Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Domácí klimatizace – jaké jsou možnosti?

split

Trpíte během horkých letních dnů? Špatně se vám dýchá a nevíte, kam byste se mohli před nepříjemným horkem ukrýt? Ideálním řešením pro vytvoření pohody a příjemné teploty ve vaší domácnosti je klimatizace. Pokud vás zajímá, jaké jsou v této oblasti možnosti a zda se pořízení klimatizace domů vyplatí, pak čtěte dále.

Negativní účinky vysokých teplot

Vysoké teploty, které jsou způsobeny letním horkým počasím, jsou často spojeny s nadměrnou vlhkostí vzduchu. Na základě toho se vytváří dusné prostředí, ve kterém je dobře jen málokomu. V tomto období většinou nepomůže ani běžné větrání a pobyt v takové prostředí může způsobit bolesti hlavy, přes únavu až po nevolnost. U starších nebo nemocných lidí mohou vedra způsobit dokonce vážné zdravotní komplikace. Tomu všemu se však dá předejít rozumným používáním klimatizace.

Jaké jsou možnosti u klimatizací?

Většina klimatizací určených pro domácí využití se skládá z vnitřní a vnější jednotky, pro něž se vžilo označení split. Splitové klimatizace slouží k ochlazení pouze jedné místnosti, pokud je však vybaveno klimatizační zařízení větším počtem vzájemně nezávislých jednotek. V takovém případě se pak jedná o multisplit klimatizace.

Vnitřní a vnější jednotka bývá spojena trubkami, elektrickým kabelem a trubkou pro obvod kondenzátoru. Venkovní jednotka se umísťuje ven – např. Na střechu, venkovní zeď nebo balkon. Vnitřní jednotka je pak umístěna uvnitř pod oknem, na stropě, stěně nebo zabudována do stropu. Klimatizace se nejčastěji ovládá pomocí dálkového ovládání.

Přednosti split klimatizací:

• tišší, díky umístění kompresor a kondenzátoru mimo místnost
• dvě jednotky – venkovní a vnitřní
• na výběr z široké škály nejrůznějších druhů
• možnost regulace
• cenově přijatelná

Přednosti multisplit klimatizací:

• ochlazení celého interiéru díky více vnitřním jednotkám
• možnost pročištění vzduchu pomocí vestavěných filtrů

Obě klimatizace typu split i multisplit mohou sloužit jak k chlazení během horkých letních dnů, tak i k topení, neboť fungují jako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Jedná se tedy o zařízení, která jsou vhodná pro celoroční provoz.

 

Mobilní klimatizace

Kromě dělených klimatizací typů split a multisplit jsou k dostání na trhu také mobilní klimatizace, které patří k nejjednodušším a cenově výhodným zařízením. Klimatizace je „mobilní“ právě proto, že je vybavena kolečky, ale manipulovat s ní můžete pouze do chvíle, než ji ukotvíte pomocí hadice, která slouží k odvodu teplého vzduchu ven z místnosti.

Montáž klimatizace je velice jednoduchá. Jedinou komplikací je umístění výše zmíněné hadice. Ideálně by měla být vedena skrze otvor ve zdi, který by měl být o průměru 15 – 20 cm a neměla by být také příliš dlouhá, aby se zbytečně nezatěžovat kompresor klimatizace.

Mobilní klimatizace je ideální pro chlazení vzduchu v menších pokojích o rozloze 10 až 25 m2. Vhodná je také pro sezónní, krátkodobý provoz.

Vyplatí se klimatizace?

Během letního období, kdy jsou běžné vysoké teploty, před horkem nelze uniknout ani doma. Řešením však může být klimatizace. Vyplatí se však pořídit toto zařízení, když v Česku vedra panují jen pár týdnů v roce? I když pořizovací cena klimatizace se může pro někoho zdát příliš vysoká, dnes už není tak cenově nedostupná jako dříve. Proto také dnes nepatří k pouhým výsadám bohatých lidí, ale stává se běžnou součástí mnoha domácností.

Výběr klimatizace podle značky

V případě, že už jste si dělali průzkum ohledně klimatizací, jistě jste zjistili, že je na trhu mnoho značek. Co se týče výběru, záleží jen na vás, která značka je vám sympatičtější, nebo se kterou máte dobré zkušenosti. Při výběru značky vám však doporučujeme volit spíše ověřené a světově známé značky. Mezi takové patří např. klimatizace LG.