Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


3 velké proměny bydlení v posledním čtvrtstoletí

foto: ČMSS

Se změnami společenskými přišly i změny životního stylu, které se odrazily hlavně v bydlení. Střední a starší generace pamatují téměř unifikované domovy 70. a 80. let. Malá kuchyňka, prostor, v němž se odehrávaly každodenní ne příliš populární práce jako vaření, mytí nádobí a k tomu ještě třeba psaní domácích úkolů. Malá koupelna sloužící zároveň jako prádelna a malý záchod. Nejreprezentativnější místností byl obývací pokoj, který měl funkci společenskou. Přijímaly se v něm návštěvy, jejichž úkolem bylo obdivovat nebo závidět novou sektorovou obývací stěnu, novou sedací soupravu nebo novou televizi (nábytek a spotřebiče se získávaly díky známostem nebo mnohahodinovým poctivým protrpěním ve frontách). Dnešní bydlení už naštěstí vypadá úplně jinak – praktičtěji a různoroději.

Kuchyně – srdce domova

V průběhu let se z vaření stal zajímavý koníček pro spoustu žen i mužů. Z kuchařů se stávají televizní hvězdy, diváci obdivují nejen jejich umění, ale také jejich stylové kuchyně s moderním vybavením. V našich domovech získávají kuchyně mnohem větší prostor, jsou vybaveny přístroji, které nám ulehčí nezajímavou práci (mytí nádobí, míchání, strouhání atd.), a je zde dost místa pro celou rodinu i návštěvníky, kteří mohou sledovat přípravu pokrmů v přímém přenosu.
Koupelna – wellnes oáza
Se změnou životní filozofie přišly i změny místností určených pro očistu těla. Malé temné, mnohdy i plesnivé, prostory vystřídaly vzdušné, světlé, praktické koupelny. V panelových bytech se kousek místa ušetří posunutím příčky, jiným rozmístěním moderního koupelnového zařízení, instalací odvětrávání a jiného osvětlení. V novostavbách se už s velkorysou koupelnou a napojením na další části domu počítá, při rekonstrukci staršího domu je možné změnit dispozici tak, aby vznikla příjemná oáza k očistě těla i ducha.

Obývací prostor – pohodlná aktivní zóna

Nová doba přinesla i jiný pohled na společné prostory. S oblibou vaření jako nového koníčka dochází často k propojení kuchyně s obývacím pokojem, aby lidé mohli být více v kontaktu a zároveň měl každý svůj kout, kde se může věnovat svým zájmům. Oba prostory dokáže šikovný architekt zajímavě propojit a zároveň oddělit.

Financování bydlení podle nových trendů

Nový útulný a moderní domov vzniká nejdřív ve snech a představách, které se postupem času zhmotňují v plány a realizaci. Během té doby lze spořit a vytvářet potřebnou částku na novostavbu, rekonstrukci starého bydlení, koupi bytu apod. K tomu se nejlépe hodí stavební spoření, které je navyšováno o státní příspěvek a nabízí vhodné produkty pro různé situace. Kromě naspořené částky navýšené o úrok a podporu získá klient nárok na výhodný úvěr ze stavebního spoření.