Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak vybrat rošt do postele?

Foto: Sconto

Matrace je jen polovina úspěchu. Druhá je rošt. Pruží, takže spaní je ještě pohodlnější a hlavně matrace může dýchat. Neprovzdušněná matrace se dřív nebo později stane domovem potvůrek a plísní. Dobrý rošt do postele prodlouží životnost matrace až o třetinu. Taková investice už se vyplatí!

Zvážit polohovací rošt je bod číslo jedna

Pevný rošt je klasika, aleoku by neměl uniknout ani polohovatelný. Uvědomte si, že rošt do postele je investice klidně na patnáct let. Proto je vhodné při rozhodování zvážit i své budoucí potřeby.

Polohovací rošty se vyrábějí jen lamelové a destičkové. Jedná se nejčastěji o možnost polohování v oblasti zad a nohou.Změna polohy má pozitivní vliv na vaše zdraví. Uvolněný krevní oběh uleví srdci. Polohovací rošty se silně doporučují lidem trávícím ze zdravotních důvodů na lůžku hodně času.Zdraví lidé sev nové poloze lépe vyspí nebo si rošt zvedají na čtení.

Rošt vhodný pro děti

Na laťovém roštu se matrace dobře odvětrává. Tím je riziko plísní a roztočů minimální. Výhodou je jeho nízká cena.Pro maximální pohodlí se uvádí váha do 60 kilogramů.Mají nízkou nosnost a nepruží, takže jsou vhodné pro děti. Nejčastěji se rošt skládá ze smrkových latí spojených textilním pruhem.

Nejpohodlnější rošt je destičkový

Destičkový rošt se skládá z napevno přidělaných destiček. Dobře se přizpůsobuje váze těla a výborně pruží. Díky tomu patří mezi nejpohodlnější rošty vůbec. Výborně odvětrává a hodí se pod drtivou většinu matrací. Někteří výrobci dokonce uvádějí, že pod všechnydruhy. Destičkové rošty do postele jsou k mání i v polohovatelné variantě.

Experimentovat s polohou roštu může být krok k pohodlí, jaké jste ještě nepoznali.

Lamely ochrání vaši matraci

Lamelové rošty jsou prodyšné, pružné a patří mezi nejoblíbenější. Vlastnosti roštu ovlivňuje počet lamel. Čím větší počet, tím lépe. Ale není potřeba to brát absolutně. Základní pravidlo je, že mezi jednotlivými lamelami nesmí být více než 5 centimetrů prostor. Matrace by se pak deformovala, docházelo by ke snížení její životnosti, ztrátě funkčnosti a ve výsledku snížení míry pohodlí.

V oblasti beder jsou lamely zesílené plastovými náramky. Naopak na místě nohou a ramen jsou lamely měkčí. Tím je dosaženo maximálního pohodlí a prodloužení životnosti matrace.

Váhovou nerovnoměrnost, kterou nevyváží matrace, zvládne pružný lamelový rošt.

Pod matraci stačí deska? Omyl!

Deska není vhodná. Nepruží, takže se matrace rychleji deformuje, proleží a odejde. Nedýchá.

Matrace je jako houba. Shromažďuje se v ní vlhkost, ve které se daří plísním. Někteří lidé desky v dobré víře proděraví. Kromě toho, že si desku zničí, protože naruší její stabilitu, odvětrávání bude i tak zanedbatelné. Jedinou možností je matraci často obracet, ale ani tím se prodyšnost roštů nenahradí.

Starost o hygienu matrace by měla být priorita číslo jedna. Už proto, abychom neleželi na plísni a nevdechovali její spory. Přehled všech druhů roštů naleznete zde.