Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak snadno refinancovat hypotéku

Foto: Sberbank

Refinancování hypotéky je v posledních letech trendem, díky němuž lze na konci období fixace úrokové sazby nahradit starý úvěr novým, a pokud zvolíte chytře, získat zároveň mnohem výhodnější podmínky. Ve finále půjde nejen o nižší úrokovou sazbu a splátky, ale i kratší dobu splácení.

Ovšem ne pro každého je toto rozhodnutí samospasitelné. Proto si nejdříve spočítejte, jestli se vám tento krok skutečně vyplatí. Základní je zjistit si, jaké aktuální úrokové sazby a podmínky různé banky nabízejí. Pro srovnání můžete použít například nezávislé hypoteční kalkulačky na internetu a nabídku porovnat se svou stávající hypotékou. Refinancovat můžete u nové banky nebo zůstat u své stávající, ale pouze pokud vám nabídne lepší podmínky. Důležité je samozřejmě už zmíněné ukončení fixačního období, příslušné údaje najdete ve své původní úvěrové smlouvě.

Začněte jednat včas

O refinancování začněte uvažovat v dostatečném předstihu, tedy ještě před oním osudovým datem, označujícím koncem fixace. Rychlost vyřízení refinancování je u každé banky individuální, v každém případě ale počítejte se lhůtou nejméně dva týdny, v některých případech může celý proces trvat až jeden měsíc. Refinancování lze ale domluvit už 12 měsíců předem, a výhodnou sazbu si tak můžete zarezervovat. O nové podmínky si včas zažádejte také v bance, u které máte stávající hypotéku. Banky standardně nové podmínky zasílají nejpozději měsíc před koncem fixace, ale to byste už nemuseli mít dostatek času na to v klidu vyřídit případné refinancování jinde. Při zvažování všech eventualit je důležité si uvědomit, které zvýhodnění je pro vás podstatné. Zda chcete změnit dobu splácení, snížit si měsíční splátky nebo mít nižší úrokovou sazbu. Splátky je ovšem také možné si zvýšit, a výrazně tak zkrátit dobu splácení.

Zajděte za konkurencí

Před tím, než zajdete do pobočky své banky, je dobré udělat si přehled o konkurenci – obejít další banky a zeptat se na jejich podmínky, abyste při jednání se svou bankou byli připraveni a vybaveni potřebnými informacemi. Vaše vyjednávací pozice se tak rozhodně zlepší, a protože v současné době banky o své klienty bojují, nebojte se „přitlačit na pilu“. Pokud vaše původní banka nepřistoupí na pro vás přijatelné podmínky, začněte jednat s konkurencí.

Co potřebujete k výměně banky

Rozhodnete-li se pro konkurenci, většinou za vás vše vyřídí sama. Stačí vyplnit žádost, předložit původní úvěrovou smlouvu a původní odhad nemovitosti. Jediným dokumentem, který si budete muset od své původní banky s dostatečným předstihem (cca 14 dní) vyžádat, je písemné vyčíslení zůstatku úvěru, které potřebujete k dalšímu čerpání úvěru.

Text: redakce – ll-, foto: Sberbank