Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Vybavení dětského pokoje

Pokoj pro malou slečnu v jemné barevné kombinaci pudrové růžové, pískové a bílé barvy. Návrh ing. arch. Zuzana Krejčí

Nejen interiéry pro dospělé, ale také dětské pokoje se vyvíjejí v souladu s tím, jak se mění životní styl ratolestí. Tříleté děti si sice umějí pustit na tabletu pohádku, ale nedokážou si zavázat boty, jejich starší sourozenci vyžadují postel šíře 140 cm, aby si v ní mohli hovět se svými iPady a mobily.

Přesto si pracovní kout zachovává tradiční vzhled. Stále je nejdůležitější stůl a ergonomicky řešená židle, vedle správného osvětlení je nezastupitelný také dostatek místa na školní potřeby. Pokud jde o nábytek, je podle specialistky na dětské bydlení Šárky Richtrové nejlepší investice do vybavení, které funguje jako stavebnice a lze k němu snadno dodávat další prvky, takže může růst spolu s dětmi. Ideální je začít právě stolem z kvalitního materiálu, s dostatečně velkou, rovnou deskou. Dostupné jsou i výškově nastavitelné modely s možností pracovní plochu naklápět. Variabilita je žádoucí také u židlí: bezpečnost, ergonomie a snadná ovladatelnost, to jsou základní parametry, jež dovedou zaručit hlavně ověřené značky.

Různé děti, různé pokoje

Malí školáci rodičovskou pomoc potřebují a často i sami vyžadují. „Zejména u prvňáčka a menších školních dětí se vyplatí uvážit, jestli se ke stolu vejde i židle pro mámu nebo tátu. Jinak budete s psaním úkolů zbytečně zápasit u nevhodně vysoké plochy v kuchyni,“ říká Šárka Richtrová. Podle jejích slov je u větších ratolestí situace jiná. „Starší děti se už neučí jen u stolu, takže velmi ocení „válecí zónu“ v podobě nábytku určeného k pohodlnému studiu, hře nebo relaxaci. Velmi oblíbené jsou například barevné sedáky typu Bool, připomínající velký míč,“ dodává specialistka na dětské bydlení. Požadavky na typ postele se liší. Menší děti vyžadují často palandu, pod kterou lze při troše šikovnosti umístit prostor na hraní nebo pracovní kout. Teenageři si přejí klasické lůžko široké až 140 cm, aby se na něm mohli pohodlně rozložit se svou elektronikou. Podle zkušeností architektky Zuzany Krejčí už pro větší děti není patrové řešení lákavé. Doporučuje, pokud je k dispozici dostatek místa, vytvořit dva samostatné pokoje nebo alespoň relativně oddělené kouty s pohodlnými širokými postelemi.

Barvy, které pomáhají

Dětským pokojům v současnosti kraluje tlumená tyrkysová. Právě ta prý podporuje nenucený projev a lze jí tak využít k rozveselení prostoru pro méně smělé dítě. Malí školáci ale věci nazývají po svém, líbí se jim barva „šmoulí“ zmrzliny, která ve světlé variantě dokonce v mnoha případech vytlačuje i tradiční cukrátkovou růžovou z dívčích teritorií. Stále aktuální je pudrová růžová, stálicemi v paletě barev jsou univerzální bílá a oblázkově šedá. Studiu prý svědčí žlutá, ale i modrá nebo zelená. Zatímco první jasná barva aktivizuje a podporuje chuť k jídlu, zlepšuje paměť a potlačuje chvilkovou únavu, druhé dvě napomáhají lepšímu soustředění, ideální je tedy jejich vyvážená kombinace.

Chytrá úložiště

Zásadní pro zdárné studium je dostatek úložných prostor na učebnice a školní potřeby. Šikovné a u dětí oblíbené jsou třeba pojízdné kontejnery. Výborně slouží i boxy k zavěšení na okraj stolu, hranu skříňky nebo postele. Hezky uspořádané a pěkně na očích tu mohou čekat pastelky, pravítka a další drobnosti či hračky.

Tip na rychlou proměnu

Skvělým, navíc finančně nenáročným doplňkem do studijního koutku je magnetická tabule, která dětem poslouží jako organizér i galerie. Dobře se na ní uplatní rozvrh hodin, oblíbené fotografie a lze ji využít i jako nenásilnou učební pomůcku. Tabule v podobě kytičky, obdélníku s oblými rohy nebo dlouhých pásků navíc studijní koutek krásně zútulní. Výborným nápadem jsou i plochy pokryté tabulovou černí v podobě nátěru či samolepky, ať už k jejich aplikaci zvolíte stěnu, dveře či čelní křídla skříní.

text: Alena Kodlová, foto: archivy firem