Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Rezidence ohleduplná k přírodě

Cílem ekologického bydlení je soběstačnost i ohleduplnost k životnímu prostředí. Tento záměr rezonuje tím spíš, když se zamýšlený projekt nachází uprostřed překrásné přírody.

Íránský architekt Reza Mohtashami letos představil návrh projektu moderního domu „Black Villa“  jenž by měl být postaven na území amerického státního parku Harriman. Tento druhý největší park ve státě New York se rozprostírá mezi okresy Rockland a Orange, 30 kilometrů severně od New Yorku. Je vyhledávaný turisty, jímž nabízí více než 200 kilometrů turistických stezek.

Mohli bychom polemizovat o vhodnosti umístění stavby soukromé rezidence v takto unikátní lokalitě, ale podívejme se na záměr z druhé strany. Je evidentní, že lidé budou stále častěji vyhledávat útočiště stranou městského ruchu, a pokud projekt splňuje náročné požadavky, jež jsou na ekologickou stavbu kladené, jestliže svým vhledem nenaruší krajinu a nebude zbytečně zasahovat do ekosystému, mohli bychom takovou realizaci akceptovat.

Projekt Black Villa

Zamýšlená rezidence nabízí ohromující interiéry s různými funkcemi a otevřené prostory, jež komunikují s okolím. Nejzřetelněji je tento záměr patrný ve velkém obývacím prostoru s velkorysým střešním oknem nabízejícím fantastické představení při pohledu do korun stromů, jehož scéna se proměňuje v průběhu dne i roku.

O tom, že zásah do krajiny by měl být skutečně minimální, svědčí i zastavěná plocha, tedy přímý kontakt s pozemkem, jež činí pouhých 400 m², přičemž obytná, respektive užitná plocha je celkem fantastických 9600 m². Tohoto kontrastu architekt dosáhl systémem přesahů, pater i zapuštěním části objektu pod úroveň pozemku.

Návrh citlivě zpracoval i vizuální zásah do krajiny, jelikož vnější obal domu je provedený výhradně v černé barvě s důrazem na dřevěné detaily a střechy jsou zelené – zatravněné.

Soběstačnost i ohleduplnost

Tento i podobné projekty jsou postavené na základě vlastní soběstačnosti. Koncept energeticky a materiálově soběstačného a nezávislého domu, do nějž je voda přiváděna ze studny, dále recykluje dešťovou a šedou vodu, energii si vyrábí sám a odpady recykluje. Energii většinou dodávají fotovoltaické panely, tepelné výměníky v kombinaci s tepelným čerpadlem. Zkrátka, bydlení je celkově nezávislé na energetických vstupech i výstupech.

Těmto nově vznikajícím objektům se začalo přiléhavě říkat soběstačné ostrovní domy. Jedná se o záměr, který je založený na svobodě, nezávislosti a šetrnému přístupu k přírodě, tedy na hodnotách, které vyznává zejména nastupující generace. Ostrovní domy jsou proto nabité technologiemi a chytrými řešeními, které pomáhají efektivně nakládat s energiemi, vstupy i odpady. Jejich principem je fakt, že nejsou napojeny na žádné sítě, ale fungují zcela autonomně.

Z města ven

Za zmínku jistě stojí, že i u nás, v České republice, se stále více lidí snaží žít zeleněji s ohledem k životnímu prostředí. Vznikají proto nové projekty a možnosti, jak žít více ekologicky. Trendem se tak postupně stává omezování rozlehlých nemovitostí, soběstačnost, ale i opuštění ruchu města.

Vyjít ven z bytu nebo z domu a být rovnou na procházce v přírodě, v lese nebo u vody. Do práce vyrazit vlakem nebo na kole. Zeleň, kam oko dohlédne a svoboda cestování po okolí bez nutnosti jezdit autem nebo městskou dopravou, jsou častým důvodem, proč lidé opouštějí přehuštěná centra měst a vydávají se za bydlením na jejich periferii či do menších obcí v okolí. Vyměnit hektický městský život za poklidnou idylku v okolních lokalitách nebo na venkově je stále populárnější. Všudypřítomný ruch, potíže s parkováním, přeplněné restaurace i supermarkety lidé čím dál tím častěji mění za pomalejší tempo mimo město.

Bydlení v okolí města nabízí únik od konzumního způsobu života. Poskytuje větší soběstačnost i klid, aniž bychom ztratili možnosti se kulturně nebo společensky zapojit do okolního dění.

Název projektu: Black Villa

Hlavní architekt:  Reza Mohtashami

Umístění:  Státní park Harriman, stát New York, Spojené státy

Zastavěná plocha: 400 m²

Plocha celkem: 9600 m²

 

Jana Šulcová

Vizualizace Reza Mohatashami