Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak řešit rekonstrukci panelového domu

Foto: Poptávej.cz

Stav panelového domu se dotýká všech jeho obyvatel. Abyste předešli zbytečným starostem, plánujte veškeré společné rekonstrukce dlouhodobě. Víte, o co byste se měli jako majitelé bytu v panelovém domě zajímat? Co se řeší společně a kde byste se neměli bát ozvat individuálně?

Rekonstrukce panelových domů by neměla stát vlastníky horentní sumy. Rozhodně by ale neměla utrpět kvalita provedení, která by měla být hlavním cílem úprav. Dobrý výsledek je ovlivněn i tím, kdy se stavební práce plánují. Není náhodou už příliš pozdě? Nebylo by lepší, kdyby se podlahy vyměnily už před lety? Abyste se vyhnuli takovým nepříjemnostem, mělo by vaše společenství nebo družstvo spolupracovat s odborníkem na panelové stavby. Pokud zatím nikoho takového nemáte, nebojte se vyhledat architekta nebo projektanta na vlastní pěst. Nestrávíte tím více než tři minuty, stačí jen vyplnit poptávkový formulář.

Co řešit společně a naopak individuálně

Větší rekonstrukce jako například zateplení fasády bude rozhodně vyžadovat plán, na kterém se všichni shodnou. Ať už výběr stavební firmy, materiálu, nebo technika provedení. Pokud je však součástí zateplení i výměna dlažby na lodžiích, měli byste si jako majitelé stát za vlastní volbou. Samozřejmě je velkou výhodou hromadná sleva na celý dům, případně blok, což se vztahuje nejen na dlažby, ale například i žaluzie. To zároveň neznamená, že okna celého domu budou stínit stejné zelené rolety, jako vybral jeden ze sousedů.

Kde hledat odborníky a pomoc?

Ať už plánujete velké rekonstrukce v celém panelovém domě, nebo jen částečné úpravy bytu, určitě se vám bude hodit tip, jak bez zbytečného stresu najdete odborníky. Na stránkách Poptávej.cz vyplníte krátký formulář, kde uvedete, na co přesně odborníka hledáte a zda se jedná o byt nebo dům. Nezapomeňte také zadat lokalitu. Třeba služby stavební firmy budete využívat opakovaně a bude se hodit, že sídlí poblíž. Zadanou poptávku s vámi ještě ověří operátor a poté ji pustí do světa. Odborníci z okolí na ni budou reagovat svými nabídkami přímo do vašeho emailu. Získáte tak nejen řadu kontaktů na odborníky, ale i přehled o tržní ceně, a tak budete i lépe připraveni na další hromadnou schůzi s ostatními vlastníky.