Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak vybrat vysavač?

vysavač

Bez vysavače se mnoha domácností nedokáže obejít. Je to velmi užitečný pomocník a dávno již neslouží pouze k vysávání koberců. Moderní vysavače nabízejí několik funkcí, které dokáží odstranit velké i malé nečistoty, ale také zvířecí chlupy nebo roztoče či plísně. Jak vybrat vysavač, který bude splňovat všechny požadavky, s tím vám poradí následující článek.

Moderní vysavače

Trh s vysavači je opravdu velmi široký a je z čeho vybírat. Stále více se od vysavačů vyžadují nové a nové funkce, které mají pomáhat se snadným, rychlým a dokonalým úklidem. Velmi často jsou tak kupované multifunkční vysavače, které vysají nejen nečistoty na koberci, ale také na nábytku, elektronice nebo jídelním stole.

• klasické vysavače
• multifunkční vysavače
• ruční vysavače
• robotické vysavače

Sací výkon

Funkční vysavače by měly umět efektivně odstraňovat prach a jiné nečistoty z koberce, ale také tvrdých povrchů. Zároveň pak jeho druhým nejdůležitějším úkolem by uměly udržet vysáté nečistoty v sáčku nebo prachové nádobě.

Na to vše má největší roli sací výkon. Sací výkon běžných vysavačů se pohybuje kolem 160 – 480 W. Obecně lze říci, že čím je výkon větší, tím bude jeho vysávání účinnější. U většiny moderních vysavačů se dá výkon regulovat. Díky tomu je šetřen motor vysavače a lehce se dá měnit vysávaný povrch nebo předmět.

Kvalitní filtrace

K vyčištění vzduchu od prachu a jiných nečistot, které vysavače během vysávání nasají, slouží filtrace. Dnešní moderní vysavače nabízejí dvě možnosti:

• mokrý způsob
• suchý způsob

Mokrý způsob znamená, že nasáté nečistoty jsou vedeny do vody a tím se zabrání návratu nečistoty zpět do vzduchu. Takové vysavače jsou velmi jednoduché a mají levnou pořizovací cenu. Nebo suchá filtrace, kdy jsou nečistoty umisťovány do sáčků nebo prachových nádob.

Filtry jsou ve vysavači umístěny zpravidla před a za motorem. Filtr umístěný před motorem má hlavně chránit motor vysavače před částicemi, které by ho mohly poškodit. Za motorem jsou pak filtry, většinou HEPA, které zachycují prach a nečistoty. Filtry mohou být také přímo v sáčcích na nečistoty. Jako to nabízejí sáčky do vysavače Vorwerk.

Filtry je potřeba jednou za čas vyměnit, nebo alespoň pravidelně čistit, aby nebyly zanesené a nesnižoval se tak sací výkon a účinnost vysávání.

HEPA filtry

Efetkivnější jsou ovšem suché filtrace a je-li vyžadována maximální spolehlivost filtrace, pak jsou doporučovány filtry HEPA. V současné době patří mezi nejúčinnější a dokáží zachytit až 99, 955 % nečistot, které jsou větší než 0,30 μm. To znamená, že dokáže zachytit nečistoty jako jsou, prach, plísně, ale také cigaretový kouř a bakterie.

HEPA filtry jsou rozděleny podle své účinnosti na škále od 1 – 14. Platí, že čím větší číslo, tím účinnější filtrace. Pro lepší představu, HEPA filtr s číslem 10 dokáže zachytit 85 % nečistot, číslo 14 pak 99, 995 %. Takto účinné filtrace pak dokáží vytvořit ideální prostředí i pro silné alergiky nebo astmatiky, kterým prachové a jiné částice způsobují nepříjemné problémy.

Se sáčkem nebo bez

Když už jsme u té hygieny a účinnosti, je při výběru vysavače potřeba zvážit, zda bude vysavač nečistoty sbírat do sáčku nebo speciální nádoby. Obě možnosti mají svá pro a proti, záleží tak na požadavcích uživatele.

Sáčky

Sáčky do vysavače jsou tradičním provedením, který je léty vyzkoušený. Jeho obrovskou výhodou je, že nemusí dojít k žádnému kontaktu se vysátými nečistotami. Důležité je, hlídat plnost sáčku, pokud se během vysávání zmenšuje výkon vysavače a nečistoty zůstávají na koberci, je potřeba sáček vyměnit nebo vysypat.

Na výběr je ze papírových nebo látkových. Nevýhodou je, že se musí stále sáčky dokupovat a vyhazovat. Navíc nečistoty zůstávají v sáčku po dobu, než se celý naplní, což nemusí všem vyhovovat.

Prachové nádoby

Prachové nádoby mají oproti sáčků jednu výhodu, nemusí se neustále dokupovat, stačí z nich nečistoty vysypat a nádobu umýt. Doporučuje se tento proces dělat po každém vysávání. Nečistoty tak neleží v sáčku po delší dobu, jako je tomu u sáčků. Na druhou stranu, v případě nádody dochází ke kontaktu s nečistotami a jejich možnému úniku do ovzduší.