Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Stinná pohoda za oknem

Dům stavíme tak, abychom z oken měli příjemný výhled, ten nám ale občas ruší ostré a spalující slunce. Fasádní clony dokážou interiér nejenom zastínit, ale přitom více méně umožní i výhled do okolí, jako bonus poskytnou domu dotek designu.

Venkovní stínicí doplňky skvěle zabrání přehřívání interiéru a regulují denní světlo v místnosti, zajistí tak ochranu před pronikavým letním slunečním svitem. Vhodně zvolená technika má tepelně izolační schopnosti, v zimním období zabraňuje únikům tepla a šetří náklady na vytápění, v létě naopak přispívá k tomu, aby se místnosti nepřehřívaly, a tím přirozeně zlepšuje vnitřní klima místností. Clona umístěná v exteriéru má výrazně vyšší účinnost než clona v interiéru. Venkovní prvek nejen odstíní světlo, ale hlavně zachytí i podstatnou část tepelného záření ještě v okamžiku, než stačí projít sklem okna a začne ohřívat vzduch v místnosti.

Na vás ovšem leží důležité rozhodnutí, zda zvolíte rolety nebo žaluzie. Jako vždy, každý systém má svá pro i proti. Lze ale i kombinovat obě varianty – například předokenní rolety v přízemí domu a venkovní žaluzie v patře.

Minimalistické rolety

Představují jeden z nejlepších a nejefektivnějších způsobů stínění rodinných domů či bytů. Poskytují zastínění, tlumí hluk a chrání před špatnými povětrnostními podmínkami. Zároveň, nabízejí termoregulaci a s ní spojenou úsporu energie. Na rozdíl od venkovních žaluzií neumožňují regulaci pronikajícího světla, na druhou stranu však představují účinnější ochranu proti násilnému vniknutí – dokážou odolat pokusu o násilné vytažení rolety zvenku, a to až do tlaku 60 kilogramů.

Elegantní žaluzie

Jsou nepochybně nejpoužívanějším exteriérovým stínicím prvkem. Naklápěním lamel umožňují plynule regulovat přirozené osvětlení, zachycují přímé sluneční záření a chrání tak před jeho škodlivými účinky, správně natočené lamely žaluzie mohou odrážet přímé sluneční paprsky do stropu tak, aby vzniklo příjemně rozptýlené světlo. Uživatelé ocení i fakt, že venkovní žaluzie umožňují stínit a současně větrat a výrazně snižují energetickou náročnost budov a ušetříte také za klimatizaci a vytápění.

Komfortní ovládání

U exteriérového stínění v současné době výrazně převažuje motorické ovládání, které poskytuje mnohem vyšší komfort a pohodlí – především v případě dálkového ovládání venkovních žaluzií a rolet a markýz. Motorické provedení je zkrátka mnohem pohodlnější než mechanické klikou. Elektrický pohon zcela odstraňuje fyzickou námahu, ale navíc díky plynulému chodu snižuje mechanické namáhání výrobků, což přispívá zároveň k prodloužení životnosti.

Stinné podkroví

Také v podkroví se můžete účinně chránit před teplem a slunce, dokonce i bez klimatizace. Vnější stínění střešních oken je totiž skvělou možností, jak v létě zabránit nepříjemnému přehřívání domácnosti. Zatažením venkovní rolety se sice místnost nevychladí okamžitě na požadovanou teplotu, ale z dlouhodobého hlediska roleta umožní snížit vnitřní teplotu až o 7 °C. Je na zvážení, zda nejde o efektivnější řešení než v případě, kdy používáme klimatizaci podle doporučení lékařů s teplotním rozdílem mezi vnitřní a venkovní teplotou 3 °C.

Vnější roleta napomáhá udržovat zdravé vnitřní prostředí tím, že zastaví sluneční paprsky ještě dřív, než se dostanou dovnitř. Užitečná je i v zimě, kdy sníží úniky energií až o 17 %. Kromě tepelného komfortu dokáže venkovní roleta pomoci i s kvalitním spánkem. Tomu nepochybně prospěje možnost úplného zatmění, ale i regulace hluku z deště nebo krupobití, který dokáže snížit až o 3 dB.

Ačkoliv dnešní klimatizace už nejsou tolik energeticky náročné, stále je jejich provoz spojený s náklady na energie. Venkovní rolety se solárním pohonem energii dokonce šetří a je možné je ovládat i dálkově. Dokonalý komfort v podkroví zabezpečí připojení střešních oken s roletou na inteligentní systém. Tento systém větrá a stíní automaticky, bez toho, abyste na to museli myslet. Díky předpovědi počasí dokáže vyvětrat před deštěm i zastínit okna před ostrým sluncem. Zabezpečí tak zdravé vnitřní prostředí automaticky.

Hi-tech slunolamy

Zcela výjimečné jsou moderní velkoplošné obdélníkové slunolamy. Zpravidla se používají na komerční budovy, ale využití najdou i na luxusních domech, kde podtrhnou jejich exkluzivitu. Mohou být uspořádány vertikálně i horizontálně před fasádou nebo okny. K dispozici jsou v pevné nebo aktivní konfiguraci. Možnost individuálního nastavení slunolamu v závislosti na poloze slunce přináší vysoce efektivní stínění kdykoli během dne. Vyrábí se široká škála tvarovaných kovových lamel, jež jsou namontované na nosné systémové konstrukci a umožňují snadno připojit mnoho různých typů žaluzií. Tvar, barva, perforace a uspořádání lamel jsou volitelné, což přispívá k atraktivnímu ztvárnění fasády.

Dobře naplánované

Na zabudování venkovních stínicích prvků je samozřejmě nejlepší myslet už při plánování novostavby nebo před rekonstrukcí. Součástí projektu by měla být vhodná příprava, aby bylo možno stínicí prvky zabudovat pod omítku. Takové provedení přispívá nejen k výrazně estetičtějšímu vzhledu budovy, ale zároveň neubírá žádný prostor ze světlosti okna, jak je tomu u dodatečně montovaných výrobků.

Často se stává, že budoucí majitelé nezvažují stínicí technikou už ve fázi projektu, to je však zcela zásadní chyba, jež následně způsobuje mnoho problémů a má za následek snížení komfortu. I zde platí, že když se udělá výborná příprava, tak sama realizace je velmi jednoduchá.

Pro realizaci je třeba si vybrat renomovanou firmu se zkušenostmi a znalostmi. Mnoho lidí si myslí, že stínicí techniku si namontuje samo nebo „se sousedem“. Není tomu tak. Nekvalitně provedená montáž může nejen poškodit výrobek a znemožnit jeho funkci, ale zároveň se i neblaze podepsat na vzhledu domu. Stínící techniku si většinou pořizujeme na mnoho let dopředu, proto doporučujeme obrátit se na odborníky v oboru.

 

Text Jana Šulcová foto archivy firem