Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Chlazení tepelným čerpadlem? Ano, ale pozor na správné zapojení

chlazení

Pokud se zajímáte o aktuální trendy a uvažujete o ekologii a zároveň ekonomii vytápění, pak jste už určitě slyšeli či možná už dokonce používáte tzv. tepelná čerpadla. Tato technologie vám pomáhá účinněji a šetrněji vytápět váš dům v zimních měsících a představuje tak stabilní a ekologický zdroj tepla. Tepelné čerpadlo však může fungovat i jako klimatizace a tím vám vytvořit tepelnou pohodu jak v zimě, tak i v létě. Důležité je ovšem dát si pozor na správné zapojení a instalaci čerpadla, jinak bude jeho účinnost ve vyšších teplotách minimální. Naštěstí vždy existuje řešení, jak docílit tepelného komfortu jak v zimě, tak i v létě.

Běžná klimatizační jednotka je vlastně také tepelným čerpadlem fungujícím na principu vzduch-vzduch, ovšem má svoje značné nevýhody. Předně v obecné rovině jsou čerpadla vzduch-vzduch poměrně málo účinná a proto na svůj provoz spotřebují větší množství elektrické energie. Samotná konstrukce mobilní či statické klimatizační jednotky pak musí kvůli ochlazení velkého objemu vzduchu fungovat na relativně nízkou teplotu (kolem 20 stupňů) a takto studený vzduch pak distribuovat od místnosti. Následně stačí, aby se někdo pohyboval delší dobu poblíž směru ventilátoru klimatizace a zbytek už určitě znáte z kanceláří či nejrůznějších úřadů, kde s prvními teplejšími dny roku řádí chřipky, rýmy a nejrůznější záněty horních cest dýchacích. Klimatizace tedy sice dokáže místnost ochladit, nicméně velmi nehospodárně a nezdravě.

Tepelné čerpadlo naproti tomu dovede aktivně snižovat teplotu místnosti, akorát bude fungovat vlastně obráceně než v zimě. Vždy se ovšem při takovém fungování poraďte se servisním pracovníkem dodavatelské firmy, protože u některých typů čerpadel může dojít při režimu chlazení k poškození výměníku čerpadla a v takových případech je nutné nahradit chladící médium v soustavě nemrznoucí směsí. Následně je použití vašeho čerpadla na chlazení bezpečné a bez rizika pro jednotlivé komponenty.

V dalším kroku pak záleží na způsobu, jakým je soustava čerpadla vedena ve vaší domácnosti. Pokud je tepelné čerpadlo připojeno na podlahové topení, je nutné zajistit, aby v prostoru pod podlahou nedocházelo ke srážení vzdušné vlhkosti, což se stává, pokud je teplota v soustavě čerpadla příliš nízká. Vysrážená vzdušná vlhkost pak nejen že snižuje účinnost čerpadla, ale také může dojít k poškození podlah. S těmito obtížemi Vám pomohou např. termostaty s čidlem rosného bodu, které v případě zjištění kondenzované vlhkosti upraví teplotu s celé soustavě. Před spuštěním chlazení pomocí podlahového topení se také vždy ujistěte, že je vaše podlahová krytina vhodná i na chlazení, aby se povrch podlah nezačal deformovat, nicméně většina typů podlah vhodných pro vytápění bez problému snese i chlazení.

Pokud máte tepelné čerpadlo vedené jinou soustavou než podlahovou, pak se Vám pro zvýšení účinnosti chlazení budou hodit fancoilové jednotky, které výrazně zvýší efektivitu tepelné výměny. Jedná se vlastně o radiátory se zabudovaným ventilátorem, které se dnes vyrábějí v mnoha různých variantách a designech a navíc mají poměrně tichý chod, takže ve vaší domácnosti nebudou rušit ani překážet. Počítejte ovšem s nějakou investicí do samotné technologie (cca 20 000 Kč / místnost) a drobných stavebních úprav, protože fancoily potřebují malé odpadní potrubí na odvod sražené vzdušné vlhkosti.

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak řešit chlazení v místnosti v létě je systém iClima, unikátní český patent, který je již konstrukčně připraven jak na vytápění tak i na chlazení. Tento systém spočívá na principu pokrytí široké plochy (podlah, stropů, stěn) sítí kapilár, které mají za úkol udržovat komfortní teplotu objektu po celý rok na příjemných 22 stupních (+/- 2 stupně). O stálou teplotu chladiva se stará tepelné čerpadlo s vysokou účinností, kterému v topné sezóně pomáhají vakuové solární panely. V létě si naproti tomu můžete být jisti, že vám iClima vykouzlí skutečně stabilní a pohodovou teplotu a to bez proudění studeného vzduchu, nastydnutí nebo víření prachu ventilátory. Pro účinné chlazení navíc nemusíte řešit žádné další technické nebo stavební úpravy soustavy, jelikož je systém iClima už v základu navržen na celoroční provoz. Pokud chcete skutečně komfortní teplotu celý rok s minimálními provozními náklady, které vám mohou ušetřit až 90% určitě si prohlédněte oficiální stránky iClima.cz a zjistěte, jak efektivně topit i chladit po celý rok.