Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Neopakovatelný originál

Luxusní přírodní materiál v podobě kůže či kamene dokáže vdechnout interiéru stylovost a exkluzivitu, jež obytný prostor odliší od běžného průměru.

Tradiční prvky, které patřily k bydlení odjakživa, hrají důležitou roli i dnes, především jako protiváha ke všem novodobým produktům. Navíc jakýmsi zemitým způsobem interiér zklidní, jsou seriózní a dokonale funkční. Uplatnění proto najdou ve všech typech obytného prostoru, jemuž přidají na jedinečnosti a výjimečnosti.

Kámen, vytrvalý společník

Velmi efektní je v podobě obkladu stěn: poslouží jako skvělé pozadí pro televizi, obývací stěnu či policový systém, vynikne ve spojení s ohněm jako přední plocha krbu. Uplatnění najde v ložnici, samozřejmě po speciální impregnaci, díky níž se zatáhnou jeho přirozené póry, rovněž v koupelně a kuchyni. Použít lze nejen materiál naštípaný na prvky skládané do pásků, ale také vzhledově i finančně velmi exkluzivní velkoformátové desky z onyxu nebo mramoru, jejichž efekt umocní podsvícení. Přírodní materiál se ale objevuje také ve formě topů stolů či konzolí, koupelového nábytku i kuchyňských pracovních ploch. Samostatnou kapitolou s benefitem zdravotního účinku jsou pak realizace s pomocí cihel z kamenné soli.

Parametry výběru

Každý typ kamene má své specifické vlastnosti, jež předurčují způsob jeho použití v interiéru. Z pohledu obliby patří ke špičce především různě vybarvený mramor s výrazným žilkováním či s jemným zrnem: růžový, zelený, zlatý, šedý, černý, nebo bezesporu nejefektnější sněhobílý cararský… Dokonalé krásné a hladké desky ve formě obkladu zaručují perfektní vzhled i jednoduchou údržbu. V architektuře je velmi žádaný také vápenec. U nás se doporučuje umístění do osluněných místností, kde není moc velký provoz, protože bez ohledu na okolní teplotu je vždy chladivý na dotek. Tento nerost boduje svou krásně bílou, šedavou a výjimečně i narůžovělou barvou. Milovníky preciznosti a estetiky určitě zaujme břidlice, jež v závislosti na konkrétní příměsi minerálů okouzlí antracitově šedým, zeleným či červeným zabarvením. Snadno zpracovatelná žula vyniká nejenom krásou zrnité struktury křemene, slídy a živce, ale také vysokou odolností vůči většině kyselin. Proto se v interiéru používá nejčastěji na namáhané kuchyňské desky, krásné jsou ale také leštěné obklady. Zpravidla bývá šedavá s modrým nádechem, známé jsou i její nádherné červené varianty. Jedinečnost dodá interiéru polodrahokam onyx, k jehož výjimečným vlastnostem patří zejména průsvitnost. Díky tomu umožňuje originální práci se světlem a vznik neopakovatelných instalací. Další možností jsou dekorace z drahých nerostů a minerálů, inspirativních nejen originalitou tvarů, ale i bohatou škálou barev. Smaragd, rubín, jantar, safír či ametyst do interiéru vnesou závan elegance a nezanedbatelné kouzlo tajemna a čehosi mystického.

Hebký dotek kůže

Použití tohoto přírodního materiálu pro čalounění nábytku – nejen sedacího – a výrobu podlahovin se datuje už stovky let do minulosti. Dnes se z usní s pomocí inovativních metod zpracování zhotovují produkty, které významně zvyšují úroveň interiérového designu. Kůže je totiž pevná a odolná, takže vydrží vysoké namáhání. Nevytahuje se, zachovává si tvar. Navíc při kvalitním zpracování jakostní suroviny se dokáže přizpůsobit teplotě těla, takže nechladí ani se nelepí, jak to umí laciná koženková náhražka. Kromě jiného disponuje i širokou barevnou paletou a strukturou povrchů. Ke zpracování lze využít hovězí či vepřovou useň, jíž lze dát na líci hladkost či drsnost, lesk i mat. Ačkoliv se to může zdát nereálné, výbornou odolností disponují například kožené parkety a obkladové panely, jejichž využití je  – s výjimkou extrémně vlhkého prostředí – téměř univerzální. K jejich výrobě se používají stejné materiály, z nichž vznikají podrážky obuvi, řemeny či sedlářské produkty, jež bez problémů zvládnou extrémní zátěž. Především však skvěle vypadají. Na špici se pak pohybují kůže krokodýlí či hadí, jež využívají pro své modely věhlasní světoví výrobci, jako třeba Natuzzi či Fendi. Lze je tedy aplikovat především do obytného prostoru, jehož úroveň má dosáhnout na exkluzivitu a výjimečnost.

Na kůži rozhodně nepatří běžná domácí čistidla, jež by mohla ve finále způsobit více škody než užitku. V dlouhodobé kondici udrží useň pouze speciální přípravky. Důležité je aby kožený nábytek i doplňky byly umístěny v dostatečné vzdálenosti (cca 50 cm) od různých typů tepelných zdrojů. Materiál by neměl být vystavován ani dlouhodobému působení přímého slunce, ani zdroji umělého osvětlení.

Typy povrchů

Anilinová kůže má přirozeně odolný a esteticky přitažlivý vzhled díky husté a pevné struktuře vláken. Upravuje se pouze transparentním barvivem a ponechává se bez dalších zásahů. Anilinové kůže se ošetřují na povrchu voskem, proto jsou příjemné na dotek. O něco levnější, přesto stále kvalitní jsou takzvané kůže semianilinové. Rozdíl spočívá v další aplikované povrchové vrstvě, která obsahuje malé množství barevného pigmentu. Tato useň si zachovává svůj přirozený vzhled. Způsob zpracování ji činí podstatně odolnější proti skvrnám a navíc se díky tomu snáze udržuje. Do kategorie broušených materiálů patří nubuk – anilinová useň, jemně zbroušená a kartáčovaná z lícové strany, s kratším či delším vlasem. Kůže broušená po rubové straně, s vlasem na povrchu, takzvaný velur, je známá také jako semiš.

 

text Zuzana Langová foto archiv firem