Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Propad hypoték v červenci výrazně zpomalil. Díky snižování úroků

Po dvouměsíčním růstu přišel na trhu s hypotékami opět propad. Zatímco v květnu a v červnu jejich počet stoupal, v červenci jich bylo o 500 méně než o měsíc dřív. Podle analytiků však není prázdninový pokles nijak výjimečný. Minulý rok byl dokonce ještě výraznější.

Obecně platí, že prázdniny patří z hlediska hypoték k nejslabším obdobím roku. Například loni v červenci klesl počet nových půjček na bydlení v porovnání s červnem o víc než 20 % – z 9030 na 7016.

Minulý rok byl navíc červenec druhý nejslabší měsíc hned po prosinci. Koncem roku už přitom platily nové pokyny České národní banky, které podmínky pro poskytování hypoték výrazně zpřísnily. Poptávka po hypotečních úvěrech proto tehdy začala klesat.

Naopak letos je červenec podle počtu nových hypoték spíš průměrným měsícem. Což nahrává prognózám, že trh s hypotékami znovu postupně ožívá.

Meziroční propad zpomalil

Analytici upozorňují, že důležitější než porovnání jednotlivých měsíců je meziroční srovnání. Právě tyto údaje mají mnohem větší vypovídající hodnotu.

I z tohoto pohledu jsou červencová čísla poměrně pozitivní. A to přesto, že si lidé vzali pouze 6 615 nových hypoték. Tedy o 400 méně než loni stejnou dobou.

Žádný jiný měsíc ale neklesl počet nových hypotečních úvěrů v porovnání s minulým rokem tak málo. Meziměsíční propad hypoték byl navíc letos v červenci jen přibližně 7 %. To je výrazně méně než loni stejnou dobou.

Objem hypoték poprvé překonal loňská čísla

Zpomalení propadu potvrzuje i objem hypoték, který žadatelé v červenci získali. Poskytovatelé jim půjčili celkem 15,4 miliardy korun. Loni ve stejném období to bylo zhruba o 50 milionů méně.

Znamená to, že letos poprvé objem hypoték v porovnání s minulým rokem stoupl. Analytici ale upozorňují, že to může být pouze krátkodobý výkyv.

Stejný úrok jako na podzim

Na příznivých číslech se výrazně podepsalo zejména snižování úrokové sazby hypoték, která klesá už od začátku roku. V červenci dokonce průměrný úrok u hypotéky dosáhl na hodnotu 2,68 %.

Oproti červnu tak klesl o 0,08 procentního bodu. To je druhý největší propad od začátku roku.

Přesto jsou úroky stále výrazně vyšší než loni v létě, kdy se pohybovaly okolo 2,5 %. V současnosti se tak dostaly přibližně na úroveň loňského října.

Úrok stlačily i výhodné letní nabídky

K poklesu výrazně přispěly také zvýhodněné prázdninové akce několika bank, které nabídly výhodnější úrokovou sazbu. U některých poskytovatelů se dokonce propadla až k hladině 2,2 %.

Část odborníků předpokládá, že podobný trend potrvá i dál. Nahrává tomu například zhoršení mezinárodní ekonomické situace a nejistota týkající se brexitu a obchodních válek. Světové centrální banky totiž kvůli tomu snižují úrokové sazby. A to se projevuje i na ceně hypoték s víceletou fixací.

Je tak dokonce možné, že průměrná úroková sazba hypoték do konce roku spadne i pod 2,5 %. Naopak růst zpět až ke 3 % je v tuto chvíli podle analytiků nereálný.

Poklesu úroků nahrál menší zájem

Za propadem úrokové sazby navíc stojí i konkurenční boj. Poskytovatelé totiž reagovali na klesající zájem o hypotéky, který přišel poté, co Česká národní banka loni na podzim zpřísnila podmínky pro jejich poskytování. Banky byly donucené o klienty víc bojovat, a proto řada z nich snížila úrokovou sazbu.

Někteří poskytovatelé ale nedávno úroky naopak zvýšili. Zatímco tak na jedné straně najdete banky, které nabízí hypotéku s úrokem pod 2,5 %, na druhé straně jsou i poskytovatelé, kteří pracují s úrokovou sazbou okolo 3,5 %.

I proto je stále důležitější hypotéku dobře vybírat a nespoléhat se jen na nabídku ze své banky.

Nejlépe vám s tím pomohou hypoteční kalkulačky. Stačí do nich zadat základní parametry hypotéky a získáte přehled těch nejvýhodnějších nabídek. A ušetříte tak spoustu času, který byste jinak strávili procházením jednotlivých hypoték.