Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak správně položit plovoucí podlahu?

podlahy

Plovoucí podlahy patří mezi jedny z neoblíbenějších podlahových krytin. Dnešní plovoucí podlahy jsou vyhledávané hlavně díky jejich rychlé a kvalitní pokládce, bez použití lepidla a stahovacích popruhů. Díky tomu se dají položit bez odborné asistence. Ovšem je potřeba dodržet několik zásadních kroků. Jak správně položit plovoucí podlahu se dočtete v následujícím článku.

Co to je plovoucí podlaha

Slovem „plovoucí“ je myšleno styl pokládky. Jedná se o položení podlahové krytiny bez pevného připevnění k podkladu, podlaha tak nad povrchem „ plave“. Plovoucí podlahy jsou oblíbené nejen díky snadné pokládce, ale také mají výborně izolační schopnosti a jsou příjemné na dotek. Zcela jistě je výhodou i jejich nízká pořizovací cena.

Laminátová plovoucí podlaha

Laminát je materiál, který dokonale imituje dřevo, ale nemá jeho negativní vlastnosti. Laminát je oproti dřevu více odolný, má nižší pořizovací cenu a je daleko snazší na údržbu. Pro laminátové podlahy je typická dlouhá životnost. Většinou kvalitních výrobců je na ně garantována záruka až 15 let, což jiné podlahové krytiny nabídnout nemohou.
Na druhou stranu se jedná o jeho věrnou imitaci dřeva se vzory i barvou. Laminátové podlahy nedokáží napodobit jen dřevo, ale prakticky jakýkoliv materiál. Je tak na výběr z různých motivů, barev a provedení.

Dřevěné plovoucí podlahy

Dřevěná podlaha je klasikou, která nikdy nevyjde z módy. Pro milovníky přírodních materiálů je dřevo jasnou volbou. Žádný umělý materiál ho nedokáže nahradit. Dřevěné podlahy jsou vždy unikát a dokáží místnosti dodat na osobitosti a nádechu luxusu. Dřevěné plovoucí podlahy jsou mezistupeň mezi laminátovou a celodřevěnou masivní podlahou.

Vinylové plovoucí podlahy

Vinylové podlahy jsou velmi odolné PVC podlahy ve spojení s plovoucím umožňují rychlou a snadnou pokládku bez lepení. Velkou výhodou vinylových podlah je široký výběr vzorů, motivů a barevného provedení.

Rovná základ

Ze všeho nejdůležitější je při pokládce plovoucí podlahy, aby byla položena na dokonale rovný povrch. Pokud se nerovnosti neodstraní, dojde k vrzání, skřípání a postupem času i k mezerám mezi jednotlivými díly. Nerovnosti by neměly dosahovat 2mm na 2 m plochy. Na vyrovnání se doporučuje samonivelační stěrka.

Fólie na všechno

První fólie, která přichází na řadu po srovnání nerovností, je parozábrana. Ta funguje jako ochrana před vlhkostí, která by mohla způsobit kroucení podlahy a snížit její životnost. Následuje izolace proti kročejovému hluku. Fólie by měly vždy o pár centimetrů přesahovat nad podlahou. Všechny potřené vlastnosti v jednom nabízí pěnová fólie mirelon.

Princip zámku

U samotné pokládky je nejdůležitější správně založit první tři řady. První lamely se k sobě pojí zámkem na kratší straně. Jelikož podlaha není k ničemu přikotvena a „plave“ nad povrchem, je potřeba dodržovat dilatační spáry pomocí klínku. Dilatační spáry jsou mezery mezi stěnou a podlahou.

Jako cihly

Po založení první řady je důležité, aby následující řady byly pokládány stejný způsobem, jako jsou pokládány cihly. Druhá řada se začíná poloviční délkou lamely. Není-li možné dodržet polovinu délky, je nutný odstup alespoň 30 a více cm od kratšího spoje v předchozí řadě.

Utáhnout

Na konci každé řady je potřeba pořádně dotáhnout celou řadu. K dotažení slouží speciální hák, který se dá snadno vsunout do spáry na konci řady. Hák je vybaven výstupkem na kladívko. Při dotahování je potřeba neustále dodržovat dilatační spáru.

Na konci

Poslední řada většinou nevyjde přesně a šířka lamel je potřeba upravit. Pak stačí už je opět celou řadu a celou podlahu dotáhnout speciálním hákem a podlaha je připravena k používání.

 

Tagy: