Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Nízkoenergetické bydlení aneb bydlíme v dřevostavbě

Máte v plánu bydlet v novém a nejraději byste se rozhodli pro tu nejúspornější variantu na českém trhu? Pojďte společně s námi prozkoumat všechny aspekty dřevěných staveb, jež uchvátily svět, a to pro mnoho aspektů. Dnešní článek vám vyvrátí zažité nepravdy a fámy, které se k těmto novostavbám pojí. Již teď vám můžeme garantovat, že budete opravdu příjemně překvapeni.
Řeknete vám to každý odborník. Pokud chcete postavit nový dům, není nic lepšího než bydlení zainvestovat chytře, a tedy na nízkoenergetický způsob. Nemá význam stavět z cihel, když dřevěné domy vám mohou nabídnout mnohem více.
Dřevo se poslední dobou čím dál více používá na stavbu domů, a to jak těchdvoupatrových, tak ipopulárních bungalovů. Tento trend k nám přišel ze zahraničí a díky svým efektivním výsledkům, co se týká úspory energií, se poměrně brzy dostal do podvědomí nás všech.

Proč je dřevo hitem? Odpověď je jednoduchá!

Výstavba dřevostaveb je rychlá, snadná a především ekonomická. Díky důmyslnému návrhu můžete ušetřit opravdu několik desítek tisíc. Dle návrhu projektanta výrobce dodá stavební díly a může se začít s výstavbou.
Stejně jako u cihlových domků je samozřejmě nutností položení základů, u dřevostaveb se neobejdeme bez základové desky, na niž se za pomoci jeřábů upevňují dřevěné panely. Finální cenu a rychlost výstavby kompletního projektu samozřejmě ovlivňuje nespočet faktorů a jedním z nich je fakt, že na postavení dřevostavby je třeba opravdu nízký počet pracovních sil.
Ve většině případech je hrubá stavba postavena za asistence obsluhy jeřábu a několik proškolených dělníků. Pokud vše jde podle plánu, hrubá stavba spatří světlo světa již do čtyř dnů od započetí výstavby, což je překvapující výsledek.
Navíc se také nemusíte spoléhat na rozmary počasí v daném ročním období, což vás ušetří nejen nervy, ale především čas. Všichni si jistě pamatujeme na dobu, kdy stavba cihlového domu stála jen proto, že celé léto propršelo. Stavba na sucho proto slaví úspěch, a to především v severských státech, kde se nedá spolehnout na příznivý stav počasí. Také následná demolice takového domu je šetrná vůči přírodě.

Bydlíme ekologicky, tedy zeleně

Již z výše uvedených informací, které se týkají suché výstavby, je více než patrné, že tento způsob realizace dřevěných novostaveb je opravdu revolučně přátelský k životnímu prostředí. Veškeré stavby jsou navrženy tak, aby docházelo ke snížení tepelných a energetických nákladů na topení.Dřevěný dům totiž využívá sluneční energii a díky důmyslným izolačním vlastnostem a chytré akumulaci není nijak vysoká spotřeba plynu nebo elektřiny.Úspora mnohdy dosahuje k 60 či 80% z celkové spotřeby.
Trápí-li vás alergie na plísně či bakterie, dřevostavba je tím pravým pro vás. Dům totiž dýchá a vznik plísní opravdu nehrozí.

Ohně se bát nemusíte

Zřejmě vám bude v hlavě hlodat myšlenka, že dřevostavba musí být náchylná k požárům, vždyť je přeci vystavěna z hořlavého materiálu. Pravý opak je pravdou. Podle odborníků je dřevěný dům mnohem odolnější před nájezdem pustošivých plamenů, než obytné objekty z cihel a jiných.Nutností je však bezchybný projekt.