Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Luxus samostatných šaten

Úložný prostor STORAGE AIR nabízí variabilní použití. V tmavé dýze a vestavěným stolem může posloužit jak v šatně, tak v pracovně. Design Piero Lissoni. PORRO/KONSEPTI

Současný obytný standard se mění k nepoznání, a to včetně klidové zóny. Z ložnic mizí bytelné a prostor zatěžující volně stojící skříně a nahrazují je elegantní vestavné systémy nebo samostatné šatny, které v sobě spojují praktickou stránku s luxusním designovým vzhledem.

Interiéroví návrháři řeší prostor šatny v souvislosti s velikostí interiéru. V menších dispozicích pracují s prvky, které mohou posloužit jako předěl mezi jednotlivými místnostmi či zónami, exkluzivní ložnice pak vybavují vestavnými skříněmi s vnitřním osvětlením, které opatřují posuvnými či skládacími dveřmi, jejichž výplň může tvořit čiré, mléčné nebo pískované sklo. Ve všech zmíněných případech se šatna stává nedílnou součástí designového řešení bytu či domu.

Luxus samostatných šaten

Ve velkorysých obytných půdorysech je ideálním řešením šatna, jež má podobu samostatné místnosti. Obvykle pak spolu s koupelnou tvoří luxusní zázemí ložnice. Lépe se odvětrává, je přehlednější a pocitově vzdušnější, její nábytek je často vyroben ze stejného materiálu, jako v ložnici.

Kdysi výhradně funkční vybavení dnes nese známky luxusu. Šatní systémy bývají zhotoveny z masivního dřeva v kombinaci s dýhovanými policemi, v poslední době je ovšem často nahrazují odlehčené varianty z eloxovaného hliníku nebo lakované oceli, doplněné dřevěnými či skleněnými úložnými plochami. Vnitřky zásuvek určených pro ukládání hodinek, manžetových knoflíčků či šperků jsou obvykle potaženy kůží. V komfortní šatně nechybí pohodlná čalouněná lavice ani toaletka s velkým zrcadlem, nejlépe s postranními otočnými křídly, jež ideálně zobrazí postavu ze všech stran. Zejména v pánských šatnách se módním hitem stává prosklená komoda s doplňky a dalšími artefakty, signalizujícími hobby majitele. Jak vypovídají obrázky, vzniká tak nová, tak trochu „utajená relaxační zóna“.

Komfort ukládání

Hlavním požadavkem je, aby šatna byla přehledná a poskytovala tak svému majiteli co nejdokonalejší pohodlí a funkčnost. Policové systémy v samostatných šatnách lze vybírat z variant se zadní nebo bez ní, kombinací jednotlivých modulů je možné vytvářet sestavy v libovolné délce a s vnitřním uspořádáním, optimálně vyhovujícím potřebám a fantazii konkrétního uživatele. Pro nekonvenční interiéry jsou pak v nabídce modely, které dovolují značnou horizontální i vertikální modifikaci. Dokážou se přizpůsobit i tak specifickým prostorům, jako je podkroví se zkoseným stropem či místnost s nepravidelným půdorysem. Zatímco horní část přesahující 180 cm je obvykle vybavena policemi na uskladnění sezonních věcí, do nejlépe dostupného prostoru ve výšce 70 a 120 cm odkládáme oblečení a doplňky pro denní nošení. Výrobci nabízejí několik druhů programů, počínaje drátěnými koši přes dřevěné a plastové police až po otočné systémy a zásuvky. Na košile a saka se hodí klasická šatní tyče nebo výsuvné věšáky, sklopné varianty představují další úsporu prostoru. Výška pod 70 cm je předurčena pro výsuvné police či výklopné systémy. Zvláštní položkou jsou pak stojany na ukládání bot, tašek a dalších doplňků. Pro samostatnou šatnu je ideální okno, které umožňuje přirozené větrání a zároveň je zdrojem denního světla, které nemění vjem barev na oblečení. Při výběru umělého osvětlení je třeba dbát na to, aby bylo intenzivní, rovnoměrné a neoslňovalo.

Text: Alena Kodlová, foto: archivy firem