Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Tři kroky, jak připravit rodinný rozpočet na hypotéku

Lidé touží po vlastním bydlení. Hypotéka je pro většinu lidí jediná možná cesta, jak si pořídit vlastní bydlení. Závazek je to ale závažný a několikamilionovou půjčku lidé splácí kolem 30 let. Během této doby se mohou vyskytnout situace, které splácení půjčky zkomplikují. Předejít takovým situacím lze na začátku. Stačí se na hypotéku dobře připravit.

Krok první: Sepište příjmy a výdaje

Příjmy jsou jedna věc, výdaje druhá. Obě jsou při vyřizování hypotéky stejně důležité. Můžete každý měsíc brát 100 000 Kč, pokud však budete mít stejné výdaje, vaše bonita nevyzní dobře. Naopak člověk, který bere 40 000 Kč, ale měsíčně utratí “pouze” 15 000 Kč, bude mít vyšší šanci získat hypotéku.

Nejprve si na kus papíru napište, jak vysoké jsou vaše příjmy. Vedle sepište všechny pravidelné i nepravidelné výdaje (nájem, energie, účty za telefony, výdaje za potraviny, oblečení, zábavu apod.). Doporučujeme výsledek porovnat s výpisy z bankovního účtu. Většina lidí má totiž tendenci své výdaje podhodnocovat a diví se, “kam ty peníze mizí”.

Podrobným prozkoumání příjmů a výdajů se konečně dozvíte, kam ty peníze mizí. Zjistíte, že se často jedná o zbytečně utracené peníze. Chytrými úpravami lze dosáhnout viditelného snížení výdajů, aniž byste nějak omezili svůj životní standard. Navíc provedete hrubý výpočet hypotéky a získáte informaci, zda je váš rodinný rozpočet připraven na splácení hypotéky.

Krok druhý: Zbavte se závazků, co to jde

Splácíte další půjčky a leasing za nové auto? Využíváte hned několik kreditních karet a kontokorent je neustále v mínusu? Toto vše zvyšuje vaše výdaje. Nejen splátky, ale kreditní karty a kontokorenty. A to i v případě, kdy je nevyužíváte.

Před podáním žádosti je vhodné zbavit se dalších závazků navyšujících výdaje:

Umožňuje-li to vaše finanční situace a smluvní podmínky, splaťte všechny dosavadní půjčky. Pokud ne, zkontrolujte, že máte všechny splátky řádně uhrazené. Myslete na svou “dobrou pověst dlužníka”.

Zrušte kontokorent. Kontokorent je skvělá věc, která tu a sem pomůže vyřešit nedostatek příjmů. Před žádostí o hypotéku je však lepší kontokorent nemít nebo jej mít alespoň splacený a být na svém bankovním účtu “v plusu” déle než pár dní.

Zbavte se kreditních karet. Ačkoliv kreditní karty nevyužíváte, banky při zkoumání bonity berou v potaz maximální možnou měsíční splátku. Lépe uděláte, pokud kreditní karty doplatíte a zrušíte. Po úspěšném vyřízení hypotéky je snadno obnovíte.

Jednoduše řečeno, vaše příjmy a výdaje by měly být v ideálním případě čisté jako lilie a průzračné jako horské jezero. Banky vás budou vnímat jako ideálního klienta a nejlepší hypotéka bude vaše mávnutím kouzelného proutku.

Krok první, druhý i třetí: Šetřete, šetřete a šetřete

Poslední krok je tak trochu krokem prvním i druhým. Ať už chcete nebo ne, bez úspor to nepůjde. Obzvláště od 1. dubna 2017, kdy banky přestaly poskytovat hypotéky nad 90 % a objem hypoték mezi 80 % až 90 % je značně omezený. K tomu si připočítejte 4% daň z nabytí nemovitosti a vyjde vám, že k pořízení hypotéky musíte mít v ideálním případě 14 % z vlastních zdrojů.

Ať už plánujete hypotéku nebo ne, šetřit se vyplácí. Dobré časy se mohou rychle změnit ve špatné, a mít finanční rezervu se vždy ukáže jako velmi dobrý počin. Pomůžou vám nejen s koupí nemovitosti, ale v případě finančních problémů vás nenechají ve štychu se splácením.