Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Nechte svou nemovitost vydělávat

JRD Vila Na Výsluní

Odborníci na realitní trh se shodují, že nákup nemovitosti za účelem pronájmu je dlouhodobě nejspolehlivějším a nejvýnosnějším uložením peněz. Úspěch takové investice však záleží na mnoha faktorech a ne každý koupený byt musí nutně přinášet zajímavé výnosy.
Správným výběrem a výhodnou koupí investice do nemovitosti zdaleka nekončí, ale spíše začíná. Takový byt bude vydělávat pouze v případě, že bude dobře a dlouhodobě pronajat solidním nájemníkům. Což právě bývá častým kamenem úrazu. Spory s problematickými nájemníky odčerpávají drahocenný čas i energii a sen o snadném a zaručeném zdroji peněz se často změní v noční můru. Běžné činnosti vykonávané v rámci správy nemovitosti totiž reálně zaberou více než pár minut týdně, jak se často nezkušení investoři mylně domnívají. A pokud všechno neklape tak, jak má, může se stát, že rychlé výměny nájemníků a vymáhání dluhů od neplatičů nejen ohrozí výhodnost investice, ale také ji mohou citelně prodražit. Koupit dobrou nemovitost tedy samo o sobě nestačí. Kvalitní a efektivní provozování je to, co činí tento typ podnikání úspěšným a dlouhodobě výnosným.
Jako majitel nemovitosti musíte zastávat mnoho rolí. Zadávat inzerci, reagovat na poptávku a potenciálním nájemníkům umožnit prohlídku bytu. Neustále vás bude někdo kontaktovat mailem nebo telefonicky. Poté, co se s vybraným zájemcem dohodnete, je třeba připravit neprůstřelnou nájemní smlouvu s jasně danými pravidly pro obě strany. Pamatovat přitom musíte na všechny běžné i méně obvyklé situace, které mohou nastat. Pokud opomenete něco zásadního, nebo to uvedete nejasně, mohou vás čekat nepříjemnosti. Kromě právních znalostí se neobejdete ani bez účetních kompetencí, abyste mohli svoje příjmy odpovídajícím způsobem danit. S každým nájemníkem je nutné zvlášť řešit způsob placení záloh za energie, převedení různých služeb (internet, televize, telefon…), průběžně řešit stížnosti a opravy, kdykoli se v bytě něco porouchá.


Zkušeným odborníkem vybraný a výhodně koupený byt přitom může přinášet výnos až 7 % ze své ceny ročně. Podmínkou je však kvalitní správa, kterou je rozumné zadat některé z firem, orientovaných na služby v oblasti nákupu nemovitosti a vykonávání její správy. Postará se o prověření bezdlužnosti nájemníků, vybírání i případné vymáhání nájemného, minimalizaci jeho výpadku, na svá bedra vezmou i vyúčtování služeb a energií, zajištění oprav, komunikaci s dodavateli a pravidelnou údržbu nemovitosti. Díky optimalizaci nákladů a výnosů se tak zisky z pronájmu zvýší a služba správy nemovitosti si na sebe snadno vydělá sama.

Text: redakce -ll-, foto: JRD, CODECO, CRESTYL, LEXXUS