Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Interiérový design pod taktovkou módy

Módní trendy zasáhnou nejen to, jak se oblékáme, ale také ovlivňují, jakou barevnou proměnou projde náš interiér.

Na otázku, kdo stojí za tímto věčně měnícím se stylotvorným procesem, se nabízí jednoduchá odpověď. Módní průmysl ovlivňuje miliony lidí, není tedy pochyb o tom, že směry stanovené jeho lídry mají velký vliv na to, jaká barva je právě „in“. Móda představuje jednoho z hlavních hráčů při vytváření inspirací, barev, textur a často i technologických postupů. Některé módní domy využívají svého vlivu na spotřebitele a přicházejí na trh s vlastními kolekcemi designového nábytku, například Roberto Cavalli, Giafranco Ferré, Etro či Diesel. Naproti tomu nábytkářské firmy vytvářejí exkluzivní moodboardy (inspirativní palety barev a textur) s nabídkou nábytku a doplňků inspirovaných trendovými barvami, diktovanými módními tvůrci.

Nedávno společnost Covet House představila exkluzivní moodboardy s nábytkem, osvětlením a doplňky, inspirovanými módou a jejími tvůrci. Designéry oslovila například korálová, barva roku 2019, ale také exkluzivní odstíny stříbrné a zlaté nebo barva zeleného pepře. Letošní barva roku korálová je jemná, ženská, spojuje v sobě tóny růžové a oranžové. Módní značky Erika Cavallini, Marc Jacobs a Etro ji doplnily různými odstíny oranžové nebo růžové. Tato vitální kombinace se objevila na nejednom přehlídkovém molu a našla si místo i v dámských šatnících.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Korálová barva se dostala také do hledáčku interiérových návrhářů značky Esential Home, kteří ji uplatnili v kreacích inspirovaných elegantním stylem 50. let. Komody a křesla, potažené luxusními látkami, jako jsou samet a hedvábí, dokonale odrážejí barvu mořských korálů. Módní dům ETRO představil na letošním Salone del Mobile vlastní nábytkovou kolekci ve stylu etno, plně souznící s DNA extravagantní značky. Jeho designéři barvu korálů uplatnili v zastřených odstínech, které dokonale ladí s etnickými motivy na potiscích.

Stříbrná barva v sobě spojuje luxus a moderní design, na letošních módních molech doslova zářila. Divoké, futuristické, ale také historizující kreace poutaly v kolekcích módních značek Milly, Isabel Marant nebo Phillip Lim. Zároveň se stříbrná (chromová) stala základní barvou moderního futuristického interiéru. Dekorace a nábytek nebyly nikdy více propojeny se světem módy. Ukázkou tohoto stylu je například komoda Diamond Pyrite od Boca do Lobo. Futuristická přitažlivost vyzařuje také ze sochařsky ztvárněného stojanu volně stojícího umyvadla Lapiaz Marble. Trhlina prostupující kusem mramoru svítící chromovým leskem oslavuje sílu přírody, zároveň dokonale ladí s odstíny vzácného kamene.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pepper Stem je lehčí, tlumenější odstín barvy terarijní zeleně (Terrarium Moss). Jde o přírodní odstín, jenž vyzařuje zdraví a připomíná obnovu, díky čemuž se stal přirozenou součástí letošních módních kolekcí. Tento tón byl vidět na bundách Acne Studios nebo na monochromatickém oblečení Dries Van Noten. Vypadal skvěle na kalhotách s vysokým pasem Alberty Ferretti a také na neformálním oblečení Michaela Korse.

Oproti současné ležérní módě se odstín Pepper Stem v nábytkovém designu uplatnil v propracovaném až filigránském provedení. Příkladem toho je skříň, v originále nazvaná Divine Armoire, která okouzlí svým vzhledem, stejně jako plesová róba. Úchytka ve formě stylizované stuhy a římsa i podnož ze zlaceného kovu se odrážejí od tlumeného odstínu pavího peří, jímž jsou pokryty dveře skříně. Úžasný kousek v sobě spojuje kreativitu designérů a um mistrů uměleckých řemesel. Setkávají se zde společní jmenovatelé módy i špičkového designu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Text Alena Kodlová, foto archivy firem

 

Tagy: , ,