Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak bezpečně zaplatit kupovanou nemovitost

hypotéky

Při pořizování nemovitosti musí vydat kupující často všechny své úspory plus si musí půjčit prostřednictvím úvěru na bydlení či hypotečního úvěru, přičemž se může zadlužit i na několik desítek let. Jedná se o velké částky v řádech statisíců či milionů, a tak každý jistě přemýšlí, jak provést celou transakci co nejbezpečněji, aby nepřišel ani o peníze, ani o kupovanou nemovitost.

Možnosti bezpečné platby

Platbu v ten správný čas může zajistit realitní kancelář, notář, advokát nebo třeba banka. Realitní kancelář nebo i majitel, který prodává nemovitost přímo, chtějí zálohu, většinu to bývá 50 tis. korun. V takovém případě by měla být sepsána  smlouva o smlouvě budoucí kupní , v níž by mělo být zakotveno, že se záloha odečte od kupní ceny nebo vrátí v případě, že k prodeji nedojde.
Kupující by neměl platit při podpisu kupní smlouvy, ale až po vkladu do katastru nemovitosti. Tento zápis může trvat 30 dnů nebo i několik měsíců. Doporučuje se využít služeb tzv. třetích osob – realitní kanceláře, notářů či advokátů, nabízejících úschovu peněz po dobu, než dojde k převodu práv na nového majitele. Další možností je uložit podobným způsobem peníze v bance formou tzv. dokumentárního akreditivu nebo vázaného účtu.

Převod peněz v případě hypotéky

Při placení nemovitosti prostřednictvím hypotéky  je postup podobný. Obě strany podepíší smlouvu o budoucí kupní smlouvě nebo přímo kupní smlouvu, na základě které hypoteční banka uvolňuje peníze. Uvolnění financí může být v různou dobu – po vkladu zástavního práva ve prospěch banky, po vložení kupní smlouvy do katastru nemovitostí, nebo až po zapsání ve prospěch kupujícího. Hypoteční banka má zájem ohlídat si své prostředky a mít jistotu, že o peníze nepřijde. Pokud jsou splněny dvě podmínky (smlouva o budoucí kupní smlouvě a smlouva o zřízení zástavního práva ve prospěch banky), banka uvolní peníze z hypotéky na účet realitní kanceláře.