Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Stylové krby a krbová kamna

Krby a krbová kamna přinášejí nejlevnější způsob vytápění místností rodinných domů, chat i bytů. Zároveň nám poskytují i psychický pocit tepla díky atmosféře, kterou praskání dřeva a světlo z ohně navozuje. Krby zkrátka dělají naše obydlí útulnějším.

Krbová kamna mají oproti krbům nebo pecím výhodu snadné instalace, jelikož stačí pouze přístup ke komínu a nehořlavá podložka. Tudíž umístění nevyžaduje žádné stavební úpravy.  Odhlédneme-li od neoddiskutovatelné funkce rozdávat teplo, jež je krbům a krbovým kamnům vlastní, mohou také znamenat stylový a designový prvek interiéru.

Dominique Imbert

Jedním z průkopníků nadčasového designu krbových kamen se bezpochyby stal Dominique Imbert – umělec, designér, humanista, vizionář a zakladatel společnosti Focus.

Dominique se narodil roku 1940 v Montpellier na jihu Francie. Jeho cesta k designování krbů byla opravdu zvláštní. Vystudoval literaturu v Londýně a v Paříži, poté se, jeho slovy „omylem“, stal etnologem na Aljašce a asistentem šéfkuchaře na Manhattanu. Získal doktorát ze sociologie na Sorbonně a stal se profesorem historie na pařížském lyceu. Po čtyřech letech učení se rozhodl, že dá přednost tvarování kovu před utvářením mladých myslí a vyměnil školní tabuli za kovadlinu.

Odříznutý na úpatí Cévennes, ve středověké vesničce severně od Montpellier, pojal své nové poslání s nadšením: kování, svařování a tvarování kovu. Co ho přimělo takto se vzepřít narýsované kariéře? „V domě na farmě, který jsem v roce 1967 renovoval, byla opravdu veliká zima. Pomocí kousků kovu, které jsem tu a tam posbíral, jsem zkonstruoval formu na rozdělání ohně…“

Made in France

Společnost Focus zůstává tam, kde se zrodila – ve vesnici Viols-le-Fort na jihu Francie, v kamenném domě, který zrenovoval sám Dominique Imbert. Zde také vytvořil úplně první Antéfocus, a dnes je zde hlavní sídlo společnosti. Sídlí zde také L’Atelier Dominique Imbert, kde se designují a vznikají modely Focusu. Právě z této středověké osady uprostřed středomořské krajiny Focus vyváží své krby do celého světa.

Design z Německa

Skantherm je přední německý výrobce krbových kamen, jejichž design vytvářejí zkušení designéři z celé Evropy. I díky tomu Skantherm získal za svá moderní krbová kamna mnoho významných designových ocenění. Sortiment tohoto německého výrobce proto zahrnuje různorodé modely, například rohová krbová kamna, otočná krbová kamna, moderní krbová kamna, akumulační kamna, malá krbová kamna, krbová kamna kulatá a další. Nový modulární systém krbových kamen Elements umožnuje sestavit si vlastní moderní krbová kamna díky kombinaci různých krbových kamen a přídavných elementů.

Hi-Tech kamna

Základem krbových kamen Nordica Ellipse je krbová vložka Insert 80, zabudovaná do kachlového obkladu na otočném podstavci. Velké ohniště a přikládací dvířka, větší výkon, vysoká účinnost (přes 78,5 %) a velmi nízké emise CO jsou hlavními přednostmi Ellipse. Rošt a spodní  část  stěn jsou vyrobeny z litiny, boky z keramického světlého Hi-Tech materiálu – Yronker. Intenzivní předehřívání primárního a sekundárního vzduchu umožňuje jemnou regulaci hoření, trvalou čistotu skla, vysokou účinnost a nízké emise CO. Vložka je vybavena vyjímatelným popelníkem. Kamna jsou připravena pro připojení externího vzduchu.

Vysoká váha kachlového obložení předává teplo pomalu a rovnoměrně. Hodí se především do novějších, dobře izolovaných domů. Doporučuje se na občasné topení k vytvoření příjemné pohody, intenzivnímu kontaktu s ohněm a jako designový doplněk moderních interiérů. Natočení kamen je možné v rozsahu 45° do stran.

Elegantní teplo

Společnost Topsys byla založena v roce 1997. Zpočátku se věnovala výhradně návrhům a stavbám krbů po celé republice, v posledních letech realizuje krby i po Evropě.

Navrhujeme a stavíme kamna a krby prémiové kvality, které jsou zároveň dominantami interiérů našich zákazníků. Ke každému projektu přistupujeme individuálně a vždy se snažíme navrhnout zcela unikátní řešení na míru.

Severský půvab

Finský výrobce Tulikivi nabízí specifické produkty v top kvalitě. Akumulační krbová kamna Tulikivi uchovávají teplo celým svým objemem a uvolňují ho po celém povrchu sálavě do prostoru. Komfortní sálavé teplo z krbových kamen Tulikivi nevysušuje vzduch a nedrží se pod stropem tak jako konvektivní teplo. Sálavé teplo se rozprostírá rovnoměrně po celé místnosti. O povrch mastkových krbových kamen se nelze popálit, povrchová teplota je bezpečná.

Mastek je speciální přírodní kámen, vyniká vysokou tepelnou vodivostí a kapacitou. Tyto vlastnosti spolu s velkou hustotou dělají z tohoto kamene opravdu unikátní materiál pro použití k výrobě akumulačních krbových kamen.

 

Text: Mirka Horáková foto archiv firem