Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Záda máte jen jedna, aneb jak správně vybrat židli do pracovny?

kancelářské židle

Pokud máte sedavé zaměstnání, většinu svého života chtě nechtě strávíte na židli. V kanceláři si jí jen výjimečně můžete vybrat sami, jestli ale pracujete z domova a máte možnost volby, výběr židle rozhodně nezanedbávejte.

Dobrá kancelářská židle totiž umí podpořit správné držení těla a zabrání tuhnutí šíje či bolení zad. Zároveň tak pomůže maximalizovat váš výkon a soustředění. Pokud chcete najít tu pravou ergonomickou židli a zároveň se při výběru příliš nezapotit, postupujte podle našeho stručného návodu.

Dvakrát měř, jednou plať

Ze všeho nejdříve si rozmyslete, co budete ve své nové židli nejčastěji dělat. Psát na počítači? Telefonovat? Budete potřebovat manévrovací prostor a snadný přístup k věcem na vašem pracovním stole? Udělejte si seznam a ten pak porovnejte s vlastnostmi židle, jejíž koupi zvažujete.

Židli bez problémů a výhodně nakoupíte například přes internet, přesto doporučujeme ještě před tím navštívit specializovanou prodejnu, kde si ji vyzkoušíte doslova na vlastní kůži a posoudíte pohodlí i její praktičnost.

Čas věnujte i porovnání cen. K tomu nejlépe poslouží online srovnavače, kde si rychle a téměř bez práce uděláte jasno, kolik stojí výrobek, jež odpovídá vašim požadavkům. Nejlevnější kousek pořídíte do 1000 Kč, opravdu špičková ergonomická židle vás ale může přijít i na několik desítek tisíc korun. Nezapomeňte také k částce přičíst případnou cenu za dopravu.

Výška a područky

Zásadní vlastnost, kterou byste od své kancelářské židle měli požadovat, je polohovatelnost. Měla by umožnit nastavení výšky do takové pozice, aby jste měli kolena ohnutá v úhlu 90 stupňů, nohy rovnoběžně s boky a zároveň se země dotýkali celou plochou chodidel.

Područky musí poskytnout rukám při práci na počítači dostatečnou oporu a udržet ramena v pohodlné pozici. I jejich výška by měla jít nastavit, tedy přizpůsobit různým uživatelům a aktivitám.

Máte se o co opřít?

Opěradlo správné ergonomické židle by mělo kopírovat přirozené zakřivení páteře a poskytnout oporu i v dolní části zad. Mělo by být tak vysoké, aby zajistilo pohodlí vašim ramenům a krku a současně umožnovalo flexibilní pohyb. Některé kancelářské židle umí sklopit opěradlo pro větší komfort, když máte zrovna pauzu. Při telefonování zase skvěle poslouží opěrka hlavy.

Židle musí zajistit i dostatečnou podporu boků a hýždí, hloubka sedáku by měla být taková, aby dosahoval vzdálenosti 5-10 cm od zadní části vašich kolenou.

Aby vám židle opravdu sedla

Nejen praktičností živ je člověk. Je samozřejmostí, že u židle, ve které strávíte tolik času, je funkčnost a pohodlí to nejdůležitější. Přesto by se vám měla i líbit a ladit s interiérem pracovny. Na výběr máte naštěstí rozmanitý design a různé materiály, například kůži, nebo textil. Některé židle se dokonce vyrábí v několika barevných provedeních, abyste nemuseli dělat žádné kompromisy.