Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Oblíbená keramická dlažba

Foto: Favi online

Keramika je vhodným materiálem pro většinu prostor. U nás má dlouhou tradici a stále se řadí mezi nejoblíbenější materiály nejen na podlahu. Keramická dlažba je především velmi odolná, cenově dostupná a má dlouhou životnost. Tyto vlastnosti drží keramické dlažby na horních příčkách oblíbenosti. Keramika se hodí do velmi namáhaných provozů, vlhkých prostor, do interiéru i exteriéru. Splňuje vysoké požadavky na hygieničnost, omyvatelnost a zdravotní nezávadnost. Pozor si ale dejte na spárování. Časem se zanáší nečistotami a šednou, proto vybírejte vždy alespoň o odstín tmavší spárovací hmotu než je odstín zvoleného keramického prvku.


Pro inspiraci se podívejte sem: favi.cz/produkty/kategorie/obklady.

Vlastnosti

Keramické dlažby se ve svých vlastnostech velmi liší. Při výběru té správné zohledněte kromě estetické jakosti také fyzikální a chemické parametry. Keramickou dlažbu vybírejte vždy osobně na konkrétních vzorcích většího formátu. Vyplatí se zajít si do podlahového studia a podívat se, jak vypadá vámi zvolená dlažba na větší ploše. Předejdete tak možnému zklamání, že odstín a struktura dlažby bude v místnosti vypadat úplně jinak, než jste si dle katalogu představovali.

Mrazuvzdornost a nasákavost

Dlažbu lze považovat za odolnou vůči mrazu, je-li její nasákavost do 3 %. Takovou keramiku můžete použít do interiéru i exteriéru. Nasákavost souvisí také s čistitelností. Platí vztah, že čím vyšší nasákavost střepu, tím je keramika hůře čistitelná. Proč? Je zkrátka pórovitější, snadněji se proto zanáší nečistotami než materiál s nízkou nasákavostí.

Tvrdost, Otěruvzdornost a Protiskluznost

Tvrdost je v podstatě odolnost proti vrypu a informuje také o tom, jak obtížně se bude keramika řezat. Kvalitní dlažby mívají stupeň tvrdosti 6 až 9. Důležitá je také odolnost vůči opotřebení. Vypovídá o životnosti dlažby, která závisí především na míře zatížení pohybem osob, pojezdem kol, znečištěním (např. kamínky, písek, hlína, atd.) Protiskluznost dlažby vás bude zajímat především při výběru podlahy do koupelny, na terasu nebo k bazénu. Ovlivňuje bezpečnost pohybu uživatelů, proto na ni berte ohled všude, kde je vyšší riziko uklouznutí.

Hygienické vlastnosti

Snadná údržba keramických obkladů a dlažeb předurčuje jejich použití v prostorech náročných na hygienu, jako jsou potravinářské provozy a zdravotnická zařízení. Keramika je vhodná tam, kde chcete zamezit výskytu plísní, prachu, choroboplodných zárodků a jiných nečistot.

Cena

Cena keramické dlažby začíná zhruba na 200 Kč/m2. Designově zajímavé řady se však nezastavují ani u 1000 Kč/m2 a někdy stoupají až k závratným částkám. Mrkněte třeba na Favi.cz, odkud si rozhodně máte z čeho vybírat.