Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Originály s doteky přírody

Hezké počasí láká vychutnat si každou volnou chvilku na terase nebo na zahradě. Společníkem vám může být půvabné křeslo Maui, zhotovené z jediného bloku aromatického cedru.

Za originálním nábytkem z masivního dřeva stojí italská firma Riva 1920, která u svých výrobků nešetří nápaditostí, temperamentem a humorem. Designéři, kteří pro ni pracují, navazují na téměř stoletou historii značky. V kvalifikovaných rukou se přírodní materiál mění v opravdu umělecká díla.

Každý kus originál

Do povědomí světové veřejnosti vstoupila Riva 1920 s unikátním nábytkem, pro jehož výrobu použila tisíce let staré dřevo, těžené speciální metodou na Novém Zélandu. Kolekce Kauri představuje především jídelní a konferenční stoly z tohoto výjimečného materiálu. Každý produkt má originální kresbu a povrchovou úpravu. Dotek věků dává jednotlivým kusům nábytku punc naprosté výjimečnosti.

Pro exteriér…

Na veletrhu Salone del Mobile 2019 v Miláně představila Riva 1920 dvě kolekce. Nábytek určený do exteriéru se vrací k archetypálním tvarům, zároveň nechává vyniknout kráse dřeva v přírodní podobě. Ukázkou může být výše zmíněné křeslo Maui. Dřevěný monolit má ergonomický sedák, jehož křivka plynule navazuje na oblé opěradlo. K dispozici je s kovovou základnou, tvořenou trubkou a kruhovou deskou. Je vyroben z přírodního materiálu, bez jakéhokoliv ošetření. Praskliny a změny ve vzhledu dřeva představují podstatnou vlastnost originálního venkovního nábytku, reprezentují výsledek působení přirozeného prostředí. Vůně a dotek ušlechtilého dřeva nás alespoň na chvíli vrátí do náruče přírody.

… i interiér

Nábytek do interiéru se zaměřuje na konzervativního spotřebitele, jenž dává přednost klasickým tvarům. Nové kousky umožňují vytvořit půvabný interiér v moderním, vskutku rafinovaném stylu. Mezi novinky patří komody Pandora Up Small, Pandora Glass, skříň Cambusa Evo a knihovna Vitrea. Designéři Gabriele a Giuliano Cappelletti nechávají vyniknout nádherné kresbě dřeva, velkou pozornost věnují také detailům, jaké představují například tradiční truhlářské spoje.

Masivní stůl DT Plank Table v sobě spojuje krásu přírodní kresby dřeva s industriální strohostí. Designéři z domovského studia C.R. & S. Riva 1920 zkombinovali masivní dřevěné desky s ocelovou podnoží. Kolekci určenou pro interiér doplňují židle Materie Soft a Noblé a postel Sleepi podle studia Vegni Design. Návrháři pracovali s celou škálou dřevin, vedle ořechu, dubu a cedru v přírodních tónech je nábytek prezentován v nových exkluzivních odstínech, cedr a dub v atraktivním Vulcano, dub v černém Mystic Black, v šedém London Gray nebo v hnědém Tobacco Brown.

Rámeček s detailem stolu Kauri

KAURI

Stoly Kauri patří do atraktivní nabídky nábytku Riva 1920, vyrobeného z tisíce let starého dřeva, pocházejícího z bažin Nového Zélandu. Kauri (agathis australis) je druh jehličnatého stromu, který roste pouze v subtropickém podnebí Nového Zélandu. První z nich se objevily během jurského období asi před 190 až 135 miliony let. Jsou to největší stromy na světě, pokud jde o objem kmene, ten měří až devět metrů. Kauri dosahují výšky okolo sedmdesáti metrů. Asi před 50 tisíci lety, na konci posledního ledového věku, řada nevysvětlitelných katastrof zapříčinila ponoření lesů se stromy kauri do vody a bahna. Zvláštní vlastnosti bláta a absolutní nedostatek kyslíku tyto obry doslova konzervovaly. Uvěznění v močálech po dobu 30 až 50 tisíc let a  procesy rozkladu a petrifikace (zkamenění) jim umožnily zůstat nedotčené až do dnešního dne. Jedinečnost přináší i skutečnost, že ač setrvaly v blátě po tisíce let, kmeny zůstaly dokonale zachovány a mají stejnou kvalitu jako dřevo, které se právě vytěžilo.

Text: Alena Kodlová, foto Riva 1920

Tagy: ,