Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Zlaté a požehnané svátky

Zlatá je odjakživa barvou bohů a králů, prestiže i moci. V interiéru zlato symbolizuje nadčasovost a hojnost, u vánočních ozdob a dekorací zase tradici a nádheru. A i když v interiéru přemíra zlata znamená kýč o svátcích jej nikdy není dost.

Zavěsit vánoční stromeček ze stropu dolů? V dnešní době těžko představitelné, ovšem pro naše dávné pohanské předky zřejmě tradice. Vánoce podobné výzdobou těm dnešním jsou známy maximálně dvě stě let. Ke zdobení dříve posloužilo cukroví, svíčky, ovoce nebo perníčky. Ovšem na kořeny vánočních svátků se nezapomíná. Dnes je reflektují i výrobci ručně dělaných skleněných vánočních ozdob a dalších dekorací.

Bez ozdob nejsou Vánoce

Bez nazdobeného vánočního stromku by to nebyly pravé Vánoce, ale kdy se poprvé objevily ručně vyráběné skleněné ozdoby? Bylo to v Německu v 16. století, kde se začaly vyrábět skleněné girlandy a cínové figurky. Následně se staly natolik populární, že se do jejich produkce pustili sami řemeslníci. Tehdy ještě k výrobě skleněných ozdob používali hliněné formy, během dalších staletí se vyvinula i technika stříbření, která se používá dodnes.

Trendy se připravují rok dopředu

Vánoční stromek a jeho zdobení je tradicí známou po celém světě. Prapůvodně zelené větvičky připomínaly symbol života, později začaly být spojovány s vírou. Dnes je najdeme ve všech domácnostech. Ruku v ruce s celým svátečním procesem jdou samozřejmě i ozdoby a dekorace. Vše začíná již rok dopředu, kdy se koná veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem, a tehdy už musí být kolekce pro následující rok hotové.

Moderně i klasicky

Sušená jablíčka, perníčky a cukroví ve tvaru hvězdy, srdíčka nebo kytičky – tak vypadaly dříve tradiční ozdoby. A na tuto odnož dekorací se nezapomíná ani dnes. Letošní kolekce však odráží nejen aktuální trendy, ale neopomíjí ani klasiku. Tradiční barvy a motivy jako vytržené z pohádek mají své stálé místo. To berou v potaz především designéři, kteří se zabývají navrhováním ozdob. Největší jistotou je ale přpyt zlata. Ten z módy nevyjde asi nikdy.

 

Text: Jana Šulcová

Foto: archiv firem