Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Za málo peněz hodně muziky, aneb Když se staví srub

srubové domy

Zní to možná trochu netradiční, ale sruby se stávají dnes velice oblíbenou volbou při stavbě rodinných domů. Důvodů je hned několik. Asi tím nejdůležitějším je nízká pořizovací cena, dále pak levný provoz domu a samozřejmě i neotřelý design a propojení s přírodou.
Výhody, které nabídnou jen srubové domy
Někteří je milují, jiní nenávidí. Jiný cit ke srubovým domům chovat nelze. Buď se stane vaší láskou na zbytek života anebo velkým nepřítelem. Také proto nejsou srubové domy otázkou jediného rozhodnutí, ale dlouhou a klikatou cestou přes trny. Srubová stavba totiž není nic obvyklého. Vypadá jinak a také se jinak chová než běžný dům. Většinou k nim vede cesta přes dřevěné domy, ale ani to není pravidlem. Výhodou srubových domů je, že nabízejí výhodnou cenu v poměru s funkcí a vlastnostmi domu. Cena na stavbu takového domu se nemusí vyšplhat k nebeským částkám. Navíc samotný provoz srubového domu je pak velice levnou záležitostí. Výhodou je, že většina materiálu použitého na domu je vyráběna z přírodních a obnovitelných zdrojů. Ekologové se mohou tiše radovat, stejně tak jako vy. Dřevo má totiž skvělé tepelně-izolační vlastnosti, díky nimž v zimě neprotopíte tolik peněz, jako v dosavadním bytě či domě.

Strach z dřevěného materiálu

Hodně lidí ještě nevěří dřevostavbám a jiným domům, které jsou postavené s větší části ze dřeva. Bojí se nebezpečí požáru, napadením škůdců a menší životnosti dřeva. U srubového domu nehrozí požár o nic víc jako u běžného rodinného domu. Strach tedy není na místě. Škůdci si na vašem domě nepochutnají, pokud se o něho budete starat a dřevo natřete ochranným lakem proti hmyzu, který by vám mohl nabourat statiku domu či jen vykousat díru do koupelny. A nakonec, o srubový dům musíte pravidelně pečovat stejně tak jako o každý jiný. Pokud ho na podzim „zazimujete“ a na jaro prohlídnete, co úplně nevyšlo, neexistuje jediný důvod, proč by vám neměl vydržet desítky let.