Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Vybíráme obraz do bytu. 5 pravidel, kterých se držte!

new-york-cernobily

Vybírat v dnešní době obraz do bytu není nejjednodušší záležitost. Trh nabízí širokou paletu možností, ve které je někdy obtížné se zorientovat. V tomto článku jsme pro vás připravili několik tipů, podle kterých se při výběru vhodné dekorace na stěnu řídit.

 Mějte přehled o všech možnostech

Před koupí toho správného obrazu na stěnu je dobré udělat si malou rešerši toho, jaké možnosti vůbec trh nabízí. Nabídka je skutečně široká. Vybírat můžete mezi obrazy klasickými malovanými či naopak foto obrazy. Kromě celých obrazů je možné zvolit i variantu vícedílných obrazů, které působí v interiéru velmi stylově. Velmi oblíbené jsou také retro obrazy – nejčastěji černobílé fotografie světových velkoměst, jako je New York, Londýn či Paříž. Žhavou novinkou na českém trhu jsou pak tzv. svítící LED obrazy, o kterých bude ještě řeč dále.

 Posuzujte obraz v kontextu interiéru

Hodně lidí se při výběru obrazu do bytu soustředí pouze na daný obraz. Hodnotit obraz izolovaně je však velkou chybou – vhodný obraz musí především zapadat do interiéru – a to jak z hlediska velikosti, motivu, tak z hlediska dominantní barvy. Obraz by měl velikostně odpovídat velikosti daného pokoje – do menších pokojů jsou vhodné obrazy menší, neboť ty větší pokoj opticky ještě více zmenší. Platí to samozřejmě i naopak. Pokud bydlíte v moderně vybaveném bytě a ostatní bytové dekorace jsou také moderní, pak je spíše vhodné zvolit moderní obraz, ideálně fotografii na plátně, který může být klidně i bez rámu. Naopak klasické interiéry vyžadují malované obrazy, ať už se bude jednat o barokní umění či novodobou abstraktní tvorbu. Umělecký dojem z obrazu v tomto případě posílí starodávný rám. Pro zesílení „vintage“ dojmu můžete zvolit i rám patinovaný, který dodá pokoji atmosféru starých časů.

 Barevný obraz květin v obýváku

Barevný obraz květin v obýváku

Zvolte motiv, který se vám neokouká

Na českém trhu jsou obrazy s nepřeberným množstvím motivů a může se vám tedy stát, že budete při výběru toho správného naprosto bezradní. To, že se vám nějaký obrazový motiv líbí na první pohled, však ještě neznamená, že se vám bude líbit i za pět let poté, co se na obraz budete dívat každý den. Abstraktní obrazy mohou vašemu interiéru dodat stylovost a originalitu, ne každému však toto umění „sedí“ a časem vás tak motiv může omrzet či dokonce rozčilovat. Vyberte si tak obraz či fotografii, která co nejvíce odpovídá vaší osobnosti a zájmům. A taky motiv, který vás bude inspirovat a navozovat ve vás dobrou náladu. Pokud například vybíráte obraz do kuchyně, pak vhodnými motivy jsou obrazy koření, ovoce, zeleniny nebo kávy.

Obraz limetky

Obraz limetky

 Nezapomeňte na psychologický účinek barvy

Možná se vám to bude zdát divné, ale to, jestli je váš interiér sladěn do červena či zelena, bude nezanedbatelně ovlivňovat vaši náladu a myšlenky. Psychologický efekt barev je dalším často opomíjeným faktorem, který je třeba vzít při výběru dekorace na stěnu v potaz. Každá barva má tu schopnost v nás vzbudit specifické pocity či nás dostat do určité nálady – červená vzbuzuje agresivitu, zelená a modrá zklidňuje a uvolňuje mysl, oranžová posiluje chuť k jídlu a zbaví deprese, žlutá povzbuzuje kreativní myšlení. Než se tedy definitivně rozhodnete pro ten či onen obraz, uvědomte si, na co vás má dekorace v daném pokoji naladit. Pokud si chcete o psychologii barev přečíst něco více, pak podívejte na tyto stránky, kde jsou efekty barev přehledně shrnuty: www.sedaci-pytle.cz.

Svítící LED obraz na stěně

Svítící LED obraz na stěně

5. Nebojte se experimentovat

Hodně z nás má v sobě zakódovaný strach z nových věcí a při vybavování bytu se bojí experimentovat a raději tak zvolí klasické vybavení bytu či domu. Obava z „přepísknutí“ je při vybavování interiéru samozřejmě na místě. Na druhou stranu má dekorace vašeho domova odrážet i vaši osobnost a originalitu, a proto by byla škoda zahodit netradiční nápad je proto, že se bojíte vybočit z davu. Pokud se při dekorování nebojíte zkusit něco neotřelého, můžete pouvažovat nad koupí svítících LED obrazů, které se teprve nedávno dostaly na český trh. Jedná se o moderní foto obrazy, které se odlišují tím, že jsou podsvícené pomocí malých LED žárovek. Právě podsvícení dodá modernímu obrazu nevšední atmosféru a zajistí, že si budete krásu motivu na obraze moci užívat i ve tmě. V nabídce je široká škála velikostí i motivů – od obrazu New Yorku, přes motivy přírody a zvířat i řada dětských motivů, vhodné především pro ty děti, které se bojí ve tmě usnout.

Tagy: