Palomba 2012. Asymetrická geometrie a vysoká zadní část evokuje skálu vymodelovanou tisíciletým působením vody. Je jako první vyrobena z jednolitého materiálu solid surface. LAUFEN

Pracují spolu od roku 1994, kdy založili Palomba Serafini Associati. Věnují se architektuře, designu, výstavám, ale i scénografii a návrhům kostýmů. Designové trendy je příliš nezajímají, sami vytvářejí vlastní nadčasový styl.

Ludovica a Roberto se seznámili na univerzitě v Římě na Fakultě architektury. Roberto pochází ze Sardinie a už během studií se projevoval jako velmi temperamentní a komunikativní člověk, jeho projektům nechyběl dotek umění – navrhoval i velmi působivé svatební šaty pro salon Egona von Fürstenberg s důrazem na půvab ženské siluety, doplněné obřími slunečními brýlemi a klobouky. Tehdy potkal Římanku Ludovicu Serafini. V roce 1994 spolu založili studio Palomba Serafini Associati a od té doby tvoří pracovní duo i manželský pár. Začínali mimo Řím, obrátili se na sever, do Verony, aby se mohli věnovat svému oblíbenému oboru. Milánu, Mekce designu, se úmyslně vyhnuli, aby je tamní atmosféra nesvazovala.

Mají za sebou dlouhou cestu: od prvních přísně minimalistických návrhů pro sklárny na ostrově Murano přes nábytkovou tvorbu až po produktový design. Fascinuje je, že jsou svými realizovanými pracemi schopni ovlivňovat výrobu velkých firem směrem ke kvalitnějšímu designu.

Postupně si vypracovali vlastní, rafinovaný styl, představující perfektní mix produktové a kreativní umělecké tvorby. „Nerad používám slovo moderní, naše návrhy jsou současné. Projekt musí vyjadřovat myšlenku, ne být pouhou odpovědí na momentální trendy, na pomíjivou módu. Pouze tak může být naše poselství pochopeno třeba i za 50 či 60 let. Současný design je příliš módní a má málo smyslu pro zodpovědnost. My ale nectíme takové trendy, my potřebujeme poezii. Je nám bližší tvorba klasických mistrů než dnešní módní styly,“ formuloval názor designérského dua Roberto Palomba. Světové značky jako Boffi, Brix, Driade, Cappellini, Colombo Design, Flaminia, Laufen, Foscarini, Gandia Blasco, Kos, Lancia, Laufen, Lema, Poltrona Frau, Tubes, Zanotta či Zuchetti mu zjevně, spolu se svými zákazníky, dávají za pravdu. Stejně jako svět vrcholného designu, který manželům přiřkl celou řadu prestižních ocenění.

Koupelny s živelností moře

Pro svoji pružnost a kreativitu se Ludovica a Roberto dostávají do pozic uměleckých vedoucích značek, pro které nejčastěji pracují, zejména v oblasti koupelnového vybavení. Jejich návrhy přinesly do designu jak mužské geometrické tvary (Flaminia), tak měkké ženské křivky a organické linie přírody (Laufen, Kos). Roberto k tomu vtipně podotkl: „Dnešní výrobky představují novou rovnováhu, morfologickou bisexualitu…“ K objasnění jeho slov může posloužit série Palomba Collection pro Laufen. Svým pojetím evokuje malé zálivy či oblázky utvářené nekonečným pohybem moře, umně transformované do keramiky. Výchozí koncepcí je člověkem vytvořená krychle, vyhloubená a zaoblená živelnou silou vody, protože právě moře posloužilo coby hlavní inspirace. „Jednou jsme si odpoledne vyšli za hustého deště na pláž v Sardinii a všimli jsme si nepravidelných kaluží po dešti. Tak vznikl náš motiv, právě takto spatřila světlo světa kreativní myšlenka, stojící za prvním umyvadlem… Rozvinuli jsme toto spojení mezi pevnými geometrickými tvary a přírodou,“ vysvětlují Ludovica a Roberto. Podle jejich slov však umyvadla, vany, sprchové vaničky, klozety, bidety a kusy nábytku z kolekce Palomba nelze chápat výhradně jako plně integrovanou koupelnu. Jednotlivé designové objekty umožňují jedinečné kombinace s celou řadou nových designových řešení koupelen.

Rafinovaná průsvitnost

Není to tak dávno, co s nebývalou razancí vtrhli na designové pole s kolekcí koupelnového nábytku a doplňků Kartell by Laufen. Čistotu strohých geometrických tvarů podtrhují nezvykle výrazná barevnost a také vlastnosti plastu, jehož použití je pro značku Kartell příznačné. Světlo, prostupující průsvitným nábytkem, dává koupelně doslova magickou atmosféru. Policový a skříňkový systém nabízí variabilní využití, vstřícné ke vzniku různých sestav, zavěšení na stěnu i pohybu na kolečkách. Ludovica a Roberto Palomba usilují o optimální využití prostoru v koupelně a vytvoření pocitu dokonalé harmonie mezi sanitou, svítidly a nábytkem. Paleta v moderních odstínech matná bílá, štěrková a břidlicová šeď byla aktualizována dvěma novými barvami v podobě práškové růžové a smaragdově zelené.

Bydlení s vizí

Design nábytku, doplňků a osvětlení osloví především milovníky nadčasového stylu, který současně nabízí zajímavé tvarosloví, komfort a pohodlí. Většina kousků byla v průběhu let představena na slavném interiérovém veletrhu Salone del Mobile v Miláně. Kolekce venkovního sezení značky Driade – Grand Plié, Plié a Piaffe je určena pro odpočinek a neformální setkání s přáteli. Každý si může najít svou ideální hloubku sedu i držení těla, záleží na jeho temperamentu a momentální náladě. Vlnité plynulé tvary vysokých opěradel jakoby člověka objímaly a zároveň chránily. V roce 2013 Ludovica a Roberto navrhli – opět pro Driade – modulární řadu, příznačně nazvanou Blocks. Z jedenácti prvků lze sestavit pohodlnou sedačku s různými hloubkami sedu, ale také menší pohovky či dokonce chaise longue. Sklopením opěrky rukou vznikne pohodlný odkládací stolek na knihu, notebook či hrnek kávy. Současné sedací soupravy se zakomponovanými lehátky a vestavnými stolky, které se staly hitem posledních dvou let, nepochybně vycházejí z předobrazu variabilní sestavy Blocks tohoto věhlasného italského designérského dua.

Ludovica a Roberto Palomba, designéři
Výběr z ocenění:
2016 Red Dot Award [Germany] Product: Him Collection/Zucchetti Kos
2016 Menzione D’onore Compasso D’Onore Compasso D’oro Adi: Product: Wazebo/Zucchetti Kos
2015 If Design Award Product: Rift/Tubes
2015 Good Design Award [USA] Product: Wazebo/Zucchetti Kos
2014 Best Elledecor [Russia] Product: Kartell By Laufen Collection
2014 Menzione D’onore Compasso D’oro Adi [Italy] Product: Morphing/Zucchetti
2014 Menzione D’onore Compasso D’oro Adi [Italy] Product: Slim/Elmar
2014 Edida Elle Decoration International Design Award Product: Kartell By Laufen Collection
2013 Good Design Index [USA] Product: Agorà Bathtub/Kos
2013 Good Design Award [USA] Product: Menhir Freestanding Washbasin/Palomba Collection/Laufen
2013 Interior Design Magazine Best Of The Year Award [USA] Product: Palomba Solid Surface Bath Tub / Palomba Collection 2012 / Laufen
2013 If Product Design Award [Germany] Product: Palomba Collection 2012 / Wash Place / Laufen
2013 Interior Innovation Award [By German Design Council [Germany] Product: Palomba Collection 2012 / Washbasin/ Laufen
2012 Interior Design Magazine Best Of The Year Award [USA] Product: Palomba Collection 2012 /Bath Tub / Laufen
2012 Honourable Mention Red Dot Award [Germany] Product: Clip / Elic
2011 Compasso D’oro Adi [Italy] Product: Lab 03 / Kos
2011 Good Design Award 2011 [USA] Product: Morphing Collection / Kos
2010 Product Innovation Award_Designer Magazine [UK] Product: Morphing / Bath Tub / Kos
2010 Australian International Design Award_Collection: Faraway / Zucchetti Kos
2008 Design Preis [Germany] Product: Square / Tubes
2007 Interior Design’s Best Of The Year Award [Usa] Product: Melting Shelf / Rapsel
2007 Nomination For The German Design Award [Germany] Product: Geo Line / Kos
2005 Red Dot [Germany] Product: Bacinella 03 / Laufen
2005 Design Plus [Germany] Product: Floor / Kos
2004 Ideo Bain Award [France] Product: Tatami / Flaminia
2004 Selezione Compasso D’oro [Italy] Product Tatami / Flaminia
2001 Selezione Compasso D’oro [Italy] Product: Twin Column / Flaminia
2001 Selezione Compasso D’oro [Italy] Product: Link / Flaminia
1999 Young & Design [Germany] Product: Anna / Crassevig

text: Alena Kodlová, foto: archivy firem