Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Vyplatí se koupit byt jako investici?

investice

Čím dál více lidí přemýšlí, jak investovat a do čeho, a mnoho z nich dá přednost investování do nemovitostí. Vyplatí se však v současné době pořízení bytu jako investici? Ano i ne. Hodně záleží na tom, o jakou investici se jedná, kde se nachází a v jakém je stavu.

Bezpečná investice

Obecně lze říci, že se jedná o jednu z nejbezpečnějších investic, která dokáže člověku přinést i několikaprocentní výnos, takže jsou zde rizika investování oproti jiným investicím nižší. V letošním roce k tomu nahrávají samozřejmě také sazby hypoték, které se drží na historickém minimu. A v kombinaci s nízkými cenami nemovitostí připravily opravdu ideální pole pro výhodné investice.

Jak najít lukrativní byt k pronajímání?

Při hledání bytu doporučujeme zaměřit se na několik bodů. Pokud se o nemovitosti zajímáte již nějakou dobu, dobře víte, že významnou roli hraje lokalita. Dále hraje roli také dopravní dostupnost, vybavení bytu a při neustále narůstajících cenách za energie dává čím dál více lidí přednost bytům s nízkými provozními náklady.

Náklady a starosti s bytem

I když je v letošním roce velice výhodné investovat do bytů, je nutné mít na vědomí fakt, že do bytu budete muset investovat. Pokud pořizujete byt k pronájmu, je potřeba předat byt nájemci v obyvatelném stavu a jako obyvatelný jej neustále udržovat. Ve smlouvě o pronájmu je vyjmenováno sice několik bodů, kdy se o opravu stará nájemník (např. když rozbije okno), ale to neplatí na všechny případy (jako oprava kapajícího kohoutku), kdy se jedná o standardní opotřebení, které jde za vámi.

Mezi další náklady se řadí také budoucí investice na bytovém domě. Vy jako majitel bytové jednotky byste měli počítat s tím, že při modernizaci bytového domu nemusí vždy stačit fond oprav a Společenství vlastníků může po schválení na schůzi může požadovat, aby si některé úkony spojené s modernizací zaplatili majitelé bytových jednotek sami (např. výměna oken).

Investice času

Neméně důležitá je také vaše investice času a nervů. Každý člověk, který má v plánu pořídit si byt jako investici, musí počítat s tím, že část svého času musí pronajímanému bytu věnovat. Doporučujeme se také pravidelně informovat ohledně celkového bytového domu. To znamená pravidelně jezdit na shromáždění SVJ nebo bytového družstva.

Rovněž byste si měli pravidelně vyzvedávat poštu, která vám chodí zákonitě jako majiteli bytu. Nenechejte také nic náhodě a nemovitost často kontrolujte. V rámci vašeho času je také zapotřebí najít vhodného nájemníka, což není vždy tak jednoduché.

Dlouhodobá investice

Jak už bylo výše nastíněno, pořízení investičního bytu se vyplatit může, ale nemusí. Pokud tedy máte v plánu koupit byt na pronájem, dejte si na čas při jeho výběru, pokaždé zvažte jeho přednosti i nevýhody. Zaměřte se také na lokalitu. Byt jako takový vždy můžete změnit k pohledu svému, ale se špatnou lokalitou neuděláte nic. Vzdělávejte se v dané oblasti, neustupujte ze svých požadavků a hledejte nejlepší investice.

Čím více se budete orientovat v investování do nemovitostí, budete znát jednotlivé lokality ve vašem městě a budete mít alespoň základní přehled o nabízených nemovitostech, jste schopni najít opravdu dobré investiční byty, které budou v budoucnu nabývat na hodnotě, a zároveň vám přinesou kladné cashflow. A o to přesně jde, nemyslíte?