Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Univerzálnost a skvělý vzhled konzolových stolků

Stolek Lane s jednoduchými nohami z lakovaného polyuretanu a obdélníkovým topem, který skrývá diskrétní zásuvky. MINOTTI

Stylová odkládací plocha, tak typická především pro historické prostory, teď znovu nachází cestu do našich domovů. Umí totiž sehrát několik rolí najednou.

Nábytek konstrukčně podepřený pouze na jedné straně se nejčastěji umisťoval ke stěně pod zrcadlo. Takzvané přístěnné stolky se začaly poprvé objevovat během 17. století ve Francii. Měly bohatě zdobené nohy a úplně původně sloužily pouze jako dekorace vznešený příbytků, případně jako odkládací plocha pro svícny. V dobách své největší slávy nechyběly v žádném salonu. Jejich vznik lze vystopovat až do éry renesance, oblibě se těšily i v baroku, kdy sloužily především k vystavování vzácných a uměleckých předmětů, jako byly plastiky, čínské vázy, konvice, keramika, sklo.

Postupem času se funkce rozšířily, „konzole“ mohla sloužit také k ukládání drobných předmětů, hodila se při servírování v kuchyni, k odkládání nádobí a podobně. Dnes se vedle toho dokáže uplatnit i v koupelně, umí přijmout rovněž roli televizního či toaletního stolku. Může mít podobu jednoduché desky s nohama či různě tvarovaným podstavcem, ale doplněna o přihrádky a zásuvky poskytuje úložný prostor pro knihy, časopisy a případně i pracovní pomůcky, díky polohovatelné horní ploše je schopna posloužit i jako příležitostný psací stůl. Stále je ovšem využívána k už zmíněnému vystavování artefaktů, fotografií ve zdobných rámečcích či květin.

Univerzálnost a skvělý vzhled

Své místo si najde nejen v předsíni nebo hale, kde na něj lze odkládat poštu, denní tisk, kabelky, rukavice či klíče, ale rovněž v kuchyni, v ložnici i v obývacím pokoji. Díky svému podlouhlému úzkému tvaru je ideálním kusem nábytku také pro lodžie a balkony. Dávno se už nemusí pouze opírat o stěnu v duchu svého původního předurčení: díky samonosné konstrukci je totiž současný konzolový stolek schopen etablovat se také volně v prostoru.

Umožňuje vyniknout nejen všem předmětům, které nese, ale vzhledem k tomu, že obvykle vypadá skvěle i sám o sobě, stává se nepřehlédnutelným prvkem interiéru. Obzvlášť pokud jeho návrháři vsadili na zajímavé tvarosloví a efektní materiály. Kromě tvárného a široce uplatňovaného dřeva, nového i recyklovaného, totiž mohou využívat – a velmi často také využívají – například také kov v mnoha podobách, sklo, plast, leštěnou nerez i různorodý přírodní kámen v řadě variant, včetně mramoru a travertinu. Z jejich kombinace a způsobu opracování pak vychází výsledný styl konkrétního konzolového stolku, ať už ctí minimalistickou, rustikální, klasickou nebo v poslední době tak oblíbenou vintage formu.

Rostoucí popularita, s níž tento kus nábytku znovu dobývá interiéry, vyvolává i pochopitelný zájem renomovaných designérů a věhlasných značek, k nimž patří například Donate, Versace, Tonelli, Miotto, Artelore, Koket a mnohé další.

text: Alena Müllerová, foto archiv firem