Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Penthouse se střešní terasou

Nádherný penthouse v belgickém Nieuwpoortu disponuje terasou o rozloze 100 m². Majitelé na ní nechali vybudovat úžasnou zahradu, k jejímuž zhotovení použili materiál nové generace Hi-macs.

Pro řešení úzké a dlouhé terasy elegantního střešního apartmánu majitelé vyzvali zahradní architekty v ateliéru Artisjok. Přáním bylo opticky rozdělit relativně malý a komplikovaný prostor do několika funkčních zón, ideálně členěný pomocí různých úrovní podlahy. Vznikla přitažlivá a dynamická terasa, jež dokonale využívá každý centimetr dostupné plochy.

Moderní a odolné

Majitelé trvali pouze na jednom omezení – výběr materiálů musel být přizpůsoben mnohdy drsným klimatickým podmínkám, jež na belgickém pobřeží často panují. To v praxi znamená vypořádat se s častým větrem, všudypřítomným pískem a solí. Při hledání materiálů, odolných vůči korozi, byla volba jednoduchá: Hi-macs, jenž se svými užitnými vlastnostmi dokonale vypořádal s horizontálními i vertikálními plochami a polyesterem, použitým ve velkých rostlinných boxech.

Tým zahradnických designérů, inženýrů, architektů, dodavatelů a dodavatelů přijal výzvu k transformaci této střešní zahrady, již koordinoval Atelier Artisjok. Byly použity nejpokrokovější techniky kontroly a rozložení zátěže kovu a samozřejmě i automatizovaný systém postřikovačů.

Nejenom bílá

Díky všestrannosti materiálu a jeho dostupnosti v různých barvách (zde byly vybrány slonovinové bílá a černá žula) byl Hi-macs použit i v mnoha dalších případech, například sprcha, vířivka, schody, větrolamy a dokonce i dvířka pro kočičky.

Decentní odstín Ivory White (jemnější odstín než populární Alpine White) jednoznačně dominuje barevné paletě a tmavé akcenty Black Granite poskytují elegantní kontrast s bílými strukturami. Vše společně potom ladí s šedou podlahou.

Příroda na dosah

Rozložení jednotlivých zón bylo navrženo a realizováno tak, aby vše navozovalo pocit pohody – od odlehlé terasy s posezením pod širým nebem pro větší počet hostů přes intimnější salonek, chráněný před větrem a ideální pro chladnější večery a noci, po pohodlnou zimní zahradu využívanou především jako jídelna, jejíž střechu tvoří nastavitelné lamely. Stálezelené rostliny v efektních boxech dodávají terase svěží nádech a zóny se díky nim od sebe nenásilně oddělují.

Vířivka jako koruna

Osu celého prostoru tvoří solitérní whirlpool. Vždy v pohotovosti, naplněný příjemně teplou vodou poskytuje prostor pro oddech, relaxaci i pozorování noční oblohy. Součástí vířivky je i luxusní sprcha umožňující rychlé osvěžení za horkých letních dnů. Nejenom z whirlpoolu, ale i od sprchy a salonku se uživatelům nabízí krásný výhled na nedaleké mořské pobřeží a duny.

Díky převážně použitému materiálu Hi-macs je údržba celé střešní terasy jednoduchá. Neporézní povrch znamená, že materiál vydrží i opravdu extrémní počasí, tudíž zajišťuje dokonalý komfort pro nadcházející roky.

 

Text Jana Šulcová foto Pieter D’Hoop