Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Provokující i inspirující

Venkovní plastová křesla Lord Yo kombinující hliníkovou kostru s plastovou skořepinou. DRIADE

Philippe Starck, nejslavnější designér současnosti, který vtisknul osobitý tvar rozmanitým věcem, od kartáčku na zuby přes nábytek až po solární kosmickou loď, loni poprvé zavítal do Prahy. Jeho návštěvu lze přirovnat ke karlovarským pobytům hollywoodských superstar. Tak jasně září hvězda jménem Philippe Starck.

Komandér francouzského řádu za umění a literaturu navrhl jachtu pro Steva Jobse, pracoval také pro prezidenta země galského kohouta Françoise Mitterranda. Nejraději prý ale dělá obyčejné věci pro obyčejné lidi. „Jedním financuji to druhé. Říkám tomu strategie Robina Hooda. Mohu využít všechny ty inteligentní lidi, kteří mají velkou moc i peníze, a vymýšlet nové procesy a technologie, a ty pak uplatním při navrhování obecně užitečných věcí,“ řekl světoznámý designér. Jeho práce tak může stát stovky milionů, stejně jako několik desítek dolarů.

Ve svém oboru způsobil doslova revoluci, když jako první začal vyrábět nábytek z průhledného plastu. Jeho slavné židle Eros a Louis Ghost jsou z transparentního polykarbonátu, z něhož jsou automobilová světla. „Jde o nesmírně tvrdý materiál, který se prakticky nedá zlomit. Veřejnost na to zpočátku nereagovala moc dobře, nevěřila tomu, že napohled křehká židle pohodlně udrží člověka,“ vysvětluje David Řezníček, majitel designového studia KONSEPTI.

Lampu ve tvaru zbraně navrhl Philippe Starck poté, co Irák napadl Kuvajt. Designér tím dal najevo, že mu není lhostejné dění ve světě. „Deset procent z prodeje je určena na charitativní účely, vybraná částka, která už překročila milion euro, jde do Střední Ameriky na podporu dětí z nemajetných rodin,“ doplnil Řezníček.

Philippe Starck má na kontě nepřeberné množství realizací, ať už s logem své značky XO, nebo ve spolupráci s velkými společnostmi. Jeho produkty mají moderní, fluidní tvary, designér při své tvorbě uplatňuje kosmické stříbřité barvy, inspiraci čerpá z jednoduchosti geometrie. Jeho specialitou jsou historická tvarosloví, která převádí do moderních stylizací.

Proslul především jako nábytkový designér. Nepřehlédnutelná je jeho tvorba pro extravagantní značku Kartell, která dodala ztracený lesk plastu. Nemalou zásluhu na návratu modelů z tohoto materiálu mezi luxusní produkty má právě Philippe Starck, který s věhlasnou italskou společností spolupracuje více než dvě desetiletí. Navrhl pro ni množství kusů nábytku, kolekce Starck by Kartell se každým rokem rozšiřuje. Spolupracuje ale také s jinými značkami, jako jsou Flos, Vitra, Driade a další.

Krása návrhů Philippe Starcka tkví většinou v jejich jednoduchosti. Vzhledem k tomu, že s nápady pracuje dlouhou dobu ve své mysli, je pak vytvoření té správné skici, jež v moderním světě patří k nejžádanějším, ve finále otázkou pouhých několika minut. Proto není divu, že vyznání slavného designéra patří kráse. Kráse tvaru, který dobře slouží svému účelu, ať už jde o jakékoli dílo lidských rukou. Té se rozhodl zasvětit život, sloužit jí i jejím ctitelům a uživatelům.

Starckovým návrhům produktového designu dominuje legendární odšťavňovač Juicy Salif od Alessi, který je nejenom běžným spotřebním předmětem, ale také designovou ikonou. V úctyhodném výčtu jeho realizovaných nápadů jmenujme také kolekci vodovodních baterií pro Axis Hansgrohe, umyvadla a vany pro Duravit, už zmíněné lampy ve tvaru zbraní pro Fosil, činku organických tvarů Poaa pro značku XO nebo například plyšového medvídka Teddy Bear Band pro Moulin Roty.

Přímo pro Microsoft Starck navrhl jako jeden z mála externistů optickou myš, produkuje vlastní širokou a neustále doplňovanou kolekci náramkových hodinek nebo elektrické kartáčky na zuby a další spotřebiče. Na svém kontě má také už do reálné podoby sestrojený koncept motocyklu Voxan Super Naked XV, jenž je minimalistickým unikátem.

S jeho architekturou se můžeme setkat všude po světě a v různých podobách. Jím navržené domy, hotely a restaurace jsou si velice oblíbené. Například s Coop Himmelb(l)au v Holandsku vytvořil kulatý dům, připomínající kosmickou stanici. Ve spojení s architekturou prozatím nejvíce vynikl v partnerství s hotelovým řetězcem Yoo, pro který kreslí luxusní interiéry.

Philippe Starck
Nemá rád okázalý design, jenž má uchvacovat nebo pomáhat věci prodávat. Vytváří především produkty, které dobře slouží. Ve speciálním projektu britské televize BBC a společnosti Twofour hledal talentované britské návrháře, z nichž nejlepších deset mohlo následně studovat v jeho vlastním designovém ateliéru. Výsledný televizní seriál ukázal, jak náročný je Starck na sebe i své spolupracovníky, a zároveň, jak klikatá cesta vede k návrhu zdánlivě jednoduchého produktu.
Motto: Dívat se dopředu, pokud možno kousek za horizont a začít psát nový příběh. Snad proto je, mimo jiné, i designérem a kreativním ředitelem společnosti Virgin Galactic, která plánuje lety na oběžnou dráhu kolem Země a do vesmíru.

 

text: Alena Kodlová, foto: archiv