Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jaké jsou podmínky pro získání hypotéky? Příjem, věk, trvalý pobyt a zástava!

hypotéka

Na hypotéku nedosáhne každý. I přestožeje konkurence veliká a nabídka úvěrů na bydlení rozmanitá, banky mají striktní podmínky, přes které nejede vlak. Při schvalování žádosti hraje velkou roli nejen pravidelný příjem, ale i věk.

Podmínky hypotéky jsou velmi přísné. Není se čemu divit. Úvěr na bydlení je sjednáván i na desítky let, a tak je potřeba, aby banky měly jistotu, že klient bude schopen splácet hypotékustále.

Bez pravidelného příjmu vám v bance hypotéku nedají

Snad každému je zcela jasné, že bez příjmů úvěr nezíská. Banka vyžaduje od žadatele pravidelný měsíční příjem. Podle jeho výše se potom stanovují parametry hypotéky. Čím vyšší příjmy a stabilnější zaměstnání máte, tím je vyšší šance na získání úvěru s výhodnější úrokovou sazbou.
Avšakjen příjem nestačí. Banka si také zjišťuje, zda žadatel není zadlužený. Jakékoliv nesplacené dluhy, kontokorenty či kreditní karty šanci na získání úvěru snižují. Záznam v registru dlužníků je jasnou zárukou neúspěchu.

Vyřizování hypotéky ovlivňuje věk žadatele

Velkou roli při vyřizování hypotéky také hraje věk. Většina bank neposkytne půjčku osobám starším 70 let. V České spořitelně neuspějete už po dovršení 65 let. Avšak ani tato čísla nejsou garancí.
Základní pravidlo v poskytování hypoték zní, že: „Do 70 let je klient schopen hypotéku splácet.“ O úvěr s dobou splatnosti 20 let musíte tedy zažádat nejdéle v 50 letech. Poté už v bance s velkou pravděpodobností neuspějete.

TIP: Nejen dle doby splatnosti si můžete v internetové kalkulačce vyzkoušet srovnání hypoték, díky kterému získáte přehled nabídek dle vašich požadavků.

Ani trvalý pobyt mimo ČR v bance nepodceňují

Problém může nastat i u zájemců s trvalým pobytem mimo Českou republiku. Banky nechtějí sjednávat hypotéky lidem žijícím v jiných státech. Výjimkou jsou občané sousedního Slovenska.
Stejně tak mohou občané České republiky narazit při žádosti o hypoteční úvěr na zahraniční nemovitost. V těchto případech je jedinou variantou Raiffeisenbank. Ta svým klientům umožňuje získat úvěr na koupi bytu či domu v zahraničí.

Bez zástavy hypoteční úvěr nezískáte

Bez zástavy se s hypotékou rozlučte. Hypoteční úvěrnení možné získat bez ručení. Ve většině případů jde však do zástavy právě kupovaná nemovitost. Avšak jedná-li se například o družstevní byt, pak je nutné ručit jinou nemovitostí v osobním vlastnictví.
K ručení můžete využít i majetek rodiny či přátel. Stejně tak se šance na úspěch zvyšují, pokud sjednáváte úvěr na bydlení se spolužadatelem. Více osob, více možností, více příjmů.

TIP: Máte-li pocit, ževšechny podmínky hypotéky splňujete do puntíku, pak neopomínejte také na výpočet hypotéky. Jen tak zjistíte, zda máte skutečně na splácení, a zároveň i výslednou sumu, kterou za úvěr zaplatíte.